Protokół Nr XXII/08

 Protokół Nr XXII/08  
z XXII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej
w dniu 28 sierpnia 2008 r. od godz. 13.00 do 16.30.


                                                Otwierając obrady XXII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 20 radnych obecnych jest 20 radnych, czyli quorum i Rada może kontynuować obrady oraz podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
 
-         Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda,
-         Skarbnik p. Marzenna Rzymek,
-         Sekretarz p. Leszek Żurek,
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Z-ca Kierownika Wydz. Inwestycyjnego p. Wiesław Keller,
-         Kierownik Wydz. PS p. J. Eichler,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik Referatu ZKiSO p. Marcin Kulewski,
-         Kierownik OOiW p. Waldemar Fura,
-         Komendant SM p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Kierownik MGP p. Barbara Dybowska,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Zaproszeni goście:
- Prezes Hali Widowiskowo – Sportowej p. Keller.
 
Porządek obrad:
 
1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.    Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.    Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5.    Informacja Burmistrza o realizacji budżetu Gminy za l półrocze 2008 roku.
6.    Informacja na temat działalności Hali Widowiskowo Sportowej w Świeciu.
7.    Aktualna sytuacja w rolnictwie Gminy Świecie.
8.    Podjęcie uchwał w sprawie:
   a) stwierdzenia obsadzenia mandatu radnego,
   b) uzupełnienia składu osobowego Komisji Rewizyjnej,
   c) uzupełnienia składu osobowego Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej,
   d) uzupełnienie składu osobowego Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska,
   e) przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli problemowej Sołectwa Sulnowo,
   f) przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli problemowej Sołectwa Sulnówko,
   g) przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Gruczno,
   h) przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Sulnowo,
   i) przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dz. Nr 26/11 położonej we wsi Dziki z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową i usługi nieuciążliwe,
  j) przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 88/19, 88/20, 88/21, 88/22, 88/24, 88/26, 511, 513 położonych we wsi Kozłowo, Gmina Świecie, 
  k) nadania nazw ulicom położonym na terenie miasta Świecia oraz na terenie wsi  Dworzysko, Wielki Konopat, Sulnowo i Kozłowo,
 l) aktu o utworzeniu samorządowej instytucji kultury – Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu,
 m) określenia zasad rozliczania się inkasentów z inkasa,
 n) zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 103/07 z dnia 27 grudnia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2008,
 o) zawarcia porozumienia z Powiatem Świeckim.
9.    Interpelacje i zapytania radnych.
10. Zakończenie
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- odczytał wniosek o zdjęciu z porządku obrad pkt 8i. ponadto zaproponował by w pkt 5 podjąć uchwałę w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Świecie za I półrocze 2008r. oraz poprawienie tytułów projektów uchwał w pkt 8 b, c i d na:
- 8b: powołania radnego p. …w skład Komisji Rewizyjnej,
- 8c: powołania radnego p. … w skład Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej,
- 8d: powołania radnego p. …w skład Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska.
Wniosek stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – zapytał dlaczego zaproponowano zniesienie z porządku obrad zmian w planie miejscowości Dziki?
 
Z-ca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski – odpowiedział, iż zaistniały okoliczności, które należy wyjaśnić przed podjęciem uchwały.
 
W wyniku głosowania imiennego Rada większością głosów (15 za, 5 wstrzym.) przyjęła zmiany w porządku obrad.
Wyniki głosowania imiennego stanowią załącznik do protokołu.
 
Ad. 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
 
Ad. 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację Przewodniczącego
o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad. 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał o zarządzenie z 9 lipca 2008 r. dotyczące wypłacenia nagrody Prezesowi spółki ZWiK: jaki był dochód spółki skoro przyznano nagrodę oraz jaka jest podstawa prawna takiej decyzji?
 
