Protokół Nr XV/08

Protokół Nr XV/08 z XV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej
w dniu 24 stycznia 2008 r. od godz. 1300 do 1610.


                                                 Otwierając obrady XV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum i Rada może kontynuować obrady oraz podejmować prawomocne uchwały.
 
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
 
-         Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda,
-         Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski,
-         Sekretarz p. Leszek Żurek,
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
-         Kierownik Wydz. PS p. J. Eichler,
-         Dyrektor M-G Przychodni p. Barbara Porankiewicz – Dybowska,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski,
-         Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski,
-         Komendant SM p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski,
-         Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         Koordynator GPRPA p. Klaudia Subkowska,
-         Rzecznik Prasowy p. Katarzyna Kustosz,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Zaproszeni goście:
-     Prezes ZWiK p. Andrzej Kozłowski,
-     Z-ca Komendanta Policji p. Stanisław Urbański.

Porządek obrad:
 

1.Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5. Informacja Koordynatora do spraw Młodzieżowej Rady Gminy.
6. Informacja na temat stanu bezpieczeństwa w Gminie Świecie.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
a)      ustalenia planu pracy Rady Miejskiej w Świeciu na 2008 rok,
b)      zatwierdzenia i określenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,
c)      utworzenia spółki działającej pod Firmą: Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów „EKO-Wisła” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
d)      przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek przy ul. Cisowej w Sulnowie,
e)      przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych między ulicami Laskowicką
i Chmielnikami w Mieście Świeciu,
f)        określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie
i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków,    
g)      przyjęcia Programu Współpracy Gminy Świecie z Organizacjami Pozarządowymi na 2008 rok,
h)      zmiany statutu Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu,
i)        zarządzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu.
      8.  Interpelacje i zapytania radnych.
      9.  Zakończenie.
 
Przewodniczący p. Jerzy Wójcik – poinformował Radnych, iż wpłynęła autopoprawka do projektu uchwały w sprawie  określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, która zostanie rozpatrzona w momencie omawiania powyższego projektu.
  
Ad. 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
 
Ad. 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał podziękowanie dla Rady Miejskiej od Rady Sołeckiej  z Gruczna.
Podziękowanie i informacja stanowią  załącznik do protokołu.
 
Ad. 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Ad. 5
Koordynator Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu p. Józef Pawłowski – przedstawił informację, która stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Jerzy Adrych – zapytał się o nowe kierunki działań Rady?
 
Koordynator p. Józef Pawłowski – odpowiedział, że chce, aby Młodzieżowa Rada zajęła się zagadnieniami związanymi z budżetem a w szczególności, żeby opiniowała część dotyczącą młodzieży oraz chciałby wyjść poza Świecie i spotkać się z Młodzieżową Radą np z Bydgoszczy a także poruszyć takie obszary jak ochrona środowiska.
 
Radna p. Gabriela Chmiel – zapytała, z jakiego powodu od czerwca w radzie jest tylko 8 radnych i dlaczego nie uzupełniono jej składu?
 
 Koordynator p. Józef Pawłowski – odpowiedział, że koordynatorem jest dopiero od października i taką sytuację już zastał. Z tą sytuacją nie można było przez te trzy miesiące nic zrobić – próbowaliśmy uzupełnić skład rady, ale nic z tego nie wyszło.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – wyjaśnił dodatkowo, że p. Sekretarz występował do dyrektorów szkół, bo zgodnie z ordynacją wyborczą powinni wejść następni uczniowie z listy. No, ale było jak było, ani dyrektorzy nie wykazywali zainteresowania ani młodzież na tych listach nie wykazywała takiej woli. Czerwiec to jest koniec roku, potem był lipiec, sierpień - wakacje, a we wrześniu p. Sekretarz ponownie rozmawiał z dyrektorami. Będą nowe wybory, będzie nowa Rada, jest nowy koordynator, który być może sprawi, że będą bardziej działać, będą bardziej związani ze Statutem, będą opiniować nasze projekty uchwał – zobaczymy, na dzisiaj wygląda to tak jak wygląda.
 
Radna p. Sylwia Pankiewicz – stwierdziła, że Pan Koordynator zamiast nawiązywać współpracę z radnymi z innych miast najpierw powinien zająć się swoim miastem
i rozpocząć działalność na terenie Świecia.
 
