Protokół Nr XXIV/08

 Protokół Nr XXIV/08
z XXIV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu
odbytej w dniu 30 października 2008 r. od godz. 13.00 do 16.00.

 

                                                Otwierając obrady XXIV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum i Rada może kontynuować obrady oraz podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
 
-         Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda,
-         Z-ca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
-         Kierownik Wydz. PS p. Jolanta Eichler,
-         Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski,
-         Kierownik Referatu ZKiSO p. Marcin Kulewski,
-         Kierownik OPS p. Lidia Lemańska,
-         Kierownik OOiW p. Waldemar Fura,
-         Komendant SM p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Prezes ZGM p. Paweł Bednarski,
-         Rzecznik Prasowy p. Katarzyna Kustosz – Burcan,
-         Kierownik USC p. Andrzej Krawański,
-         Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Zaproszeni goście:
- Dyrektor MGP p. Barbara Porankiewicz - Dybowska,
- Dyrektor N ZOZ „Florencja” Teresa Pisarczyk.

Porządek obrad:
 
1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.    Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.    Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5.    Sprawozdanie przewodniczących stałych Komisji za miniony rok działalności.
6.    Możliwości w zakresie zaspokojenia potrzeb opiekuńczo – leczniczych osób w podeszłym wieku z naszej gminy.
7.    Podjęcie uchwał w sprawie:
 a)zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 103/07 z dnia 27 grudnia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2008,
 b)wniosku do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego o przeniesienie na rzecz Gminy Świecie własności nieruchomości gruntowej położonej we wsi Sulnowo,
 c)przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Osiedla Polna – Wodna II w Świeciu,
 d)przyjęcia Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu,
 e)ustalenia w zakresie zadań własnych szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za świadczenia w formie pobytu w ośrodku wsparcia prowadzonych przez Gminę Świecie oraz podmioty działające na jej zlecenie,
 f)szczegółowych zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych Gminy Świecie dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.  
8.    Interpelacje i zapytania radnych.
9.    Zakończenie
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - odczytał wniosek o wykreślenie z porządku obrad pkt 7f będącego projektem uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania, wstrzymywania i cofania oraz wysokości stypendiów sportowych Gminy Świecie dla zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
Wniosek stanowi załącznik do protokołu.
 
W wyniku głosowania imiennego Rada jednogłośnie przyjęła zmiany w porządku obrad.
Wyniki głosowania imiennego stanowią załącznik do protokołu.
 
Ad. 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

 
Ad. 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację Przewodniczącego
o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad. 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Radna p. Helena Ratka-Fejtko – poprosiła o rozwinięcie tematu poruszonego w rozdz. 4 pkt 1 dotyczącego zajęć pozalekcyjnych „Chcę wiedzieć więcej”.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał o zarządzenie dotyczące tymczasowego zawieszenia płatności za dzierżawę w Wielkim Konopackie na terenie Vistuli Park.
 
Radny p. Paweł Knapik – zapytał o temat, który nie został poruszony w informacji a odbył się w okresie sprawozdawczym, mianowicie wybory Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu. Z tego co wiemy z przekazów medialnych takowe wybory odbyły się i jest powołany nowy skład rady, ale jest pewien niesmak i to dość poważny. Otóż wybory odbyły się tylko we dwóch szkołach: w Liceum Katolicki i II Liceum Ogólnokształcącym a wszystkie pozostałe szkoły skorzystały z możliwości, którą daje im ordynacja i zgłosiły dokładnie tylu kandydatów, ile dla tej szkoły jest przewidziane miejsc w Młodzieżowej Radzie. Jeśli ktoś mi powie, że tylko tylu uczniów się zgłosiło, to odpowiem, fakt, bo w części szkół młodzież w ogóle nie wiedziała o wyborach. Co więcej, w części szkół, o czym świadczą pisma skierowane ze szkół do miasta, można domniemać (np. Gimnazjum nr 2), że kandydatów wyłoniono z grona Samorządu Uczniowskiego. Większość szkół, w których tak się stało poniosły wielką porażkę organizacyjną oraz wychowawczą, gdyż takie wybory są świetną okazją do promowania wśród dzieci podstaw demokracji. Nie chce w tej chwili dyskutować na ten temat, bo nie dobrze by było podważać chęci pracy, tych, którzy się zgłosili. Mam jednak nadzieje, że moje słowa poprzez Burmistrza dotrą do dyrektorów szkół i przy następnych wyborach wszyscy do tematu podejdą poważnie.
 
