Protokół Nr XXIII/08

 Protokół Nr XXIII/08  
z XXIII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej
w dniu 2 października 2008 r. od godz. 1300 do 1600.

 

                                                Otwierając obrady XXIII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 19 radnych, czyli quorum i Rada może kontynuować obrady oraz podejmować prawomocne uchwały.
(Nieobecni, ale usprawiedliwieni byli  p. Leszek Piotrowski oraz p. Halina Szolginia)
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
 
-         Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda,
-         Z-ca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski
-         Skarbnik p. Marzenna Rzymek,
-         Sekretarz p. Leszek Żurek,
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
-         Kierownik Wydz. PS p. Jolanta Eichler,
-         Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski,
-         Kierownik Referatu ZKiSO p. Marcin Kulewski,
-         Kierownik OPS p. Lidia Lemańska,
-         Kierownik OOiW p. Waldemar Fura,
-         Komendant SM p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Kierownik MGP p. Barbara Dybowska,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Zaproszeni goście:
- Prezes ZGM p. Paweł Bednarski,
- Prezes ŚTBS p. Andrzej Rek,
- Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski.
 
Porządek obrad:
 
1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.    Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.    Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5.    Informacja na temat aktualnej sytuacji ZGM i TBS.
6.    Informacja na temat wyników działania Klubu Integracji Społecznej w zakresie zwalczania bezrobocia.
7.    Podjęcie uchwał w sprawie:
a) określenia liczby nowych licencji na wykonanie transportu drogowego taksówką osobową w roku 2009,
b) zobowiązania Burmistrza Świecia do wykonania inwestycji pod nazwą: „Budowa chodnika wzdłuż ulicy Paderewskiego na odcinku od sklepu Polomarket do skrzyżowania z ulicą Krausego”,
c)  przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych do Mondi w Świeciu.
8.    Omówienie protokołu pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.
9.    Interpelacje i zapytania radnych.
10.  Zakończenie
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- odczytał wniosek o poszerzenie porządku obrad o projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr 125/08 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 109/2, 110/10, 110/11 k. m. 6, 110/11 k. m. 5, 110/14, 3341/45, 3341/46 i 3341/47 w miejscowości Sulnówko, Gmina Świecie.
Wniosek stanowi załącznik do protokołu.
 
W wyniku głosowania imiennego Rada jednogłośnie przyjęła zmiany w porządku obrad.
Wyniki głosowania imiennego stanowią załącznik do protokołu.
 
Ad. 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
 
Ad. 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację Przewodniczącego
o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad. 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Adam Cieślak- w imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej podziękował Burmistrzowi
i jego współpracownikom za pomoc ludziom, którzy ucierpieli w pożarze budynku przy ul. Krasickiego 3. Spółdzielnia postara się szybko wyremontować budynek, żeby mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów i zwolnic mieszkania udostępnione przez Gminę.
 
Radny p. Paweł Knapik – zapytał o sprawy, których nie poruszono w sprawozdaniu:
- bodowa nowego marketu na terenach po byłej Cukrowni – przydałyby się informacje na temat zabezpieczenia dróg na tych terenach;
- kradzież drewna należącego do miasta- jakie są oszacowane straty, czy prowadzone jest dochodzenie, kto sprawuje kontrole nad lasami należącymi do miasta?
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – odpowiedział, że o kradzieży powiadomił leśniczy z Terespola; złodziei złapano a szacowany straty to około 23 tys. zł
i sprawa została skierowana do Sądu. Gmina posiada tylko 9 ha lasów i ciężko powołać specjalne służby do jego pilnowania. Liczymy na współprace z leśnictwem i Strażą Miejską.
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska – wyjaśniła, iż zgłosiła się firmą Budrem, z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę odcinka ul. Parkowej i remont kawałka istniejącej już ul. Parkowej.
 
Ad. 5
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski przedstawił informację na temat aktualnej sytuacji ZGM.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała, czy dodatki mieszkaniowe wypłacane są bezpośrednio do ręki zainteresowanych, czy przekazywane na poczet opłat?
 
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski - odpowiedział, że decyzję o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wydaję Referat Mieszkaniowy i przyznawany jest na 6 miesięcy. Składa się z dwóch części, z czego część jest wydawana na konto zarządcy budynku a część ryczałtowo bezpośrednio do ręki zainteresowanego w kasie ZGM-u.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała jakie zaległości czynszowe powodują wstrzymanie wypłaty dodatku mieszkaniowego?
 