Radny p. Adam Cieślak- stwierdził, że będzie miał pytanie do Burmistrza i do p. Radcy Prawnego dotyczące protokołu pokontrolnego RIO, o którym p. Przewodniczący nawet nie wspomniał w swoim sprawozdaniu a Burmistrz w swojej informacji odniósł się tylko do dwóch punktów a jest to jedno z najważniejszych zdarzeń w ostatnim czasie. W gminach ościennych panuje dobry zwyczaj, że na odczytanie protokołu pokontrolnego zapraszany jest również Przewodniczący Komisji Rewizyjnej i dobrze by było gdyby również u nas o tym pomyślano. Protokół pokontrolny zawiera 12 stron zarzutów (w 2005 r. – 8 stron): jedno rażące naruszenie prawa przez Burmistrza dotyczące umorzenia podatku dla Mondi, 3 naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Burmistrza i Kierownika Wydziału Inwestycyjnego, w tym: dofinansowanie 3 stowarzyszeń, które powinno być w formie dotacji; wykonano czynności niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych - nie umieszczono ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznych i wybrano firmę do realizacji zamówienia, której dane nie zgadzały się ze specyfikacją; a także oraz 20 zaleceń pokontrolnych…
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – przeprosił, że przerywa i zapytał, czy to jest nowy temat pod obrady, czy tylko zapytanie do sprawozdania Burmistrza? Jeśli to ma być punkt pod obrady to prosi o wniosek i na następnej sesji zostanie omówiony.
 
Radny p. Adam Cieślak- odpowiedział, że liczył na to, że punkt będzie wprowadzony pod obrady tej sesji, ale pan Przewodniczący tego punktu nie wprowadził. W 2005 r. zarzucono Gminie, że nie dokonała sprawdzenia 5% wydatków jednostek organizacyjnych i po 3 latach pokazuje się ten sam błąd, to nie jest to błąd interpretacyjny przepisów jak czytaliśmy w prasie, ale niedopełnienie obowiązków służbowych. Następnie zapytał pana Mecenasa: zgodnie z ustawą o odpowiedzialności finansowej, jakie konsekwencje będą wyciągnięte wobec Burmistrza oraz Kierownika Wydz. Inwestycyjnego i kto będzie występował, jak to określa prawo. Burmistrza zapytał: wobec kogo wyciągnięto konsekwencje za niedopełnienie obowiązków służbowych, czy wszystkie niedociągnięcia, które wykazano usunięto do dnia dzisiejszego, gdyż mija właśnie 30 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego i jak w przyszłości realizowane będą pewne sprawy by nie powtarzały się na kolejnych kontrolach?
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – dodał, że zawsze jest tak, że jeśli Burmistrz w swoim sprawozdaniu pisze, że wpłynęło wystąpienie pokontrolne i jest w Biurze Rady, to każdy Radny mógł się z nim zapoznać, a jeżeli chodzi o wprowadzenie tego pod obrady to nie widział takiej konieczności. Jeśli jednak Pan lub Komisja Rewizyjna widzi taką potrzebę to może on zostać wprowadzony dzisiaj bądź na przyszłej sesji.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, że o przyznanie nagrody dla Prezesa ZWiK wystąpiła Rada Nadzorcza spółki za funkcjonowanie w poprzednim roku a musimy przyznać, iż spółka pod względem merytorycznym oraz jakości świadczonych usług działała bardzo dobrze a ponadto wynik finansowy spółki wyniósł ponad 200 tys. zł  - i stąd decyzja o przyznaniu nagrody.
Nie jest prawdą, że mamy w ciągu 30 dni załatwić wszystkie zalecenia wymienione w protokole pokontrolnym, tylko naszym obowiązkiem jest powiadomić Prezesa RIO o sposobie ich załatwienia. Niektórych spraw nie można by wykonać w tym terminie, ponieważ konieczna jest uchwała Rady a sesja przypada już po tych 30 dniach.
Jeżeli chodzi o dyscyplinę, obciążony jest Burmistrz i są trzy sposoby obciążenia: upomnienie, nagana, kara finansowa oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych. Jeżeli taka decyzja będzie rzecznika dyscypliny finansów publicznych to poniesie konsekwencje, ale nie sądzi by zarzuty były tego kalibru. Złożone zostało zażalenie dotyczące dofinansowania Domu Opieki Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, Bractwa Rycerskiego oraz Klubu seniora Kociewiacy do RIO w okresie 14 dni i czekamy na decyzję kolegium.
Jeżeli chodzi o ukaranie – to nikt nie został ukarany, gdyż nie są to sprawy aż na tyle istotne, nie spowodowały start finansowych, żeby ktokolwiek z tego tytułu ponosić konsekwencje. Przetarg, o którym Pan mówił, nie był na kwotę 1,8mln zł tylko była to ul. Krótka na 180-200 tys. i najkorzystniejsza oferta byłaby tańsza od drugiej, trzeba na to patrzeć z punktu widzenia gospodarskiego.
Był tylko jeden przypadek na kilkadziesiąt innych, że kilka dni po terminie zgłoszono do Urzędu Zamówień Publicznych, że z najlepszym wykonawcą została podpisana umowa.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – komisja kontrolna z RIO wprost wskazała osoby zaproszone na odczytanie protokołu pokontrolnego i nic nie wspomnieli o Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, gdyby tak było zostałby Pan zaproszony
  