Kierownik OOiW p. Waldemar Fura – odpowiedział, iż była to odpowiedź na konkurs zorganizowany przez Kuratorium Oświaty. 15 września Ministerstwo wydało rozporządzenie i wystartowaliśmy w tym konkursie. Zasięg projektu był bardzo duży, bo obejmował 1916 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów. Rodzaj zajęć realizowanych w ramach programu był bardzo urozmaicony (np. zajęcia logopedyczne, z języka angielskiego, dla uczniów zdolnych, wyrównawcze, koła zainteresowań itp.). Wartość programu wyniosła około 237 tys. zł Zajęcia odbywają się od października do końca grudnia 2008 r.
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – odpowiedział, że zarządzenie dotyczy przedsiębiorcy, który prowadzi działalność na terenie Inkubatora i właśnie się przenosi na teren Vistuli. Opłata wynosi 6 tys. zł miesięcznie (16 gr. za m2) i zawieszono ją na okres 4 miesięcy.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – całość sprawy dotyczącej wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu prowadził p. Sekretarz, ale tak jak zauważył p. Knapik zgodnie z § 12 ordynacji istnieje takie prawo umożliwiające nie przeprowadzania wyborów w szkołach, w których zgłoszono tylu kandydatów, ile jest mandatów w danym okręgu wyborczym. A sytuacja, jaka miała miejsce w poszczególnych szkołach zależała od szkół. Każdy dyrektor otrzymał informacje o wyborach razem ze Statutem i ordynacją.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał ponownie na jak długo zawieszono płatności za dzierżawę?
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – wyjaśnił, że na okres 4 miesięcy.
 
Ad. 5
Sprawozdanie przewodniczących stałych Komisji za miniony rok działalności przedstawili przewodniczący poszczególnych komisji:
- p. Paweł Knapik – Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich,
Radny. Adam Cieślak – poruszył temat bezpieczeństwa na ul. Bestwina, ostatnio bardzo często poruszany przez prasę - czy Komisja zajmowała się tym problemem?
Radny p. Paweł Knapik – sprawą ul. Mestwina, w szczególności odcinkiem przy dyskotece, zajmowaliśmy się podczas wspomnianego wcześniej objazdu nocnego, w trakcie którego towarzyszyli nam przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. Tak jak stwierdziliśmy przy objeździe i jak zostaliśmy poinformowani przez Policję, wówczas kłopotów w tym miejscu nie było. W chwili obecnej, kłopoty na tej ulicy dotyczą środkowej jej części i zapewne związane są z istniejącymi w tym miejscu sklepami nocnymi. Zmiana właściciela dyskoteki pozytywnie wpływa na stan bezpieczeństwa w jej okolicy. Jeśli sytuacja się nie poprawi Komisja będzie musiała zająć się tą sprawą.
- p. Janusz Rogala – Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska,
- p. Helena Ratka – Fejtko – Komisja Oświaty i Kultury,
- p. Janusz Branicki – Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej,
- p. Gabriela Chmiel- Komisja Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej,
- p. Zbigniew Rydziel – Komisja Rolnictwa,
- p. Henryk Trochowski – Komisja Sportu, Turystyki i Rekreacji.
 
Ad. 6
Możliwości w zakresie zaspokojenia potrzeb opiekuńczo – leczniczych osób w podeszłym wieku z naszej gminy przedstawiły:
- Dyrektor MGP p. Barbara Porankiewicz – Dybowska,
- Dyrektor N ZOZ „Florencja” Teresa Pisarczyk.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – poruszył problem dotyczący ludzi starszych z porażeniem mózgu. W naszej Gminie istnieje ośrodek Rehabilitacji i Reedukacji Dzieci z Porażeniem Mózgu, czy na zajęcia w tym ośrodku nie mogliby uczęszczać również ludzie pełnoletni np. po wylewach?
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała o wiek jako barierę do skorzystania z pewnych badań profilaktycznych oraz badań specjalistycznych. Jak wygląda współpraca między pielęgniarką środowiskową a np. opiekunkami z punktu usług opiekuńczych oraz pracownikiem socjalnym?
 