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski – odpowiedział, że 3-miesioęczne zaległości.
 
Radny p. Paweł Knapik – stwierdził, że 1,5 roku zaległości czynszowe były niższe niż w roku bieżącym i mniemać można, że działania w celu odzyskania należności są mało skuteczne. Dlaczego te należności powoli ale stale rosną.
 
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski – odpowiedział, że aktualnie ma wypowiedzianych 72 umowy najmu. Działania są oparte o ustawę o ochronie praw lokatorów i nasze działania są ograniczone,gdyż zadłużenie to dotyczy często rodzin patologicznych, które nie zamierzają się poprawić a prawo mieszkaniowe zabrania wyrzucania ich z zajmowanego lokalu, gdyż Gmina musi w takiej sytuacji zabezpieczyć lokal zastępczy. Nie ma sensu przenoszenie ich z jednego lokalu socjalnego do drugiego.
 
Radny p. Józef Pawłowski – zapytał, czy można w jakiś sposób wpłynąć na właściciela lokalu w budynku wielorodzinnym, który odmawia partycypowania w kosztach remontu.
 
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski – wyjaśnił, że w przypadku, gdy budynek posiada ponad 7 mieszkań wystarczy go przegłosować, ale w przypadku mniejszej ilości mieszkań konieczna jest decyzja jednogłośna, więc jeśli jedna z osób nie wyraża zgody wówczas można sprawę rozstrzygnąć w sądzie. Takie sprawy bywają trudne.
 
Radny p. Adam Cieślak – zapytał, jakie są koszty korzystania z firmy windykacyjnej a jakie korzyści; co dało i jakie są korzyści w związku ze wpisaniem do Biura Informacji Kredytowej i czemu nie skorzystano z Krajowego Rejestru Długów; czy wnioski, o których Pan wspominał to są wnioski do BGK zabezpieczającego 25% premie termomodernizacyjną.
 
Prezes ZGM p. Paweł Bednarski – odpowiedział, że do końca lipca korzystaliśmy z Krajowego Rejestru Długów a w chwili obecnej z Biura Informacji Kredytowej, gdyż do niego częściej zaglądają banki. Efekty widać w przypadku osób dysponujących środkami, z chwilą, gdy wysyłamy informację do dłużnika o wpisie do BIK, wówczas taka osoba spłaca należności.
Firma windykacyjna pobiera 25% kwoty odzyskanej i to są koszty windykacyjne, które w gruncie rzeczy musi pokryć dłużnik.
Jeśli chodzi o wspólnoty i wzrost kosztów budowlanych, część z nich zdecydowała się by wykonać prace jak najszybciej i zdecydowała się wziąć w tym celu kredyt nawet komercyjny. Z premii wspólnoty nie korzystają, z tego korzystają spółdzielnie, gdyż jest to dobre rozwiązanie dla dużych podmiotów, ponieważ muszą to być kredyty długoletnie i w tym czasie premia by się zdewaluowała. Dla wspólnot opłacają się kredyty krótkoterminowe, dostępne szybko, by w możliwie jak najkrótszym czasie móc wykonać prace.
 
Prezes TBS p. Andrzej Rek przedstawił informację na temat aktualnej sytuacji TBS.
 
Radny p. Paweł Knapik – poprosił o wyjaśnienie nieścisłości pomiędzy poprzednim sprawozdaniem a obecnym, ponieważ nie zgadza się ani ilość zadań ani ilość mieszkań realizowanych w latach 2000 – 2007.
 
Prezes TBS p. Andrzej Rek – odpowiedział, że TBS zrealizowało 5 zadań inwestycyjnych na Piłsudskiego 5 segment a i b, Piłsudskiego 11, w Grucznie i na terenie powojskowym oraz są w trakcie kolejnego zadania na ul Piłsudskiego.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że Panu Radnemu nie chodzi o kwestionowanie ilości wykonanych zadań, ale o sprzeczności w podanych informacjach.
 
Radny p. Paweł Knapik – w ubiegłym roku mieliśmy 4 zadania, w tym roku 5 a chwali się Pan, że oddano dwa nowe obiekty.
 
Prezes TBS p. Andrzej Rek – no może w tych materiałach mówiłem o zadaniach, które były w trakcie realizacji.
 
