Protokół Nr IX/07

Protokół Nr IX/07  
z IX Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 28 czerwca 2007 r.
od godz. 13.00 – 15.45.


           Otwierając obrady IX Sesji Rady Miejskiej w Świeciu  Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 17 radnych, czyli quorum i Rada może kontynuować obrady oraz podejmować prawomocne uchwały.
Nieobecni na sesji, ale usprawiedliwieni byli: p. Branicki Janusz, p. Mollus Henryk,
p. Ratka - Fejtko Helena i p. Tarach Bogdan.
 
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
 
-         Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda,
-         Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski,
-         Skarbnik p. Marzenna Rzymek,
-         Sekretarz p. Leszek Żurek,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Kierownik OOiW p. Waldemar Fura,
-         Kierownik OPS p. Lidia Lemańska,
-         Kierownik ZK p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
-         Kierownik Wydz. PS p. J. Eichler,
-         Dyrektor M-G Przychodni p. Barbara Porankiewicz - Dybowska,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski,
-         Kierownik KIS p. Ireneusz Landowski,
-         Komendant SM p. Janusz Dzięcioł,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Zaproszeni goście:
-        Pani Magdalena Kozłowska – absolwentka Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wraz z Matką,
-        Chór „Parati Semper” ze Świecia pod dyrekcją Pana Łukasza Porożyńskiego.
 
Porządek obrad:
 
1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.      Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.      Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.      Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5.      Informacja na temat wypoczynku letniego dzieci i młodzieży Gminy Świecie w 2007 r.
6.      Informacja na temat sytuacji w rolnictwie w Gminie Świecie.
7.      Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany w  uchwale Nr 63/07 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 4 czerwca 2007 r.
w sprawie zmian w Statucie Miast i Gmin Zlewni Wdy,
b) zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 36/07 z dnia 18 stycznia 2007 r.
o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2007,
c) zawarcia porozumienia międzygminnego w celu wybudowania i zarządzania Zakładem Zagospodarowania Odpadów z siedzibą w Osnowie i  Sulnówku,
d)wydania opinii o lokalizacji salonu gier na automatach.
8.      Interpelacje i zapytania radnych.
9.      Zakończenie
 
Przed rozpoczęciem obrad sesji zaproszony Chór „Parati Semper” ze Świecia pod dyrekcją Pana Łukasza Porożyńskiego zaśpiewał Hymn Polski oraz kilka utworów ze swojego repertuaru.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik podziękował Chórowi za występ na wysokim poziomie oraz Radnemu Panu Pawłowi Knapikowi, bo to on spowodował, że ten Chór dzisiaj zaśpiewał.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik pogratulował osiągnięć Pani Magdalenie Kozłowskiej – porucznika Marynarki Wojennej, która wcześniej reprezentowała Świecie w sporcie, a obecnie jako pierwsza Świecianka zdobyła tytuł oficera Marynarki Wojennej.
Pani Magdalena Kozłowska  podziękowała swoim Rodzicom za pomoc i wsparcie w realizacji pomysłów „nie kobiecych” oraz Panu Leszkowi Piotrowskiemu, który dostrzegł kobiety w boksie i że przez przeszło pięć lat Ją kształtował i wychowywał.
Słowa podziękowania skierowała również do obecnych na sali za wsparcie Jej, wszystkich innych sportowców oraz ludzi, którzy działają dla Świecia.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda  wyraził radość i wdzięczność, że Pani w taki sposób reprezentuje nasze miasto i gminę oraz stwierdził, że szlif jaki otrzymała trenując boks zapewne przydał się w podjęciu trudnej decyzji studiowania na Akademii marynarki Wojennej. Ponadto pogratulował wyników ukończenia Akademii, ponieważ dowiedział się, że pod względem oceny była druga absolwentką tego rocznika. Złożył życzenia sukcesów w służbie ojczyźnie oraz dużo satysfakcji z trudnej pracy ma morzu.
 