Ad. 5
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda przedstawił informację Burmistrza o realizacji budżetu Gminy za l półrocze 2008 roku oraz wniósł jedną poprawkę dotyczącą zamiany kwot w załączniku nr 1a między subwencją oświatową, a subwencją równoważącą.
 
Rada większością głosów (19 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 168/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 6
Prezes Hali Widowiskowo – Sportowej p. Tomasz Keller przedstawił informację na temat działalności Hali Widowiskowo Sportowej w Świeciu.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – zapytał, czy hala jest jeszcze w stanie wypracować 49 tys. zł z reklam?
 
Prezes Hali Widowiskowo – Sportowej p. Tomasz Keller – odpowiedział, że wypracowanie takiej kwoty będzie trudne i postara się o uzyskanie około 20 – 30 tys.,-zł.
 
Radny p. Adam Cieślak – stwierdził, że to, co Pan Prezes wspomniał warto zainteresować tym media i pewne mity obalić i mimo, ze nie podejmował decyzji, co do budowy Hali uważa, że większość wypowiedzi jest wypowiedziami złośliwymi. Bardzo cieszy, że Hala będzie służyć naszym dzieciom  i wnukom a może i my znajdziemy tam swoje miejsce. Ponadto dodał, że można by wykorzystać halę do organizacji studniówek, targów czy innych imprez masowych.
 
Radny p. Piotr Ciemny – zapytał, czy w tym roku będzie możliwość wykorzystania hali na studniówki?
 
Prezes Hali Widowiskowo – Sportowej p. Tomasz Keller – odpowiedział, że będzie można zorganizować studniówki, tymbardziej, że nie ma już rozgrywek. Z organizacja targów istnieje pewien problem, gdyż parkiet, który został położony z myślą o rozgrywkach koszykówki ma ograniczone możliwości udźwigu a w związku z tym żaden ciężki sprzęt nie może być tam postawiony. Jeśli chodzi o koncerty to ograniczają koszty ekonomiczne, jednak mimo przeszkód będą starać się organizować imprezy masowe.
 
Radny Zbigniew Rydziel – dodał, że cieszy się z faktu organizacji studniówek na hali
i zapytał, dlaczego są tak duże wpływy od szkół w porównaniu z prywatnymi przedsiębiorstwami, za wynajmowanie hali?
 
Prezes Hali Widowiskowo – Sportowej p. Tomasz Keller – odpowiedział, iż wynika to z ilości godzin wykorzystywanych przez szkoły, mimo że stawki dla szkół są niższe niż dla pozostałych chętnych z korzystania z sali.
 