Radny p. Paweł Knapik – posługuje się Pan czasem dokonanym, więc ja rozumiem, że jest mowa o zadaniach zrealizowanych, ale jeśli nie jest Pan w stanie odpowiedzieć nam na to pytanie w tej chwili, to proszę o przygotowanie odpowiedzi na piśmie.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała, czy zastosowana przez TBS funkcja gospodarza domu się sprawdza?
 
Prezes TBS p. Andrzej Rek – odpowiedział, że jest to osoba zajmująca się drobnymi naprawami i nie jest zatrudniona na stałe tylko na umowę zlecenie.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – stwierdził, że Komisja GPiOŚ dostała dodatkowe materiały dotyczące Strategii Mieszkaniowej i wynika z nich, że nie jest tak źle, ponieważ w strategii przyjęto wskaźnik na 100 tys. mieszkańców 350 mieszkań w przeciągu 12 lat a już w chwili obecnej zbliżamy się do tego założenia i zapewne trzeba będzie ten wskaźnik podwyższyć.
 
Ad. 6
Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski informację na temat wyników działania Klubu Integracji Społecznej w zakresie zwalczania bezrobocia.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała ile osób ze Schroniska dla Bezdomnych skorzystało z usług KiS, czy osoby po zakończonym programie mogą dalej korzystać z waszej pomocy?
 
Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski – odpowiedział, że 3 osoby skorzystały z pomocy Klubu. Dodał, że nie opisują konkursów, w których są ścisłe parametry np. osoby długotrwale bezrobotne, to osoby pozostające bez pracy nieprzerwanie powyżej 24 miesięcy i dlatego większość osób to kobiety. Mieszkańcy schroniska w większości przypadków podejmuje prace dorywcze. Osoby po zakończonym kursie mogą dalej korzystać z naszej pomocy.
 
Radny p. Adam Cieślak – na str. 4 wymienia Pan 32 osoby, które znalazły pracę na otwartym rynku pracy ze 135 objętych programem. Skąd dane o tych 32 osobach zatrudnionych na otwartym rynku pracy i jak KIS monitoruje zatrudnienie swoich beneficjentów na otwartym rynku pracy?
 
Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski – wszystkie osoby biorące udział w naszym projekcie o dobrowolnie podpisują oświadczenie i deklaracje o przetwarzanie przez KIS danych osób i dzięki temu mamy możliwość dostarczania ankiet oraz poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny doradcy zawodowego lub pedagoga jesteśmy  na bieżąco informowani o stanie zatrudnienia tych osób.
 
Radny p. Adam Cieślak – czyli na dzień dzisiejszy 32 osoby są zatrudnione.
 
Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski – obecnie 82 osoby, ponieważ 50 osób jest zatrudnionych w ramach zatrudnienia subsydiowanego.
 
Radny p. Adam Cieślak – co to jest?
 
Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski – są to roboty publiczne i prace interwencyjne.
 
Radny p. Adam Cieślak – roboty publiczne, czy interwencyjne, na które my pieniążki dajemy i rozumie, że sensem tego wszystkiego jest przywrócenie ludzi do pracy na otwartym rynku pracy. Przeliczył, że program, który trwał 18 miesięcy kosztował prawie 750 tys., ponad 5 tys. na osobę, czyli na jedną zatrudnioną osobę około 20 tys., to sporo pieniędzy. Cieszy się, że te 32 osoby znalazły zatrudnienie tylko jaka mamy pewność, że tą pracę utrzymają.
 
 Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski – chciałby uspokoić, że te 50 osób zatrudnionych w ramach zatrudnienia subsydiowanego zostanie objętych dalszymi działaniami i o ostatecznych wynikach programu będziemy mogli mówić dopiero po zakończeniu tego zatrudnienia subsydiowanego.
 
Ad. 7 a
Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia liczby nowych licencji na wykonanie transportu drogowego taksówką osobową w roku 2009 oraz zgłosił poprawkę do uzasadnienia by zmienić ilość taksówek- nie 32 a 36.   
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną.
 
Radna p. Gabriela Chmiel – zapytała, jak długo te osoby czekają na licencję?
 
Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski – procedura jest następująca: limit wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. i jeśli osoba zainteresowana złoży wszystkie wymagane dokumenty wówczas taką licencję otrzyma.
 