Mama Pani Magdaleny Kozłowskiej serdecznie podziękowała za zaproszenie oraz za życzenia.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że wpłynęło pismo od Burmistrza dotyczące zdjęcia z porządku obrad punktu 7c dotyczącego projektu uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu wybudowania i zarządzania Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Osnowie i Sulnówku.
W dniu 25 czerwca Burmistrz Chełmna zwrócił się z wnioskiem o włączenie do niniejszego porozumienia pozostałych gmin Powiatu Chełmińskiego. Wniosek jest jak najbardziej zasadny, więc sprawę zawarcia porozumienia należy przełożyć na termin późniejszy, po spotkaniu z wszystkimi gminami.
 
W wyniku głosowania imiennego nad zmianą porządku posiedzenia Rada jednogłośnie wyraziła opinię pozytywną do proponowanych zmian.
Wyniki głosowania imiennego stanowią załącznik do protokołu.
 
Ad. 2.
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
 
Ad. 3.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że z Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” wpłynęły dwa pisma:
1) dotyczące przedstawienia sprawozdania z dotychczasowej działalności Młodzieżowej Rady Gminy,
2) dotyczące zmiany w statucie MRG.
Na te pisma udzieli odpowiedzi w ustawowym terminie i na Sesji powiadomi Radnych.
 
Ad. 4.
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad. 5.
Kierownik OO i W p. Waldemar Fura przedstawił informację na temat wypoczynku letniego dzieci i młodzieży Gminy Świecie w 2007 r.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski w imieniu, nieobecnej na sesji (z powodu wyjazdu z grupą dzieci na kolonie letnie), kierownik wydz. KGPP i PA p. Justyny Roszczynialskiej, przedstawił informację przez nią wcześniej przygotowaną, na temat wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Świetlicę Profilaktyczno – Wychowawczą „Gniazdo”.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Adam Cieślak - informacja przedstawiona przez Kierownika Furę, chociaż jest krótka, przedstawia to co jest najbardziej istotne. Ile zaplanowano, gdzie dla jakich dzieci, jaki to jest koszt. Wydaje mi się, że to jest do przyjęcia. 
Natomiast mam wiele wątpliwości do tego co przedstawiła nam Pani kierownik Świetlicy (co prawda przed chwilą wystąpił Pan Burmistrz i to uzupełnił). Informacja o wypoczynku dzieci przedstawiona przez Panią kierownik składa się z 8-miu zdań. Gdzie nie napisano ile dzieci, z czego korzystają, jakie pieniądze, jakie terminy. Ta informacja jest poniżej wszelkiej krytyki. Mam nadzieję, że działalność Świetlicy, nie wygląda tak jak ta informacja na temat wypoczynku. Dlatego też zwracam się do Państwa o nie przyjmowanie tej informacji, a do Pana Przewodniczącego Rady, zwracam się z wnioskiem
o zaplanowanie na sesji wrześniowej, informacji Pani Kierownik Świetlicy Profilaktyczno –Wychowawczej „Gniazdo” z realizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży organizowanej przez tą Świetlicę. 
Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski – wydaje mi się że ja przekazałem taką informację. Te dane, które posiadam odnośnie ilości, terminów, kosztów kolonii i obozów
i wydaje mi się, że ta informacja jest w miarę wyczerpująca. Takie dane byłem w stanie przygotować, więc przygotowałem. Skoro Pan radny uważa inaczej to po koloniach, już po sezonie wakacyjnym  przygotujemy informację z wypoczynku letniego i zostanie przekazana na któreś sesji.
 
Radny p. Janusz Rogala powiedział, że Pani Kierownik była obecna na Komisji Oświaty
i bardzo szczegółowo, podając liczby, kwoty w sposób wyczerpujący udzieliła odpowiedzi Radnym. Ta informacja, dzisiaj przedstawiona jest szczupła, ale na Komisji była informacja pełna i wyczerpująca.
 
Radna p. Gabriela Chmiel dodała, że Pani Roszczynialska była również gościem na Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej i komisja przyjęła to sprawozdanie. Udzielono  wyczerpujących informacji i jako Komisja nie mają zastrzeżeń.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że to nie jest sprawozdanie tylko informacja, której nigdy przez głosowanie nie przyjmujemy. Jeżeli nie będzie więcej uwag to przyjmiemy jako informację, uzupełnienie Pana Burmistrza, a oświadczenia dwóch przewodniczących Komisji są na tyle wystarczające, chyba że będą jakieś głosy, to wtedy przegłosujemy.
 
