Protokół Nr XVII/04
Protokół Nr XVII/04
z XVII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 26 lutego 2004r.
od godz. 13.00 – 17.00
Otwierając obrady XVII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
Udział w sesji wzięli:
- Przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji kablowej.
Zaproszeni:
Do pkt 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik złożył informację o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia
p. Tadeusz Pogoda.Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt 5
Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski przedstawił informację na temat zmian związanych z przekształceniem ZGM.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Radna p. Helena Ratka – Fejtk
o – jakie mają przełożenie na najemców komunalnych zmiany, które mają być dokonane? Z przekształceniami należałoby się wstrzymać do momentu wyklarowania się przepisów prawa i dostosowania ich do wymogów unijnych.W przypadku, gdy jest mowa w projekcie usta
wy o likwidacji jednostek organizacyjnych, a ZGM miałby być przekształcony w jednostkę budżetową, zauważamy pewne niedociągnięcia w przepisach prawa.Kierownik p. Paweł Bednarski – przekształcenia nie zmieniają pozycji najemcy ponieważ, ich prawa reguluje ustawa; zmienia się ewentualnie zarządca. Ostateczna decyzja należy do właściciela i jeśli najemca nie zgadza się z zarządcą., w tym wypadku z ZGM, może zgłosić swoje uwagi do właściciela, czyli do Gminy.
Ustawa, o której mowa w przedstawionej informacji,
jest jedynie projektem a przekształcenie ZGM w jednostkę budżetową jest tylko jedną z opcji. J4eśli ustawa wejdzie w życie nie będziemy mieli innego wyjścia jak zlikwidować ZGM i pomyśleć o innym rozwiązaniu.ZGM nie jest spółką komercyjną nastawioną na zysk, w pewnym sensie pełni również funkcję pomocy społecznej dla osób, które nie stać na płacenie czynszu (20% mieszkańców ma problemu z płaceniem czynszu). Na takiej działalności nie da się zarobić bez drastycznego podnoszenia opłat i w związku z tym, br
akuje również pieniędzy na remonty.Radny p. Jerzy Kapuściński – z informacji wynika, że administruje Pan lokalami wspólnot mieszkaniowych, więc świadomie łamie ustawę o gospodarce komunalnej.
Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski – tworzenie prawa w Polsce pozostawia wiele do życzenia, są ustawy ale brakuje rozporządzeń. Na razie to jest tylko pewna interpretacja przepisów. W informacji przedstawione zostały rozwiązania jakie muszą być przyjęte aby tą sytuację wyjaśnić.
Do pkt 6a
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji PPPiSO na 2004r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji PGiF na 2004r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji OiK na 2004r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu
pracy Komisji Rewizyjnej na 2004r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji d/s
RZiOS na 2004r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji GPOSiR na 2004
r.
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła projekt planu pracy Komisji STiR na 2004r.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 193/04 w sprawie planów pracy stałych Komisji Rady Miejskiej w Świeciu na 2004 rok.
Do pkt 6b
P. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu gospodarowania na gruntach w strefie ochronnej “Frantschach” Świecie S.A.
Kluby Radnych:
Opinię pozytywną wyraziła Komisja Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 194/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6c
Kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania p. Waldemar Fura przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia protestu dotyczącego sposobu obliczania wagi P5 dotyczącej dodatku na finansowanie wydatków związanych z awansem zawodowym nauczycieli w algorytmie podziały części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2004.
Przewodniczący Klubu Radnych SLD p. Jan Grudziński poprosił o przerwę przed wydaniem opinii do projektu uchwały.
Kluby Radnych:
- SLD – są za ale będą głosować indywidualnie,
- OPS – popiera projekt i będzie głosować za jego przyjęciem,
- Centroprawica - przewodniczący Klubu p. Tadeusz Zawiasiński – wydatki na oświatę stanowią coraz większy procent wydatków gminy i przekroczyły 40%. Dobrze, że nasza gmina przygotowała powyższy protest tylko szkoda, że tak późno. Klub jest za przyjęciem projektu.
Opinie pozytywne wyraziły Komi
sje:
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- padło z ust p. Tadeusza Zawiasińskiego stwierdzenie, iż zbyt późno gmina rozpoczęła działania ale dopiero w ostatnim rozporządzeniu ostatni algorytm dotyczy wynagrodzeń i dlatego dopiero teraz można było się rozeznać co do brakujących nam kwot.