Radny p. Paweł Knapik –w imieniu Komisji PPPiSO złożył wniosek by podnieść liczbę licencji do 5, gdyż w chwili obecnej są chętne 4 osoby i w ten sposób, na dzień 1 stycznia, limit zostanie wyczerpany oraz zablokowane możliwości dla innej chętnej osoby. Wiemy, że ma wejść w życie nowy projekt ustawy zwalniający radę z wydawania takich licencji, ale na dzień dzisiejszy jeszcze nas to prawo nie obowiązuje.
 
Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski – odpowiedział, że jest zdania, że jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej, tak i tu każdy chętny spełniający określone warunki powinien mieć taką możliwość. Jest za podniesieniem liczby licencji.
 
Radca Prawny p. Wojciech Górski- dodał, że nie można tak po prostu skreślić części zapisu § 1 i że musi to zostać przegłosowane.
 
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła wniosek p. Knapika.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 182/08 w przedmiotowej sprawie.
 
  
Ad. 7b
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, projekt uchwały w sprawie zobowiązania Burmistrza Świecia do wykonania inwestycji pod nazwą: „Budowa chodnika wzdłuż ulicy Paderewskiego na odcinku od sklepu Polomarket do skrzyżowania z ulicą Krausego”, będący inicjatywa mieszkańców Gminy Świecie dostał każdy Radny i dlatego nie będzie go omawiał.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna w kwestii merytorycznej, ale p. Komasiński dodał, że w takiej formie dyktatu jest nie do przyjęcia dla Klubu. Klub uważa, że w podstawie prawnej powinno się ująć Statut. Klub przygotował projekt uchwały w nowej wersji, którą rozda wszystkim radnym.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną, zgłosiła wniosek, aby zadanie było wykonane w przyszłym roku i przyjęte do budżetu w roku 2009,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – stwierdziła, że w projekcie zasadność rzeczowa jest jak najbardziej do przyjęcia, ale słownictwo nie, gdyż cała sprawa ma charakter rzeczowy a nacisk został położony na podmiot, w tym przypadku na burmistrza, co nie jest koniecznością, ponieważ wiadomo, że burmistrz i tak jest wykonawcą uchwał.
 
Radny p. Józef Pawłowski – stwierdził, że taki w zeszłym roku był wniosek Klubu NŚ do budżetu i popierają wniosek OPS-u.
 
Radny p. Adam Cieślak – w kwestii formalnej chce, aby podstawę prawną rozszerzyć nie o art. 18 ust. 2 a tak jak proponował to Burmistrz art. 18 ust. 2 pkt 4, dlatego, że ust. 2 jest za szeroki bo dotyczy wyłączności rady Gminy, po drugie po Statucie rozpisać Dziennik Urzędowy itd. oraz poprosił o wyjaśnienie treści § 1 do słowa „budowa”.
Radny p. Andrzej Komasiński – odpowiedział, że jest to literówka i powinno być: „przyjmuje” a nie „przyjmuję”.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – dodała, że podobnie jest w przypadku „ulicą” a nie „ulica”.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – poprosił Radcę Prawnego o omówienie zmian.
 
Radca Prawny p. Wojciech Górski - odpowiedział, że podstawa podana w tym projekcie dotyczył zadawania Burmistrzowi nie tylko kierunków działania, ale także wytyczania konkretnych zadań, natomiast art. 18 ust. 2 pkt 4 stanowi o wyłącznej kompetencji Rady do przyjmowania uchwały budżetowej i wprowadzania do niej zmian. Można tutaj podejmować dyskusję, czy realizacja zadania w formie przedstawionej w projekcie obywatelskim jest oceniana z punktu widzenia ust. 2 pkt 4 czy ust. 2 pkt 2. Jeżeli projekt OPS zmierzać będzie do zmiany budżetu wówczas zasadne by było oprzeć się na art.18  ust. 2 pkt 4. Jeżeli to ma być postulat ogólny wówczas właściwym byłoby utrzymanie podstawy prawnej art. 18 ust. pkt 2. Decyzja zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie decyzja.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – stwierdził, że wprowadził troszkę zamieszania w swojej opinii podając w podstawie prawnej pkt 4 bo w tym momencie wydawało mu się, że budowa chodnika to nie jest żaden kierunek rozwoju, ale po rozmowie z prawnikiem zmieniłem zdanie. Następnym krokiem po przyjęciu tego projektu uchwały będzie przygotowanie zmiany uchwały budżetowej i dlatego lepiej będzie, jeśli pozostanie pkt 2 gdyż obawia się, że pkt 4 mogłaby zakwestionować Regionalna Izba Obrachunkowa.
 