Ad. 7
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska przedstawiła aktualną sytuację w rolnictwie Gminy Świecie.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała, czy rolnicy z małych gospodarstw korzystają ze szkoleń?
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska- odpowiedziała, że nie, pozostają w stagnacji i biernie obserwują to co się dzieje.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – jakiej wielkości są to gospodarstwa?
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska- wyjaśniła, że jest to potoczne określenie, dokładnych informacji nie posiada, ale tak około 5-7ha.
 
Radny Zbigniew Rydziel – dodał, że w rolnictwie nie jest tak „różowo” jakby się mogło wydawać, gdyż pozyskanie oferowanej pomocy nastręcza wiele trudności. Wiele jest obiecane a mało z tych obietnic jest realizowane, chociażby w kwestii pomocy dla młodych rolników.
 
Radny p. Bogdan Tarach – stwierdził, że cieszy go w szczególności możliwość pozyskania przez rolników długoterminowych kredytów preferencyjnych, którzy ucierpieli podczas suszy. Poza tym dodał, że głównym problemem rolników nie jest klęska suszy a wysokie koszty produkcji i obniżanie cen skupu produktów rolnych. Innym zagrożeniem dla rolnictwa jest zbyt duży indywidualizm rolników, którzy nie umieją ze sobą współpracować, nie koniecznie tworząc grupy producenckie, ale prowadząc wspólną sprzedaż. Zagrożeniem jest także import półtusz wieprzowych, co może spowodować również upadek małych ubojni oraz małych gospodarstw, które nie chcą ze sobą współpracować. Natomiast szansą dla rolników z małych gospodarstw jest sprzedaż bezpośrednia, jest uproszczona procedura i po spełnieniu niewielkich warunków inspekcji weterynaryjnej można taką działalność prowadzić. Oby nasi rolnicy potrafili z tej szansy skorzystać. Chciałby jeszcze zorganizować spotkanie z rolnikami by porozmawiać o tych możliwościach i przekonać ich do współpracy.
 
Radny p. Paweł Knapik – zapytał, czy zostało zorganizowane spotkanie dla rolników przez Komisję Rolnictwa?
 
Radny Zbigniew Rydziel –odpowiedział, że nikt z posłów, władz województwa mimo wielokrotnych zaproszeń nie znalazł czasu by się spotkać z rolnikami.
 
Ad. 8a
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie stwierdzenia obsadzenia mandatu radnego. Odczytał oświadczenie p. Janaszka o zgodzie na sprawowanie funkcji radnego.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 169/08 w przedmiotowej sprawie.

Wprowadzenie sztandaru

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał treść roty:
Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.
P. Zygmunt Janaszek – odpowiedział: „Ślubuję,tak mi dopomóż Bóg”.

Wyprowadzenie sztandaru

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – wręczył p. Janaszkowi legitymację Radnego
i pogratulował obejmowanej funkcji.
 
Ad. 8b
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania radnego p. …w skład Komisji Rewizyjnej. Następnie zapytał czy są jakieś kandydatury?
 
Radny p. Andrzej Komasiński – stwierdził, że w imieniu Klubu Radnych OPS zgłasza Kandydaturę p. Janaszka zarówno do Komisji Rewizyjnej jak i Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej a odstąpi od podawania kandydata do Komisji Gospodarki Przestrzennej.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – zapytał, czy p. Janaszek wyraża zgodę na kandydowanie na członka Komisji Rewizyjnej?
 
Radny p. Zygmunt Janaszek – odpowiedział, że wyraża zgodę.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – zapytał, czy są jeszcze jacyś kandydaci?
Wobec braku kandydatur Rada przystąpiła do głosowania.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 170/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8c
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania radnego p. …w skład Komisji Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej. Następnie zapytał czy są inne kandydatury poza zgłoszoną wcześniej przez p. Komasińskiego kandydaturą p. Janaszka?
 
