Uchwała Nr 29/02

Uchwała  Nr  29 / 02

R a d y  M i e j s k i e j  w  Świeciu
z dnia  27 grudnia 2002 r


w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. 


                                 Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 3 oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r.
Nr 142 poz. 1591 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 21 ust. 4 ustawy z dnia
7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U.  z 2001 r. Nr 72 poz.747).


R a d a  M i e j s k a
uchwala:

§ 1

Przyjąć wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.
stanowiący załącznik Nr 1 niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Świecia.


§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


                                                                                               Przewodniczący 
                                                                                          R a d y  M i e j s k i e j

                                                                                               Jerzy Wójcik


UZASADNIENIE

 Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków reguluje obowiązki spółek wodociągowo - kanalizacyjnych
w zakresie planowania przedsięwzięć inwestycyjnych na terenie swojego oddziaływania.
Plany przedsięwzięć modernizacyjno - inwestycyjnych mają istotny wpływ na kształtowanie się cen za świadczenie usług. Stąd też przed zatwierdzeniem taryf za zbiorowe zaopatrzenie  w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, rady gmin uchwalają wieloletnie plany modernizacyjno - inwestycyjne.

W przedłożonej uchwale, której załącznikiem jest WIELOLETNI PLAN ROZWOJU I MODERNIZACJI URZĄDZEŃ WODOCIĄGOWYCH I URZĄDZEŃ KANALIZACYJNYCH wskazuje się na:

· optymalizację warunków eksploatacji urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych
· zintegrowanie układów miasta i gminy w jeden system

Zakłada się, że głównym źródłem finansowania będą odpisy amortyzacyjne, natomiast
w przypadku wydatków przekraczających wartość odpisów amortyzacyjnych - źródłem środków finansowych będą dotacje i kredyty. 


Zał. Nr 1 do uchwały Nr 29/02
                                                                                                       Rady Miejskiej w Świeciu
                                                                                                       z dnia 27 grudnia 2002r.

Plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych

Stan aktualny
- zaopatrzenie w wodę
Świecie zaopatrywane jest w wodę z czterech ujęć wód podziemnych. Podstawowym źródłem wody jest ujęcie i stacja uzdatniania wody w Morsku. Zapewnia ono ok. 70% ogólnych potrzeb miasta dostarczając średnio 3000 m3/dobę wody pitnej. Pozostałe źródła wody stanowią:
- ujęcie i stacja uzdatniania wody przy ul. Parkowej - ok. 17%
- ujęcie i stacja uzdatniania wody przy ul. Słowackiego - ok. 12%
Pozostałe ilości wody pobierane są okresowo z awaryjnego ujęcia wody przy ul. Sienkiewicza.
Woda dostarczana jest do konsumentów za pośrednictwem sieci wodociągowej o łącznej dł. 70,9 km. Utrzymanie stałego, odpowiedniego ciśnienia wody u odbiorców zapewnia praca dwóch hydrofornii - przy ul. Żwirki i Wigury oraz przy ul. Bednarza.
W strefie zasilania miejskiego systemu wodociągowego położona jest ponadto północna i wschodnia część gminy obejmująca m.in. takie miejscowości jak: Sulnowo, Sulnówko i Wiąg.
Na terenie gminy eksploatowane są dwa ujęcia gminne - w G. Grucznie i Terespolu Pom. Zasilają one wyodrębnione obszary skupione wokół tych miejscowości.
Do peryferyjnie położonych wsi na północno-wschodnim skraju gminy dostarczana jest aktualnie woda  z ujęć zakładowych zlokalizowanych w miejscowościach - Czapelki i Sartowice.
- odprowadzanie ścieków
Miasto skanalizowane jest w 93%. Sieć systemu ogólnospławnego na terenie Starego Miasta i Śród-mieścia oraz systemu rozdzielczego na terenie nowych osiedli i obrzeżach miasta posiada łączną długość ok. 46 km. Ścieki odprowadzane są systemem grawitacyjno - tłocznym poprzez pięć przepompowni sieciowych na oczyszczalnię ścieków.
Oczyszczalnia typu mechanicznego, bazująca na sicie Hubera, podczyszcza ok. 4500 m3 ścieków na dobę. Ścieki wstępnie oczyszczone odprowadzane są na biologiczną oczyszczalnię do Zakładów Papierniczych "Frantschach" S.A.
Na terenie gminy kanalizacja ściekowa doprowadzona jest do Sartowic, Wiąga, Morska i Terespola. Łączna długość sieci kanalizacyjnej, grawitacyjnej i tłocznej na terenie gminy wynosi 33,2 km.

Założenia do planu
Na podstawie zleconego przez Zakład Firmie AQUA - PROJEKT Zakład Inżynierii Wodno-Ściekowej     w Bydgoszczy opracowania (jeden z egzemplarzy przedłożono w Urzędzie Miejskim) ustalono,
że zapotrzebowanie na wodę wzrośnie perspektywicznie do 2010 r. o ok. 31%.
W związku z powyższym rozwój systemu wodociągowego i kanalizacyjnego miasta i gminy nakierowany jest na realizację następujących celów:
- modernizacje obiektów i sieci w kierunku optymalizacji warunków eksploatacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych - w tym zakresie przewiduje się podjęcie działań w celu regulacji ciśnień głównie na terenie miasta pod kątem produktywizacji pracy pompowni oraz zmniejszenia energochłonności prowadzonych procesów;
- zintegrowanie układów miasta i gminy w jeden system z sukcesywną rozbudową wybranych elementów układu dla pełnego pokrycia potrzeb odbiorców.
Wiąże się to z wymianą ok. 23% istniejących odcinków sieci na terenie miasta i gminy mające na celu eliminację "wąskich gardeł" na sieci oraz eliminacją rur AC, modernizacją stacji uzdatniania wody pod kątem uzyskania standardów UE obowiązujących dla wody pitnej oraz rozbudowę stacji wodociągowych.
Zamierzenia te pozwolą na rezygnację z zakupu wody z zakładowych ujęć wody na terenie gminy.
Poprawna modernizacja i rozbudowa zintegrowanego systemu wodociągowego miasta i gminy wymaga łącznych nakładów na poziomie 22,3 mln zł, z czego 20,6% należy przeznaczyć na ujęcia, stacje i pompownie oraz 79,4% na modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej.
Wydatki ponoszone obecnie na rozwój i modernizację urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, będących w posiadaniu Zakładu, kształtują się na poziomie 900 000 zł rocznie. Jest to kwota odpowiadająca odpisom amortyzacyjnym na odtworzenie i rozwój Zakładu. Wydatki przekraczające
tę wartość muszą pochodzić z dotacji bądź kredytów zaciąganych w bankach komercyjnych bądź BOŚ    na preferencyjnych zasadach.
W kolejnym roku Zakład musi uporać się ze spłatą już zaciągniętych kredytów na modernizację przepompowni ścieków PIII w Przechowie oraz modernizację kotłowni przy ul. Parkowej. Zakład spłaca również raty leasingowe za nabyty sprzęt specjalistyczny.

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (27 grudnia 2002)
Opublikował: Henryka Głowacka (11 lipca 2003, 11:40:49)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2490