Dyrektor MGP p. Barbara Porankiewicz – Dybowska – odpowiedziała, że współpraca jest
i to bardzo dobra, gdyż często dostajemy informacje z OPS-u, że dana osoba wymaga opieki zdrowotnej. Zdarzają się osoby skrajnie zaniedbane, do których wejście wymaga pomocy ze strony Straży Miejskiej lub policji a następnie umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej.
Nie ma ograniczenia wiekowego, jeżeli chodzi o badania. Miejsko – Gminna Przychodnia nie zajmuje się rehabilitacją.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał, czy nie można przyłączyć osób po 18 roku życia do ośrodka?
 
Dyrektor MGP p. Barbara Porankiewicz – Dybowska – odpowiedziała, że to nie leży w jej kompetencji, ale jako Radni możecie na to wpłynąć, ponieważ Ośrodek jest instytucją gminną.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – właściwie p. Dyrektor już odpowiedziała, że kto inny może podjąć taką inicjatywę. Ośrodek rehabilitacji jest przystosowany dla dzieci
i wymagałby zbudowania odpowiedniej infrastruktury oraz zatrudnienia właściwych osób, ale to wiązałoby się z nakładem finansowym. Czy chcemy taką inicjatywę podjąć, gdy są inne instytucje, które powinny te cele realizować.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – podziękowała za przedstawione informacje, a w szczególności za serdeczność, która z nich płynęła. Ponadto poruszyła temat dotyczący autobusów niskopodłogowych, których jeździ stanowczo za mało na terenie miasta i w związku z tym, czy nie możnaby w rozkładzie jazdy zaznaczyć, który z autobusów jest niskopodłogowy?
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, że obsługa komunikacji miejskiej prowadzona jest na podstawie umowy, w której jest o mowa o tym, iż do 2010 r. wszystkie autobusy będą niskopodłogowe. W chwili obecnej są 3 takie autobusy.
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska – dodała, że w rozkładzie jazdy są zaznaczone kursy autobusami niskopodłogowymi.
 
Ad. 7 a
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 103/07 z dnia 27 grudnia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2008 oraz zgłosił autopoprawkę do 4 zarządzenia Burmistrza, które nie jest z 19 a z 15 września.    
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Gospodarki przestrzennej i Ochrony Środowiska – opinia do projektu uchwały jest pozytywna,
-        Sportu, Turystyki i Rekreacji – wydała pozytywną opinie do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 186/08 wraz ze zmianami w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7b
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie wniosku do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego o przeniesienie na rzecz Gminy Świecie własności nieruchomości gruntowej położonej we wsi Sulnowo.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 187/08 w przedmiotowej sprawie.
  
Ad. 7c
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Osiedla Polna – Wodna II w Świeciu oraz zgłosił autopoprawkę, w formie nowego projektu, który został rozdany Radnym przed sesją a dotyczy ona zmiany stylistycznej tytułu uchwały, który będzie brzmiał: „…przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru pomiędzy ulicami Polną a Wodną w Świeciu”. Powyższa zmiana dotyczy również zapisu § 1.
Nowy projekt stanowi załącznik do protokołu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – stwierdził, że już po raz kolejny prosi o wyraźniejsze mapki, gdyż ta, którą dostali radni jest nieczytelna.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – odpowiedział, że w tym nowym projekcie jest mapka czytelna.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 188/08 wraz ze zmianami w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7d
Kierownik OPS p. Lidia Lemańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu oraz zgłosiła autopoprawkę dotyczącą zmian językowych, które zostały w nowym projekcie uchwały rozdanym Radnym przed Sesją.
Nowy projekt stanowi załącznik do protokołu.
 