Radny p. Adam Cieślak – dodał, że jeśli pkt 2 to się zgadza z ta wersją tylko chodziło mu o to, że nie ma w ogóle punktu.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – wniosek komisji jest dalej idący, gdyż faktycznie możemy w tym roku nie zrealizować tego projektu, ale pod wpływem konkretnych argumentów komisji zmienić projekt OPS-u, ale skoro było zebranych tych 300 podpisów może lepiej przyjmijmy to zadanie.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – dodała, że jest tego samego zdania i poprosiła Burmistrza o wyjaśnienie możliwości realizacji tego zadania.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, że jeżeli będzie to przyjęte na dzisiejszej sesji to zaraz przystąpimy do przygotowania dokumentacji tego projektu i na następnej sesji przedstawiona zostanie zmiana do budżetu. Jeśli jednak technicznie nie uda się zrealizować tego zadania to istnieje jeszcze instytucja zadań niewygasających. Zapisanie tego to już jest wykonanie a przesunięcie tego zadania na rok następny spowoduje ponowne debatę polityczną czy go robić czy nie robić. Jeśli Rada dziś zadecyduje to wiadomo będzie, że trzeba robić.
 
Radny p. Janusz Rogala – dodał, że na posiedzeniu Komisji brakowało nam pewnych informacji i wycofał wniosek.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że w związku z powyższym przystąpimy do głosowania projektu uchwały przedstawionego przez OPS.
 
Radny p. Paweł Knapik – zauważył, że projekt uchwały OPS-u nie przeszedł drogi legislacyjnej i jeżeli już to można głosować jedynie zmianę zgłoszoną przez OPS do projektu uchwały mieszkańców.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – potwierdził słowa p. Knapika.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 183/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7c
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych do Mondi w Świeciu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 184/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7d
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych do Mondi w Świeciu.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 185/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – omówił protokół pokontrolny Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy:
- udzielenie ulgi Mondi, czyli umorzenie odsetek – ta spraw była szeroko omawiana już w zeszłym roku, nasze wyjaśnienia do RIO opieraliśmy na tym, że spora cześć należności przypadał na okres przed wejściem Polski do Unii i nie obowiązywała nas jeszcze dyrektywa UE w tym zakresie. Niestety nasze wyjaśnienia nie zostały przyjęte i w zaleceniach pokontrolnych kolegium stwierdziła, że musimy złożyć wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o unieważnienie tej decyzji i taki wniosek złożyliśmy decyzja została wydana i jest już prawomocna i podatnik, czyli Spółka Mondi została już o tym poinformowana. Spółka musi teraz jeszcze raz wystąpić do nas z wnioskiem i uzasadnić, czy przez ten fakt spółka straci konkurencyjność, czy będzie zagrożenie funkcjonowania tej spółki.