Nikt z radnych nie zgłosił kandydatów.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – zapytał, czy p. Janaszek wyraża zgodę na kandydowanie na członka Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej?
 
Radny p. Zygmunt Janaszek – odpowiedział, że wyraża zgodę.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 171/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8d
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania radnego p. …w skład Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Następnie zapytał czy są jakieś kandydatury?
 
Nikt z radnych nie zgłosił kandydatów.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że pozwoli się jeszcze zastanowić nad kandydaturami do następnej sesji.
 
Ad. 8e
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Adam Cieślak przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli problemowej Sołectwa Sulnowo oraz zgłosił poprawkę by w § 1 wykreślić słowa: „oraz stanu realizacji inwestycji na terenie Sołectwa w 2007 r.”
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zauważyła, że należałoby zapisać na 1 str. Protokołu Ad. 1 – „projekt nowego Statutu”.
 
Radca Prawny p. Wojciech Górski- dodał, że nie można tak po prostu skreślić części zapisu § 1 i że musi to zostać przegłosowane.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – dodał, że komisja kontrolna była na zebraniu sołeckim, na którym przedstawiono nowy projekt statutu i stąd ten zapis, ale można go poprawić.
 
W wyniku głosowania Rada:
- większością głosów (20 za, 1 wstrzym.) przyjęła wniosek o wykreślenie zapisu: „oraz stanu realizacji inwestycji na terenie Sołectwa w 2007 r.”
-  większością głosów (20 za, 1 wstrzym.) przyjęła wniosek o wprowadzenie zapisu „projekt nowego Statutu”.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 172/08 w przedmiotowej sprawie.
  
Ad. 8f

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Adam Cieślak przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli problemowej Sołectwa Sulnówko oraz zgłosił poprawkę by w § 1 wykreślić słowa: „oraz stanu realizacji inwestycji na terenie Sołectwa w 2007 r.”
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że skoro wnioski są identyczne jak w poprzednim projekcie, nie widzi potrzeby ponownego ich głosowania. Czy są jakieś głosy przeciw?
 
Nikt z Radnych nie wyraził sprzeciwu.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 173/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8g
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Gruczno.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
 
Radny p. Andrzej Komasiński – dodał, że p. Ratkowski chyba nie nadmienił, iż zmiana jest przydatna dla Zespołu Parków Krajobrazowych, ponieważ zmieni przeznaczenie budynku mieszkalnego na cele edukacyjne.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 174/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8h

Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Sulnowo.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
 
Radny p. Leszek Piotrowski – stwierdził, że w uzasadnieniu zapisano, że jest chaos urbanistyczny oraz brak działek a wcześniej mówiono wręcz odwrotnie, że tych działek jest mnóstwo. Czemu Wydz. Urbanistyczny nie widzi tego chaosu dzisiaj, czymu nie brane jest pod uwagę całe Sulnówko, czy Sulnowo. Kto odpowiada za ten chaos oraz zapytał o działki po 3 tys.m . Dlaczego dzisiaj piszemy uzasadnienia takie pół roku temu pisano co innego?
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda –odczytał treść uzasadnienia i dodał, nie widzi by było tu zapisano, że jest za dużo działek. Jeżeli chodzi o 3 tys. jest to uprawnienie, które ma każdy właściciel nieruchomości i jeżeli wydzieli 3 tys. m nikt nie morze mu tego zabronić, ani Ratkowki, Pogoda ani nawet Piotrowski. Jeżeli ktoś wydzieli i sprzeda te 3 tys. m to nowy właściciel tego gruntu na podstawie tzw. dobrego sąsiedztwa może złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w celu lokalizacji budownictwa mieszkaniowego i jeżeli jest dostęp do drogi to też nie ma powodów by mu nie wydać takiej zgody, jest to furtka prawna, która wprowadza chaos urbanistyczny i my chcemy to uporządkować. Natomiast Sulnowo jako wieś w Studium Uwarunkowań jest dopuszczona do tego by powstawało budownictwo mieszkaniowe, a Sulnówko nie jest i w odpowiedzi na jedną z interpelacji kilka sesji wstecz napisano, że w studium uwarunkowań, ze względu na bliskość jeziora Deczno  nie pozwala na rozwój budownictwa mieszkaniowego w tym miejscu, o którym Pan mówi. Z tego powodu też nikt nie zostanie ukarany.
 