Radny p. Adam Cieślak – ja jednak wnoszę o przyjęcie do wrześniowej sesji informacji Pani kierownik z realizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.
 
W związku z powyższym Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zaproponował głosowanie na w/w temat.
 
Rada większością głosów (13 za, 1 przeciw, 3 wstrzym.) podjęła decyzję, by Pani kierownik przygotowała taką informację już po odbytym wypoczynku dzieci.
 
Ad. 6.
Radny p. Zbigniew Rydziel zabrał głos na temat  sytuacji w rolnictwie stwierdzając, że sytuacja w naszej gminie jest proporcjonalna do sytuacji w kraju. Jedynie w naszej gminie różni się przychylnością Rady i Burmistrza dzięki, której podatek rolny jest jednym
z najniższych w całym kraju. Jest to tylko jeden z punktów, który pomaga nam a reszta to jest wszystko jakby działała nam na przekór. Zaczęło się to już w latach dziewięćdziesiątych, wtedy kiedy prywatyzowano wszystkie zakłady związane z produkcją rolną takie jak: rzeźnie, cukrownie i gorzelnie. Rolnicy nie mając udziałów w tych zakładach nie mogą negocjować cen. Radny skrytykował politykę rolną w Polsce, a w głównej mierze ceny skupu żywca oraz zbyt małą liczbę zrealizowanych wniosków o dotacje z UE. Wyraził niepochlebne opinie na temat sposobu przeprowadzenia restrukturyzacji w Polsce. Ponadto warunki atmosferyczne (mróz, grad) wyrządziły w sadownictwie duże straty, a przez brak ubezpieczenia rolnicy ponoszą wielkie straty.
 
Kierownik Wydz. ROŚ i GK p. Edyta Kliczykowska przedstawiła informację na temat sytuacji w rolnictwie w Gminie Świecie, opierając się w głównej mierze na danych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczących Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 oraz na materiałach uzyskanych od Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa p. Piotra Wasielewskiego.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda streścił wdrażanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mającego za zadanie zmobilizowanie społeczności wiejskich do aktywności.
Bardzo ważną sprawą jest stworzenie Lokalnej Grupy Działania, która będzie miała prawo zabierania głosu w opiniowaniu przez Urząd Marszałkowski wniosków o dotacje z funduszy UE.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel zabrał głos na temat niskich wysokości rent strukturalnych dla rolników oraz produkcji biopaliw.
 
Radny p. Zdzisław Plewa – nawiązując do wystąpienia Burmistrza na temat Tworzenia Lokalnych Grup Działania dodam, że my jako Stowarzyszenie  odbyliśmy szereg spotkań na ten temat i zapraszam na kolejne, które odbędzie się w OKSiR (w sali lustrzanej) dnia 2 lipca br. o godz. 1200.
Pan Radny nawiązując do wypowiedzi Pani Kliczykowskiej dodał, że na Polskę nakierowane są na obszar wiejski środki unijne wielkości pow. 17 mld 200 mln Euro. Dlatego jest potrzeba, by jak najszybciej i w sposób odpowiedzialny organizować taką grupę, która będzie miała znaczenie w opiniowaniu wniosków finansowanych przez Urząd Marszałkowski.
Radny p. Paweł Knapik – mam pytanie do Przewodniczącego Komisji Rolnictwa.
W pierwszej swojej wypowiedzi raczył Pan zaserwować nam takie zdanie cyt. „Rozdawano ziemie między siebie, między władzę”, gdyby Pan raczył powiedzieć jakie ziemie i komu się dostało z chęcią zajmę się sprawdzeniem legalności takich działań.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel – z mojej obserwacji i z tego co widzę jak media pokazują i w czasopismach, każdy minister rolnictwa, który przychodził do rządzenia to był rolnikiem na poziomie 30 – 60 ha, a dzisiaj jak się słyszy ma stadninę koni po 3 – 4 tys. ha to chwileczkę od razu tak się wzbogacił, na czym? Czy to nie powinien być ogłoszony przetarg, by wszyscy wiedzieli gdzie te PGR-y są parcelowane, czy sprzedawane a nie potajemnie rozdysponowane i dowiadujemy się, że były minister ma 7 tys. ha, jeszcze z poprzedniej ekipy 3 tys. No to chwileczkę po co on poszedł za ministra i za posła i jak się okazało tylko raz był tym ministrem.
 