Przedmiotem kontroli było 200 decyzji, jedna decyzja została zakwestionowana, a w sumie rocznie podejmujemy 8700 decyzji, widać w ten sposób, jaka jest skala problemu.
- udzielenie pomocy Klubowi Seniora Kociewiacy, Bractwu Rycerskiemu Św. Katarzyny
i Domowi Pomocy Społecznej prowadzonemu przez Siostry Zakonne; łączna kwota tej pomocy to 12.994 tys. zł i tutaj RIO stwierdziła, że nie możemy bezpośrednio z budżetu finansować taki8ej działalności. Musi dodać, że nasze decyzje były konsultowane z przedstawicielem RIO, który jest opiekunem naszej gminy, ale jego stanowisko nie ma znaczenia dla kolegium i prezesa. Wydaje się, że zakres działalności prowadzonej przez te podmioty może być objęty zadaniami własnymi Gminy i możemy to finansować jako zadania własne. Było zagrożenie funkcjonowania domu pomocy Sióstr, gdyż Straż Pożarna wymagała oświetlenia dróg ewakuacyjnych i w jaki sposób na cos takiego rozpisać konkurs.
- nie zgłoszono do Biuletynu zamówień Publicznych, że podpisano umowę na budowę budynku socjalnego w Terespolu- faktycznie przez zapomnienie nie zostało to wykonane, ale Gmina nie odnotowała z tego powodu żadnych strat finansowych, jednak w przyszłości postaramy się zapobiec podobnym sytuacjom i niezwłocznie przekazywać informacje do Biuletynu.
- RIO stwierdziła, że została przyjęta oferta na budowę ul. Krótkiej niezgodna ze specyfikacją – w specyfikacji była mowa o podbudowie 10 cm a została przyjęta 8 cm, czyli o 2 cm mniej. Faktycznie chodziło nie o podbudowę a o wyrównanie. Koszty tych 2 cm to byłoby 4768 zł i gdyby nawet dodać te 4768 zł do oferty, która wygrała, to byłaby ona nadal o 12230 zł tańsza od kolejnej, więc można powiedzieć, że została wybrana oferta najkorzystniejsza z punktu widzenia realizacji tego projektu. W normalnym układzie, gdyby było oceniane to z punktu widzenia gospodarskiego to osoba, która dokonała takiego wyboru powinna dostać nagrodę, ale w tej sytuacji p. Sadowski będzie miał dyscyplinę finansów publicznych i za to odpowie.
- jeżeli chodzi o kontrole jednostek budżetowych to jesteśmy zobowiązani do kontroli 5 % wydatków, zostało to wykonane, tylko w dwóch przypadkach (Klub Integracji Społecznej
i Miejsko – Gminna Przychodnia Zdrowia) nie udało nam się tego wykonać w roku 2007, zostało to wykonane w 2008 i kontrolerzy o tym wiedzieli a i tak o tym napisali. W samym protokole jest zapisane, że prosi się o podanie, w jaki sposób zostaną zrealizowane uchybienia nie zrealizowane w czasie kontroli a te w czasie kontroli zostały zrealizowane.
-  OKSiR – został przyjęty statut, wszystkim do tej pory się wydawało, również wszystkim kontrolujący, że nie musi być oddzielna uchwała o powołaniu tej instytucji, że sam statut wystarczy do funkcjonowania ośrodka, ale kontrolujący uważali inaczej i na poprzedniej sesji taka uchwała została przyjęta a więc to zalecenie zostało wykonane.
 