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną,
-        Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 189/08 wraz ze zmianami w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7e
Kierownik OPS p. Lidia Lemańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia w zakresie zadań własnych szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za świadczenia w formie pobytu w ośrodku wsparcia prowadzonych przez Gminę Świecie oraz podmioty działające na jej zlecenie oraz zgłosiła autopoprawkę polegającą na zmianie zapisu w zał. 1 pkt 2: „Osoby przebywające w Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych, zwanego dalej Domem, ponoszą odpłatność za udzielone świadczenie do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania jednej osoby w tej placówce”.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Paweł Knapik – zwrócił uwagę na przedziały procentowe, które niosą dość określone skutki. Osoby, które są w tych pułapach dochodowych najniższych wówczas te skoki procentowe są dość niskie, ale gdy zwrócimy uwagę na grupę między 5 a 6 tu różnica jest 60%. Dzisiaj kryterium dochodowe osoby z grupy 5 wynosi 2385zł i taka osoba musiałaby zapłacić 280 zł za miesięczny pobyt, ale osoba zarabiająca o 1 zł więcej musiałaby zapłacić 60%. Dzisiaj to jest takie gdybanie i jest to przekopiowanie z innych dokumentów, ale prosiłby o monitoring tej sytuacji oraz przedstawienie takiej informacji Radzie, gdy będzie już ten dom faktycznie funkcjonował, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, w których różnice w opłatach będą sięgały 60%.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 190/08 wraz ze zmianami w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8
Zapytania:
Radny p. Zbigniew Rydziel – poruszył temat biletów miesięcznych dla młodzieży szkolnej na trasie Świecie – Grudziądz, gdzie kierowcy nie chcą ich zabierać. Dodał, również, że Straż Miejska mogłaby częściej odwiedzać Dworzec PKS a w szczególności poczekalnie, na którą dzieci boją się wchodzić - może warto by na stałe wydelegować jednego strażnika jak do Gimnazjum nr 3.
Była przeprowadzona przebudowa drogi we Wiągu co spowodowało kilkudniowe utrudnienia, a kierowcy zaczęli jeździć objazdem przez Czaple, przez co powstały koleiny. Trzeba by było coś z tym zrobić.
Poprosił Burmistrza, by przy podejmowaniu decyzji o wysokości podatku rolnego wziął pod uwagę stawki skupu zboża.
 
Radny p. Adam Cieślak – zapytał, czy uchwała, która dziś została wycofana z porządku obrad, będzie jeszcze dopracowywana, czy rezygnujemy i nie będziemy w najbliższym czasie przyjmować uchwały w sprawie stypendiów sportowych?
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - odpowiedział, że we wniosku Komisji zapisano, że wycofano celem wyjaśnienia poprawek do projektu uchwały.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, że jeśli chodzi o autobusy, to linie tę obsługuje kilku przewoźników a bilet miesięczny jest wydany przez jednego z nich i na pewno jest to niemożliwe do załatwienia. Jedyne co pozostaje, to zorientować się, który kurs obsługuje przewoźnik, od którego zakupiony został bilet miesięczny. Zapyta o to kierownika placówki, ale sukcesów sobie nie wróży.
Cieszy, że lewoskręt we Wiągu został wybudowany, gdyż było to miejsce licznych wypadków a inwestycja była bardzo kosztowna.
Jeśli chodzi o dworzec to często podejmowane są interwencje a w gimnazjum już od dawna nie ma strażnika.
Jeżeli chodzi o podatek rolny, to oczywiście będą brane pod uwagę stawki podane przez GUS, w chwili obecnej jest to chyba 35 zł.
Ponadto poinformował o obchodach Dnia Niepodległości 11 listopada, na które serdecznie zaprasza oraz poprosił o zgłoszenie się chętnych do reprezentacji naszej Gminy w meczu piłki siatkowej z Pieszycami, który odbędzie się 22 listopada.
 
Ad. 9
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XXIV Sesji Rady Miejskiej.
       
Protokolant:        
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny U. M.   
                      
                                                                                   Przewodniczący Rady Miejskiej
 
                                                                                                    Jerzy Wójcik

 
 
 

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (27 listopada 2008)
Opublikował: Magdalena Jażdżewska (Biuro Rady Miejskiej) (2 grudnia 2008, 09:29:44)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (3 grudnia 2014, 13:02:35)
Zmieniono: przeniesienie do katalogu archiwum

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1511