Radny p. Paweł Knapik – rozumiem, że zgodnie z kodeksem karnym zobowiązany jest Pan do poinformowania Prokuraturę do popełnienia przestępstwa.
 
Radny p. Józef Pawłowski pochwalił tworzenie Lokalnych Grup Działania, które zapewne zdołają zagospodarować pieniądze z UE na potrzeby naszego rolnictwa.
 
Radna p. Gabriela Chmiel – podzielam głos mojego kolegi Pawła Knapika i chciałbym też Panu zaproponować, bo Pan ma obowiązek zgłosić do Prokuratury jeżeli Pan pozyskał takie informacje, że przestępstwo zostało jakieś popełnione, a jest Pan Radnym więc tym bardziej taki obowiązek na Panu spoczywa.
Następnie pochlebnie wypowiedziała się na temat działań Pana Plewy, odnośnie tworzenia Lokalnych Grup Działania i stwierdziła, że rolnicy również powinni „wziąć sprawy w swoje ręce”, aby coś dostać to trzeba się zorganizować i wypracować pewne rzeczy.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel stwierdził, że źle zrobiono likwidując w roku dziewięćdziesiątym Spółdzielnię GS mającą dużo baz, zaplecze magazynowe, rzeźnię, ubojnię, a teraz nas na nowo namawiają i dają pieniądze. Dlaczego nie podzielono między rolników jako udziały jak „Celuloza”. Rolnicy byli udziałowcami Spółdzielni w Przechowie i żaden nie dostał akcji, wszystko zrobiono by ją zniszczyć a teraz będziemy ją ponownie odbudowywać, to tak jak po wojnie nasi rodzice.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik uspokoił Radnego Pana Rydziela, że nie ma co się denerwować, wiele spraw wypowiadanych przez Pana, nie powinno być kierowanych do nas.
Radny p. Zdzisław Plewa – opuścił salę obrad (zwolnił się u Przewodniczącego RM).

Ad. 7 a.
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany w  uchwale Nr 63/07 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 4 czerwca 2007 r. w sprawie zmian w Statucie Miast i Gmin Zlewni Wdy.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – klub popiera projekt uchwały,
-        P i S – będziemy głosowali za przyjęciem projektu uchwały,
Radna Pani Gabriela Chmiel spytała czy błędy, które były w załączniku do tej uchwały zostały poprawione?
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odpowiedział, że tak jeszcze przed podpisaniem,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – będziemy głosować za przyjęciem projektu.

Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że nie ma Przewodniczącego Komisji, ale opinia na pewno jest pozytywna.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 70/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 b.
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 36/07 z dnia 18 stycznia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2007.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – będziemy głosowali za przyjęciem projektu uchwały,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – popieramy projekt, będziemy głosować za przyjęciem projektu.

Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że opinia Komisji jest pozytywna,
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich – wydała opinię pozytywną,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska – wydała opinię pozytywną,
-        Sportu, Turystyki i Rekreacji – wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – w sprawozdaniu Burmistrza jest informacja że 1 czerwca 2007 r. odbył się przetarg „Zapytania o cenę” na dostawę wraz z montażem sprzętu sportowego dla nowobudowanej hali widowiskowo – sportowej za sumę ok. 350 tys. i w uzasadnieniu do uchwały o budżecie mamy znowu 17 tys. – jak Pani Skarbnik wytłumaczyła na zakup stołu do masażu. Ja uważam, że stół do masażu jest jako sprzęt sportowy, niezbędny do wyposażenia sali  widowiskowo – sportowej. Wydaje mi się, że w tej sumie 353 tys. powinien być uwidoczniony ten stół, a nie dodatkowa suma w dodatkowym przeniesieniu 17 tys. na zakup stołu.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – pomieszczenia, które wcześniej były przygotowane na szatnie, zostały dodatkowo wygospodarowane dla potrzeb K.S „POLPAK”, w związku z czym  trzeba je przerobić na łazienki. Jednym z tych jest odnowa biologiczna. Nie przewiduje się zakupu stołu. lecz trzeba będzie wymurować bardzo dużą wannę. To w ogóle nie ma związku z wyposażeniem. Wyposażeniem są kosze, słupki do siatki, piłki, materace itp. oraz musimy zakupić siatki rozgraniczające, ponieważ boisko będzie wykorzystywane przez szkoły, podzielimy je na trzy poprzez dwie opuszczane siatki.
Radny p. Leszek Piotrowski – na Komisji Finansowej zostaliśmy wprowadzeni w błąd, bo przedstawiono nam, że te pieniądze przeznaczone są na zakup stołu do masażu dla koszykarzy, bo te są za małe i trzeba kupić specjalne.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – ja bym radził by na komisje zapraszać osoby, które są merytorycznie odpowiedzialne. Pani Skarbnik nie jest w stanie ogarnąć wszelkich informacji czy są piłki, czy jest stół itp. Proszę zapraszać merytorycznych kierowników.
 
Skarbnik p. Marzenna Rzymek wyjaśniła, że rozmawialiśmy z Panem Przewodniczącym o przeróbkach szatni, że „POLPAK” tam był, o stole ale co chodzi o to czy on był zakupiony czy nie, to nie mieliśmy takiej informacji.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że w niniejszej uchwale na prośbę Burmistrza będą naniesione zmiany polegające na wprowadzeniu 15.030 zł na drogę w Dzikach.
 
Rada większością głosów (15 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 71/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 c.
Kierownik Wydz. BAG i GG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie
wydania opinii o lokalizacji salonu gier na automatach.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zaproponował obejrzenie materiałów, płyty przesłanej przez Spółkę „Fair Play” zawierającą zdjęcia salonów gier działających na terenie Polski pod szyldem niniejszej spółki.
Sekretarz Urzędu Miejskiego p. Leszek Żurek dokonał prezentacji płytki.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały :
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – będziemy głosowali indywidualnie,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.

Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich  –  wydała opinię pozytywną,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska –  wydała opinię pozytywną.
 
Radna p. Sylwia Papkiewicz – zapytała dla osób w jakim wieku jest przeznaczony ten salon gier?
 
Kierownik Wydz. BAG i GG p. Wiesław Ratkowski – ustawa to reguluje w ten sposób, że mogą z niego korzystać osoby powyżej 18 lat.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – chciałbym znać datę kiedy pismo wpłynęło i kiedy firma otrzymała odpowiedź z Urzędu Miejskiego.
 
Kierownik Wydz. BAG i GG p. Wiesław Ratkowski – pismo wpłynęło 23 stycznia,
natomiast myśmy jeszcze żądali dodatkowych informacji, które zostały uzupełnione przy
piśmie 31 maja między innymi ta płyta, którą Państwo widzieliście z tymi zdjęciami.
 
Radny p. Andrzej Komasiński – nie mam pytań, ale z tej deklaracji o sponsoringu to ja uważam, że kluby powinny się przytulić do tego i skoro dajemy szansę funkcjonowania takiemu podmiotowi i deklaruje on sponsorowanie, to mam apel i prośbę żeby to nie zostało tylko na deklaracji.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – jestem podobnego zdania a grać pójdzie ten, kto będzie chciał.
 