Radny p. Paweł Knapik – poprosił o uściślenie wypowiedzi: domniemuje, że na dzień dzisiejszy w szkołach są uczniowie, którym zgodnie z obowiązującym Statutem należy się mandat, czy takich uczniów nie ma? Jest to rzecz podstawowa, bo nie możemy uzależniać rozpisania nowych wyborów od widzimisie, czy chęci współpracy dyrektorów.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – odpowiedział, że gdyby każdy przeczytał Statut
i Ordynację wyborczą to by takiego pytania nie było, ponieważ jest już za późno by mogli wejść pozostali, gdyż pozostało mniej niż pół roku do wyborów.
 
Sekretarz p. Leszek Żurek – odpowiedział, iż nie ma już uczniów, którzy mogliby być radnymi, gdyż albo opuścili szkołę, albo nie wyrażali chęci uczestnictwa w Radzie, ponieważ wiedzieli, że pozostał krótki okres do następnych wyborów. Pierwsze spotkanie z Młodzieżową Radą a w zasadzie z Przewodniczący Młodzieżowej Rady p. Lonserem odbyło się w miesiącu maju i od tego czasu p. Lonser cały czas uczestniczył w szkoleniach
i brał udział w spotkaniach, więc pracował nad sobą i nad utrzymaniem tej Rady. Od czerwca nie było quorum a młodzież spotyka się dopiero we wrześniu i z miesiąca na miesiąc ubywało czasu do terminu kolejnych wyborów i nie było celowe ani zgodne ze Statutem, uzupełnienie Rady. W związku z tym, w tej chwili podjęta została uchwała o następnych wyborach.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że nowa Rada będzie pracowała lepiej. Musimy zdać sobie sprawę, że to jest młodzież, która jeszcze się uczy i interesuje się innymi sferami, jak np komputery i nie specjalnie chce pracować. Pani dotychczasowa koordynator dwoiła się i troiła by ich zaangażować do pracy. Ma troszkę pretensje do dyrektorów, którzy początkowo byli zainteresowani współdziałaniem i pomocą Radzie a na koniec kadencji nie było żadnego z nich. Ponadto nie było zainteresowania ze strony Gazety Pomorskiej, która przejęła patronat nad Radą, później tak jakby troszkę zapomniała o tej Radzie.
 
Ad. 6
Informację na temat stanu bezpieczeństwa w Gminie Świecie przedstawili: Z-ca Komendanta Policji p. Stanisław Urbański oraz Komendant SM p. Roman Witt. P. Roman Witt przedstawił również informację dotyczącą działalności Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego.
Analiza z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu stanowi załącznik do protokołu.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zauważyła, że w pkt 1 analizy zapisano, iż Policja chce tak koncentrować swoje działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom
i w związku z tym zapytała, co z poczuciem bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, gdzie lokator jednego z mieszkań w bloku zakłóca spokój pozostałym mieszkańcom. Policja owszem przyjeżdża na miejsce zdarzenia, ale równie szybko odjeżdża, gdyż nie zostaje wpuszczona do mieszkania. Jaka jest bezsilność służb i mieszkańców?
 
Radny p. Paweł Knapik – zapytał o wykorzystanie narkotestów, którymi dysponowała Policja w celu kontroli kierowców pod wpływem środków odurzających (dostał informację, że narkotesty nie zostały zużyte i nie będą mogły być wykorzystane, gdyż straciły termin ważności).
 
Radny p. Leszek Piotrowski – poruszył temat zbyt małej ilości nieletnich zatrzymanych pod wpływem alkoholu. Dodał, że jest zbyt mało patroli mieszanych i dlatego wykrywalność jest tak niska. Ponadto zapytał, w jakiej skali prowadzona jest prewencja nie spożywania alkoholu przez nieletnich?
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytał o akcję – bezpieczny senior?
  
Z-ca Komendanta Policji p. Stanisław Urbański – udzielił następujących wyjaśnień:
- Policja ma określone możliwości prawne co do wtargnięcia do lokalu mieszkalnego i w zaistniałej sytuacji nie było możliwości wyważenia drzwi. Jedyną metodą walki z zakłócającym porządek lokatorem jest spisanie zeznań świadków, niestety ich zawsze brakuje.
- Narkotesty nie są dowodem w sprawie i z tego powodu wykonujemy zawsze badanie krwi kierowcy zatrzymanego pod wpływem środków odurzających. Gdyby było inaczej chętnie byśmy z nich korzystali.
- Jeśli w analizie wymieniono 26 osób nieletnich pod wpływem alkoholu to taka liczba została ujawniona.
- Informacja na temat akcji senior zostanie dostarczona w ciągu tygodnia, gdyż tym zagadnieniem się nie zajmuje.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – czy osobie występującej w charakterze świadka zapewniacie anonimowość?
 