Skarbnik p. Marzenna Rzymek uzupełniła wypowiedź p. Burmistrza:
- wróciła do punktu pomocy, że każdorazowo w sprawozdaniach budżetowych jest umieszczana lista, komu i ile finansowaliśmy i jaki zakres zadań został za to zrealizowany – zawsze otrzymujemy opinie do sprawozdania i nigdy nie zostało to zakwestionowane. Takie rzeczy, które nie do końca są w prawie uregulowane staramy się z kolegium uzgadniać, aby było to dobrze wykonane.
- jeśli chodzi o kontrole wewnętrzną – przeprowadza w każdej jednostce (około 30 jednostek) i tu nie chodziło o to, że wykonano to już po zakończeniu roku budżetowego, ale o to że na dzień sporządzania kontroli bierze plan wydatków na dzień sporządzania kontroli i w dwóch przypadkach zdarzyło się, że podnosiliśmy plan w trakcie roku i wydatki, które kontrolowałam wyszły do końcowego planu wykonania w wysokości 4,89 % a miało być skontrolowane w wysokości 5 %. Pytała się kontrolujących, w jaki sposób to wykonać i nie uzyskaliśmy jasnej odpowiedzi.
- umowy zlecenia były bezpośrednio księgowane w koszty bez księgowania przez takie konto pośrednie w należności, ale to niczego w wydatkach nie zmienia, tylko jedno księgowanie więcej.
- kolejne zastrzeżenie dotyczyło tego, że nie wyksięgowujemy dotacji, co nie jest prawdą, gdyż mieliśmy takich dotacji około 15 i wszystkie zostały wyksięgowane. Natomiast jedna umowa Związku Kombatantów  była podpisana na rozliczenie środków do końca kwietnia czy maja, bilans był sporządzony na koniec marca i był przekazany do RIO, ale bez tego rozliczenia bo wpłynęło później. Bilans faktycznie nie został skorygowany później.
- kolejnego zastrzeżenia do końca nie rozumie, gdyż mieliśmy kontrolowanych 6 zadań i nie zostały one wprowadzone w okresie sprawozdawczym, w moim mniemaniu okres sprawozdawczy jest okresem miesięcznym. W dwóch przypadkach, gdy zadanie kończy się z końcem miesiąca, nie jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni rozliczyć zadania, zsumować go w okresie sprawozdawczym. Jest na to wyjście będziemy robili to na początku miesiąca. Natomiast 4 zadania zostały zakwestionowane, bo 2, 4 miesiące po okresie sprawozdawczym zostały przekazane z wydziałów merytorycznych.  W przypadku hali widowiskowo – sportowej nie zostało to zakwestionowane mimo, że zostało to wykonane w ten sam sposób.
- sprzedawane były mieszkania na ul. Hallera a kierownik z wydziału merytorycznego nie podał nam ile mieszkań i na jaką wartość zostały sprzedane, bo to w tym momencie sprzedania mieszkania a nie całego budynku powinno zostać wyksięgowane ze środków trwałych w okresie aktu notarialnego. To oczywiście zostało wyksięgowane w czasie kontroli i te wszystkie omawiane wcześniej przez ze mnie zastrzeżenia zostały zrealizowane w trakcie kontroli a nawet wcześnie a i tak ujęto je w zaleceniach pokontrolnych.
- dochody oświaty i opieki – przekazywane były na rachunek gminy i chodzi o to, że te jednostki nie robiły sprawozdania z tych dochodów tylko były one ujęte w dochodach gminy, natomiast teraz jest ty robione oddzielnie i również zostało to wykonane w trakcie kontroli. 
- terminowe rozliczanie się inkasentów – została podjęta w tej sprawie uchwała na poprzedniej sesji. Powinno być to rozliczane na drugi dzień a bywało z tym różnie a w uchwale został ten termin o 5 dni wydłużony.
- odraczanie płatności oraz odraczanie należności podatkowej – podatnik nie rozumie różnicy między odroczeniem a umorzeniem należności podatkowej. Kontrolujący uważa, że powinny być w tej sprawie dwa oddzielne wnioski. Teraz będzie to robione tak by podatnik pisał odroczenie lub umorzenie podatku. Druga sprawa dotyczy tego, że odroczyć można dwie rzeczy jeszcze niezapłacony podatek lub zaległość. Decyzje były na odroczenie zaległości a faktycznie czasami było to odroczenie należności podatkowej, ale zostało to skorygowane.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – dodał, że zastrzeżenie dotyczyło jeszcze jednej sprawy a mianowicie tego, że księgowanie wydatków Gminnego Ośrodka Rehabilitacji
i Reedukacji odbywa się na urządzeniach Urzędu Miejskiego i jest to nieprawidłowość. Wydatki tego ośrodka jest to kwota rządu 100 tys. zł, zrealizowanie tego zadania wiąże się z kolejnymi kosztami, my żeby wydatki były jak najniższe realizowaliśmy to za pomocą pracowników i urządzeń Urzędu Miejskiego. Zobowiązaliśmy się, że do końca 2008 r. zostanie to wykonane, ale nie będziemy tworzyli nowego podmiotu, tylko połączymy go z Klubem Integracji Społecznej a tak się składa, że oba funkcjonują w tym samym budynku. Taka uchwała będzie w tym roku podjęta.
Jeśli chodzi o wydział inwestycyjny to została wyznaczona jedna osoba, która odpowiada za przekazywanie informacji do Prezesa Zamówień Publicznych. W czasie tego całego okresu nie zostało zwrócone wadium  na zadanie dotyczące adaptacji obiektów powojskowych. Zostało ono zwrócone po dwóch miesiącach z odsetkami. Taka sytuacja miała miejsce, ponieważ było to jedno z nielicznych wadium, które zostało wpłacone gotówkowo w kasie, a formuła wadium jest już nieco inna, że nie zwraca się gotówki tylko automatycznie to wadium wygasa.
 