Radny p. Leszek Piotrowski –dodał, że w jednej uchwale wcześniejszej jest zapisane, że jest duże zapotrzebowanie na działki. Pan to odbiera, że Piotrowski chce zakazać budowy na 3 tys. – nie, mają się budować na 1 tys. My jako radni jesteśmy po to by pozwolić mieszkańcom budować się na tysiącu metrów a nie 3 tys. zgodnie z prawem. A nie, że ja chce zabronić się budować
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – mówiłem najpierw o sobie i p. Ratkowskim, gdyż to do nas należy decyzja, a dodałem Pana, ponieważ Pan wywołał temat.  To 3 tys. m jest to bubel prawny, który powinien zostać zlikwidowany, gdyż to on właśnie odbiera nam możliwości harmonijnego wpływania na kształtowanie przestrzeni. Może nowa ustawa o planowaniu przestrzennym zlikwiduje ten przepis.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – dodał, że widzi zasadność tego planu, gdyż działki po
3 tys. metrów znajdują się na terenie, na którym w przyszłości będziemy chcieli budować drogę.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 175/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8j

Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działek nr 88/19, 88/20, 88/21, 88/22, 88/24, 88/26, 511, 513 położonych we wsi Kozłowo, Gmina Świecie.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną, a p. Rogala dodał, że opinie nie była jednogłośna, ponieważ istnieje obawa o możliwość zabudowy mieszkaniowej na tym terenie.
(Radny p. Józef Pawłowski opuścił Sesje.)
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 176/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8k
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie nadania nazw ulicom położonym na terenie miasta Świecia oraz na terenie wsi  Dworzysko, Wielki Konopat, Sulnowo i Kozłowo.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 177/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8l

Sekretarz p. Leszek Żurek przedstawił projekt uchwały w sprawie aktu o utworzeniu samorządowej instytucji kultury – Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu oraz zgłosił poprawkę dotyczącą nadania nowego brzmienia § 4:
„Burmistrz Świecia odda w użyczenie zabudowaną nieruchomość przy ulicy Wojska Polskiego 139 w Świeciu, posadowioną na działce Nr 330/1 i amfiteatr przy
ul. Sienkiewicza posadowiony na działce Nr 764/6, Nr 446/16, Nr 466/19 stanowiące własność Gminy oraz przekaże na własność Ośrodka składniki majątku ruchomego.”
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna, p. Adam Cieślak dodał w imieniu Klubu – by zmienić w uzasadnieniu rok z 2008 na 2004,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Oświaty i Kultury - wydała opinię pozytywną,
-        Sportu, Turystyki i Rekreacji - wydała opinię pozytywną,
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zwróciła uwagę by w§ 6 zmienić słowo: „uchwał” na „uchwały”.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę wraz z poprawkami Nr 178/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8m

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia zasad rozliczania się inkasentów z inkasa.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę wraz z poprawkami Nr 179/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8n
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 103/07 z dnia 27 grudnia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2008 wraz z autopoprawką oraz zgłosiła zmianę dotyczącą wpłynięcia dotacji w wysokości 163.229,-zł wprowadzoną w międzyczasie zarządzeniem.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
-        Sportu, Turystyki i Rekreacji - wydała opinię pozytywną,
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Paweł Knapik – zapytał o zwiększenie wydatków na nabycie gruntów, rozumie, że pojawiły się okoliczności dotyczące możliwości wykupu jakichś nieruchomości i poprosił o przedstawienie, na jakie grunty zamierzamy te pieniądze przeznaczyć?
 