Problem już wcześniej był rozpatrywany przez Związek Miast i Gmin, zarząd zamierza podjąć zadania w odniesieniu do zmian w algorytmach. Istnieje jednak konflikt potrzeb między gminami miejskimi a gminami wiejskimi, których ten problem nie dotyka w tak dużym stopniu.
Powstał pomysł aby zaskarżyć to do Trybunału Konstytucyjnego ale najlepiej zrobić to wraz ze Związkiem Miast i Gmin.
40% wydatków na oświatę jest już od około 5-6 lat. Wysoki poziom wydatków związany był z dużym nakładem finansowym na podniesienie standardu nauczania
i remonty.
Radny p. Paweł Knapik – złożył wniosek o dopisanie w
§ 2 Prezesa Rady Ministrów, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem administracyjnym Premier jest tym organem, który ma możliwość wszczęcia procedury nie tylko związanej z udzieleniem wyjaśnień ale także z unieważnieniem danego rozporządzenia.Radny p. Tadeusz Zawiasiński – analizując budżety poziom wzrostu może nie jest tak wysoki ale jednak istnieje, natomiast jeżeli dotychczasowe starania były nieskuteczne to życzy aby ten protest przyniósł oczekiwane skutki.
Radny p. Michał Lar- stwierdził, iż skoro aż 70% nauczycieli będzie nauczycielami dyplomowanymi to nasi uczniowie powinni osiągać bardzo wysokie wyniki i nie będzie potrzeby by dyskutować nad problemem narkomanii ponieważ , tak doskonała kadra da sobie z tym radę.
W wyniku głosowania Rada większością głosów (12za, 5 przeciw, 1 wstrzym) przyjęła wniosek p. Pawła Knapika.
R
ada większością głosów (14 za, 3 przeciw, 2 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 195/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6d
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 186/04 z dnia 29 stycznia 2004 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie oraz zatwierdzeniu planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej na rok 2004.
Kluby Radnych SLD, OPS i Centroprawica nie wniosły uwag.
Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 196/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6e
Sekretarz p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej Gminy Świecie – Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Kluby Radnych :
Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Prawa Porządku Publicznego i spraw Obywatelskich.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 197/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6f
Sekretarz p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.
Kluby Radnych SLD, Centroprawica i OPS nie wniosły uwag.
Opinie pozytywna wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Prawa Porządku Publicznego i spraw Obywatelskich.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 198/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6g
Sekretarz p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Kultury Sportu i rekreacji w Świeciu oraz zgłosiła autopoprawkę aby w § 7 w pkt 5 znalazł się zapis: “prowadzenie działalności oświatowej i wydawniczej popularyzującej dzieje Ziemi Świeckiej”
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag, Centroprawica będą głosować indywidualnie.
Opinie pozytywna wyraziły Komisje:
- Oświaty i Kultury,
- Prawa Porządku Publicznego i
Radny p. Jan Grudziński – zgłosił w imieniu Klubu SLD wniosek o dopisanie w § 9 pkt 4 słów “po zasięgnięciu opinii Burmistrza”.
Radny p. Tadeusz Zawiasiński – stwierdził, ze zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej po skontrolowaniu Izby regionalnej wysunął wniosek, iż nieprawidłowe jest łączenie dwóch funkcji Ośrodka Kultury i Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czy obecny statut uwzględnia ten wniosek i czy te funkcje są do pogodzenia?
Radna p. Helena Ratka – Fejt
ko – dodała, że należy w tytule dopisać “nowego” Statutu, ponieważ powstaje domniemanie, iż wcześniej ośrodek działał bez statutu.Sekretarz p. Krystyna Radtke – w statucie biblioteki jest taki zapis więc i tu może zostać dopisany.
Uważnie były przeczytane uwagi Komisji rewizyjnej i ustawy gdyż intencją było stworzenie tekstu jednolitego statutu zgodnego z prawem.
Radny p. Paweł Knapik – w związku z faktem, iż wszystkie proponowane zmiany są bardzo złożone, więc poprosił o wyjaśnienia Radcy prawnego.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – decyzja komu udzielić głosu należy do mnie a p. Radtke udzieliła już odpowiedzi.
Radny p. Paweł Knapik – poprosił o przegłosowanie wniosku o dopuszczenie do głosu Radcy Prawnego.
Sekretarz p. Krystyna Radtke – wszys
tkie ważne decyzje podejmowane są po zasięgnięciu opinii Burmistrza, więc to czy ten zapis znajdzie się w statucie zależy od głosowania Rady.Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – czy ten zapis “nowy” musi zostać umieszczony w statucie?