Radny p. Paweł Knapik – pytań jest sporo, lektura protokołu powoduje,że włosa na głowie się jeży. Skupi się na punktach, które niepokoją najbardziej a mianowicie:
- umorzenie pieniędzy dla Mondi, ale my nie wiedzieliśmy, że nie było to zrobione zgodnie z prawem oraz nie znaliśmy powodu tego umorzenia bo jak czytamy przesłanką do umorzenia był ważny interes, ze zapłata całości należności wraz z odsetkami przyczyniłaby się do znacznego osłabienia zdolności podatnika. No pewnie, że się przyczyniał, bo każdy kto prowadzi swoją działalność i musi zapłacić podatek to wie, że zmniejsza swoją zdolność bo inaczej się nie da. Interesem firmy Mondi jest to by tego podatku nie zapłacić i nie dziwi się Zarządowi. Zarząd firmy robi tak jak powinien za to ma płacone a Burmistrz ma płacone za to żeby dbać o interes miasta a interesem miasta jest to żeby te pieniądze do urzędu wpłynęły. Czy dla Mondi 1 mln zł jest kwotą może wpłynąć na sytuację spółki? Wystarczy zajrzeć na sprawozdania publikowane w Internecie, zysk netto wyniósł 246 mln zł, ale Modni jeszcze 80 mln złotych wydało na inwestycję. Dla nas radnych 1 mln złotych byłoby kwotą, która pomogłaby zrealizować szereg zadań, które widnieją w każdym budżecie jako niezrealizowane, a może chodnik,  na który zebrano 3000 podpisów byłby już zrealizowany. Może należałoby się zastanowić, czy pewne decyzje o umarzaniu podatku od pewnej kwoty podejmowała rada.
- druga sprawa to ten przypadek z przetargiem, który był niezgodny ze specyfikacja. To tak jakbym poszedł do sklepu kupić monitor 20 calowy a oni zapakowaliby mi 17-tkę czarnobiałą i jeszcze bym się z tego cieszył, bo mnie na to stać. Jeśli dostajemy coś, co nie tak było zamówione to unieważniamy przetarg.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda –odpowiedział, że Pan radny się myli, że unieważniamy przetarg, trzeba wybrać drugą ofertę, jeśli jest ważna, nawet 16 tys. droższą. My nie przyjęliśmy telewizora o mniejszym ekranie a taki, jaki chcieliśmy, gdyż podbudowa ma nie 8 a 10 cm za ceną 159 tys. zł. Przetargu unieważnić nie można było, bo następna oferta była ważna.
Jeżeli chodzi o umorzenia to faktycznie można było podjąć inną decyzje być do bólu surowym, ale chodziło o stworzenie pewnego klimatu, gdyż właśnie w tym o0kresie podejmowano decyzję gdzie budować nową maszynę papierniczą u nas czy w Czechach. Dzisiaj wie, że najlepszym rozwiązaniem było podjąć decyzję odmowną, ale być może nie było by wówczas projektu MP7 w Świeciu. W tym momencie, gdy podejmował był pewny, że miał prawo taką decyzję podjąć i że od tego ważą się dalsze losy spółki Modni w Świeciu, od której w dużej mierze jesteśmy uzależnieni.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – dodał, że jako jedyny w tej radzie pracownik Modni wie, że im więcej się ma tym więcej się wydaje. Pan radny powiedział, ze dobrze spółka funkcjonuje, że wydano na inwestycje 80 mln, ale to co się buduje to inwestycja 320 mln Euro w związku z tym trudno powiedzieć czy ta inwestycja byłaby realizowana a z tego powinniśmy się cieszyć.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – zgadza się, że musimy pilnować naszych podatków, ale nie było to tajemnicą to umorzenie. My byśmy o tych należnościach nie wiedzieli, gdyby firma Modni sama zgłosiła nam te zaległości i spłaciła je w gotówce. Nikt z nas wówczas nie wiedział, że umorzenie jest błędem a sprawozdanie z wykonania budżetu wówczas było przyjęte jednogłośnie i dlatego nie potępiałbym tylko Burmistrza gdyż każdy powinien się z nas nad tym zastanowić. W tamtym okresie czasu spadły nam z nieba 4 mln bo nigdy byśmy do tego nie doszli, i nic nie było tajemnicą a nie ma sensu po czasie sobie tego wypominać. A te chodniki zrobimy i będzie dobrze.
 
Radny p. Paweł Knapik – odpowiedział, że nie należy do osób, które lubią się samobiczować, ale nie czuje się winny, od tego mamy Burmistrza i Skarbnika by tego pilnowali, za to zarabiają niemałe pieniądze.
 
Ad. 9
Zapytania:
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że wpłynęła ciekawa informacja Rzecznika Prasowego.
 
Wiceprzewodniczący p. Waldemar Wysocki – poinformował, że Klub Sportowy Joker 12 października o godz. 17.00 zaprasza na rozpoczęcie sezonu siatkarskiego.
 
Ad. 10
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XXIII  Sesji Rady Miejskiej.  
       
Protokolant:        
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny U. M.   

Przewodniczący Rady Miejskiej
 
Jerzy Wójcik
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Rady Miejskiej w Świeciu (30 października 2008)
Opublikował: Magdalena Jażdżewska (Biuro Rady Miejskiej) (6 listopada 2008, 13:01:22)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (3 grudnia 2014, 13:02:44)
Zmieniono: przeniesienie do katalogu archiwum

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1672