Radny p. Adam Cieślak – poprosił, o dokładniejsze wyjaśnienie pkt 5 dotyczącego dekapitalizowania firmy ZWiK, czyli rozumie, że ZWiK wykona to własnymi rękami
i wyniesie nas to 1,5mln zł, a czy nie lepiej byłoby zorganizować przetarg dla zewnętrznych wykonawców, którzy być może wykonają to zadanie za 1,1mln zł?
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – odpowiedział, że prowadzone są zaawansowane negocjacje na wykup gruntów pod drogi na osiedlu Marianki IV, które wykupimy za znaczącą kwotę. Udało się również przeprowadzić korzystne negocjacje w sprawie wykupu gruntów w Grucznie i będzie możliwość wybudowania nie jednego a dwóch budynków socjalnych, co korzystnie wpłynie na inwestycję. Mamy budować 9 km drogi łączącej Morsk z Kozłowem, w większości pójdzie to po gruntach już przeznaczonych pod drogi i po naszych drogach, ale to są wąskie drogi około 5 – 6 m i będzie trzeba poszerzyć pasy drogowe do 15 m i stąd konieczność wykupu gruntów.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – dodał, że odnośnie wykupu gruntów- do tej pory udało nam się dosyć korzystnie je wykupować, ale niestety ceny uległy zmianie i musimy podnieść stawki. Jeśli chodzi o budową infrastruktury na terenie po Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych to całkowita wartość kosztorysowa wynosi 8,7mln zł a dotycząca sieci wodociągowej, instalacji sanitarno - deszczowej 4,7 mln. W związku z tym, że ZWiK prowadzi działalność na swoim majątku, chcemy zlecić mu wykonanie sieci wodociągowej i instalacji sanitarnej a na deszczową ogłosimy przetarg. Wartość inwestycji, które ma wykonać ZWiK netto 2,05mln zł do tego należy doliczyć 22% VAT. Ustalił z prezesem ZWiK, że wykona to zadanie za 1,5 mln zł i oczywiście zapłaci podatek, ale zostanie mu on zwrócony. Jest to w naszej kalkulacji oszczędność w wysokości około 1mln zł.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę wraz z poprawkami Nr 180/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8o

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura przedstawił projekt uchwały w sprawie zawarcia porozumienia z Powiatem Świeckim oraz zgłosił poprawkę by w tytule uchwały dopisać słowa: „porozumienia dotyczącego założenia i prowadzenia przedszkola specjalnego”.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinia Komisji do projektu uchwały:
-        Oświaty i Kultury - wydała opinię pozytywną,
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę wraz z poprawkami Nr 181/08 w przedmiotowej sprawie.
 
 
Ad. 9

Zapytania:
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał, dlaczego nie zamontowano słupów wspierających daszek chaty w Chrystkowie oraz co się stało z ciągnikiem Ursus, który tam stał?
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, że Gmina Świecie nie jest gospodarzem chaty w Chrostkowie, zarządza nią Zespół Parków Krajobrazowych, a zadania, które były wykonywane przez Gminę były kontrolowane i nie pamięta dokładnie, ale być może Gmina zakupiła słupy wspierające, ale ich montaż może należał do kogoś innego. A co się stało z ciągnikiem nie wie i to pytanie powinno być skierowane do kogoś innego.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – podziękował p. Kustosz za obszerną informacje oraz poprosił o kolejne na następne sesje oraz przypomniał o dożynkach.
 
Ad. 10
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XXII Sesji Rady Miejskiej.  
       
Protokolant:        
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny U. M.    
                      

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jerzy Wójcik
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Rady Miejskiej w Świeciu (2 października 2008)
Opublikował: Magdalena Jażdżewska (Biuro Rady Miejskiej) (7 października 2008, 09:10:14)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (4 grudnia 2014, 10:17:39)
Zmieniono: zmiany redakcyjne

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1810