Rada większością głosów (14 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 72/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 8.
Radny p. Leszek Piotrowski – mamy 7 spółek z udziałem Rad Miasta i oglądając skład osobowy Rad Nadzorczych nie mam wnioskować, że są ludzie niezastąpieni lub wszechwiedzący bo jeżeli jeden z tych członków zasiada w 5-ciu Radach, to wiadomości musi mieć bardzo obszerne, bo nie wyobrażam sobie, że Pan X posiada na wszystkie tematy związane we wszystkich spółkach wiedzę czy wiąże się to z zależnością finansowa czy przynależnością do czegoś, żeby zasiadać w Radach Nadzorczych spółek skarbu Państwa tzn. gminy. Kiedy rady są uzupełniane, zmieniane?
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – ustawa o działalności komunalnej nakazuje, że gminę podmiot publiczny może reprezentować tylko i wyłącznie  może reprezentować tylko i wyłącznie osoba, która posiada zdany egzamin w Ministerstwie Finansów upoważniający do pracy w Radach Nadzorczych takich spółek. Zgodnie z zasadami nie powinno się być więcej niż w dwóch spółkach lecz spółek jest 7 i nie ma możliwości aby te osoby, które mają ten egzamin zdany obsłużyły wszystkie spółki w których gmina ma udziały.
 
W kilku spółkach praca jest zupełnie społeczna, bez wynagrodzenia np. w sp. „Vistula Park” i Zakład Opieki „Florencja” dlatego zdecydowałem się na to z przymusu aby ta osoba była w więcej niż dwóch Radach Nadzorczych.
Uposażenie za pracę w Radzie jest naprawdę niewielkie, sięgające za posiedzenie ok. 300 – 400 zł w każdej spółce jest inne. Zmieniane są składy Rad Nadzorczych zgodnie z umowami spółek, najczęściej kadencja Rady jest 3-letnia i podejmuje się decyzję o powołaniu nowej Rady po zakończeniu ostatniego roku obrachunkowego. Ta osoba Pan Wojciech Czapka jest osobą bardzo kompetentną jest przednim ekonomistą, ma skończone dwa fakultety i jestem bardzo zadowolony z jego pracy w Radach Nadzorczych. Ponadto by podejść do tego egzaminu najpierw trzeba odbyć płatny kurs. Wiele osób z racji braku czasu nie podjęły się tego trudu przejścia tego kursu i zdania egzaminu.
 
Radny p. Leszek Piotrowski stwierdził, że nic dziwnego, że w spółkach „Florencja”, która w sprawozdaniu z roku 2006 wyszła na minus, czy „Vistula”, która też nie przynosi dochodów członkowie Rad Nadzorczych nie otrzymują wynagrodzenia. Ale chodzi o pozostałe zakłady, które funkcjonują bardzo dobrze na naszym terenie.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda poinformował, że we „Florencji” Gmina ma 30 %, więc nie może nic zrobić, a strata czy jest czy nie, nie ma związku z wynagrodzeniem organów spółek.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przeczytał list otrzymany od p. Mruklika, w którym
w związku z odejściem ze stanowiska Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień,
podziękował za współpracę.
 
Radna p. Gabriela Chmiel zadała pytanie do Pana V-ce Przewodniczącego Rady odnośnie udziału w zawodach. Obiecał nam Pan, że przedstawi propozycje dyscyplin sportu, w których mamy brać udział.
 
V - ce Przewodniczący Waldemar Wysocki – tak, to mają być zawody współzawodnictwa sportowego z koleżankami i kolegami z Chełmna. Decyzje o dyscyplinach podejmiemy wspólnie na najbliższym posiedzeniu na Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji i zawiadomimy wszystkich.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – pod koniec sierpnia Pan V-ce Przewodniczący poinformuje Państwa o wybranych dyscyplinach sportu, a zawody odbędą się we wrześniu.
 
Ad. 9.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady IX Sesji Rady Miejskiej.
            
                                                                                                      
Protokolant:                                                                                              
Krystyna Sopońska – Wydz. Organizacyjny U. M.    
 
                                                                                                    Przewodniczący
                                                                                                    Rady Miejskiej

                                                                                                     Jerzy Wójcik
 

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (30 lipca 2007)
Opublikował: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (4 grudnia 2007, 10:47:54)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (3 grudnia 2014, 13:06:03)
Zmieniono: przeniesienie do katalogu archiwum

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1810