Radca Prawny p. R
oman Kruszyński – w uzasadnieniu podaje się, iż był statut nadany przez Zarząd a teraz będzie nadany uchwałą Rady jako tekst jednolity. Zapis “nowy” jest zasadny.
W wyniku głosowanie Rada:
- większością głosów (15 za, 6 wstrzym.) przyjęła wniosek o dopisani
Rada większością głosów (16 za, 5 wstrzym.)podjęła uchwałę Nr 199/04 w przedmiotowej sprawie wraz z poprawkami.
Do pkt 6 h
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Rewitalizacji Obszarów Powojskowych w Świeciu.
Kluby Radnych SLD, Centroprawica i OPS nie wniosły uwag.
Opinie pozytywna wyraziła Komisja Gospodarki Przestrzennej Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
Radny p. Tadeu
sz Zawiasiński- program rewitalizacji jest obszerny ale przed podjęciem decyzji poprosił o wyjaśnienie następujących pojęć:- na str.2 – efekty konsultacji społecznych i sposoby ich przeprowadzenia;
- na str. 3- potencjał historyczny – co rozumiemy pod tym pojęciem;
- na str.4 – nowe formy zieleni- jakie to formy i jaka będzie i powierzchnia;
- na str.4 - w jaki sposób zostaną wyrównane szanse kobiet i mężczyzn;
- na str.5 – może nastąpić zagrożenie zanieczyszczenia wód – skutki i wielkości;
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – udzielił wyjaśnień:
- nie wie jaki był sposób prowadzenia konsultacji ponieważ, przejął program w środę (minęło 8 dni) i interesował się stroną merytoryczna opracowania a nie sposoby jej dochodzenia;
- potencjał historyczny jest znany i wynika z charakteru tego miejsca; potwierdzone zostało to uchwałą dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego i jest objęty ochroną konserwatorską kat. B; całość jest unikalna i musi zostać zachowana;
- nowe formy zieleni – będą wyznaczone nowe miejsca zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego ale jakie to będą formy na tym etapie jeszcze nie wiadomo;
Radny p. Tadeusz Zawiasiński – rozumie, że Burmistrz dostał program tak późno ale prosi o ustalenie i odpowiedź na piśmie odnośnie konsultacji społecznych i w jaki sposób jest mierzona zasobność naszej gminy oraz podanie, które to są te trzy wymienione budynki.
Radny p. Bogdan Tarach – odnośnie adaptowanych budynków na cele mieszkaniowe- skąd znaczna różnica w adaptacji mieszkań?
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – Towarzystwo bierze kredyt i stąd ta różnica.
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- Towarzystwo Budownictwa Społecznego liczy całość kosztów, które musi ponieść i musi pokazać, że całość tych kosztów to koszt własny aby uzyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast w przypadku budownictwa komunalnego nie liczymy kosztów nabycia mienia powojskowego a Towarzystwo je liczy. Bierzemy pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ale możemy
tego nie dostać wówczas będziemy musieli o następne 30% dekapitalizować Towarzystwo.Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 200/04 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 7
Radny p. Zbigniew Myrda :
R
adna p. Halina Szolginia –sprawami sportu zajmują się specjaliści, ale Fundusz Zdrowia nie podpisał w Świeciu kontraktu i nie możemy takich badań wykonywać.
Dyrektor Przychodni Zdrowia p. Barbara Porankiewicz – Dybowska – ustawa reguluje przepisy co do wy
konywania tego typu badań i aby lekarz mógł się tego podjąć musi mieć specjalizację z zakresu sportu a w Świeciu nikt jej nie ma. Zastanawia się nad możliwością ściągnięcia takiego lekarza z innej miejscowości.
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – renowacja bois
ka będzie wykonana przez pracowników robót publicznych. Nie będzie budowy specjalnych pomieszczeń ze względu na brak pieniędzy oraz konieczności zatrudnienia dodatkowej osoby do pilnowania ich przed dewastacją.
Do pkt 8
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XVII Sesji Rady Miejskiej.
Protokolant:
Magdalena Jasińska – Wydz. Organizacyjny UM
Przewodniczący
R a d y M i e j s k i e j
Jerzy Wójcik
metryczka
Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (26 lutego 2004)
Opublikował: Magdalena Jasińska (9 kwietnia 2004, 08:21:13)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2272