Z-ca Komendanta Policji p. Stanisław Urbański – nie.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – no i dlatego brakuje świadków, ponieważ ludzie obawiają się o swoje bezpieczeństwo.
 
Radna p. Sylwia Papkiewicz – stwierdził, że założono 202 Niebieskie Karty i wszczęto tylko 1 postępowanie przygotowawcze.
 
Z-ca Komendanta Policji p. Stanisław Urbański – w przypadku, gdy dochodzi do przemocy szeroko rozumianej wówczas zostaje założona Niebieska karta a postępowanie wszczyna się w sytuacji znęcania się.
 
Komendant SM p. Roman Witt- zapytał, o jakim okresie jest mowa, jeśli chodzi o patrole mieszane?
 
Radny p. Leszek Piotrowski – odpowiedział, że mówił o roku czasu.
 
Komendant SM p. Roman Witt- odpowiedział, że jest ich na pewno więcej niż 26 i można to sprawdzić.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – dodał, że mówił o patrolach pieszych.
 
Komendant SM p. Roman Witt- odpowiedział, iż patrole mieszane są zawsze patrolami mobilnymi by móc szybko dotrzeć na miejsce akcji. Ponadto zaprasza, jest książka służby
i można się z nią zapoznać.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – podziękował komendantom za przygotowanie informacji oraz dodał, że w jego opinii w Świeciu sytuacja nie jest aż tak zła a nawet skłonny by był stwierdzić, iż jest nawet dobra.
 
Ad. 7a
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia planu pracy Rady Miejskiej w Świeciu na 2008 rok. Ponadto poprosił, aby poprawić w miesiącu lutym słowo „Świecenia” na „Świecia” i rok „2018” na „2017”, gdyż są to błędy drukarskie.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
Przewodniczący Klubu OPS- w imieniu klubu wnioskuje o wykreślenie w miesiącu maju „Informacji na temat aktualnej sytuacji w Zakładzie Energetyki Cieplnej po sezonie grzewczym”, ponieważ ZEC SA jest pod nadzorem innych instytucji a udział gminy w spółce jest szczątkowy.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
-        Oświaty i  Kultury – opinia komisji jest pozytywna,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej –wydała opinię pozytywną,
-        Rolnictwa - wydała opinię pozytywną,
-        Turystyki, Sportu i Rekreacji- opinia komisji jest pozytywna.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zaproponowała dopisanie w miesiącu październiku tematu: „Możliwości w zakresie zaspokajania potrzeb opiekuńczo – leczniczych osób w podeszłym wieku z naszej gminy.” oraz w miesiącu wrześniu dopisanie w pkt 3 słowa „wyników”  przed słowem „działania”.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że poprawka zgłoszona przez p. Fejtko dotycząca dopisania słowa „działania” poprawi treść zdania i dlatego nie widzi potrzeby jej głosowania.
 
W wyniku głosowania wniosku:
- Klubu OPS – większością głosów (18 za,  1 wstrzym.) wniosek został przyjęty;
- p. Fejtko – wniosek jednogłośnie został przyjęty.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 110/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7b
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia i określenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – klub wstrzyma się od głosowania, ponieważ podwyżka jest zbyt wysoka
i przekracza nawet poziom inflacji,
-        PO i Centroprawica – będą głosować indywidualnie,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - opinia komisji jest pozytywna,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej –wydała opinię pozytywną,
-        Rolnictwa - wydała opinię pozytywną,
-        Turystyki, Sportu i Rekreacji- opinia komisji jest pozytywna.
 
Rada większością głosów (14 za, 5 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 111/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 c
Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie utworzenia spółki działającej pod Firmą: Przedsiębiorstwo Unieszkodliwiania Odpadów „EKO-Wisła” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Prawa Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich –  opinia komisji jest pozytywna,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną,
-        Polityki Gospodarczej i Finansowej - wydała opinię pozytywną,
-        Rolnictwa - wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – zapytał: skoro Gmina będzie miała 60% udziałów w spółce a Chełmno 40% to co z pozostałymi gminami? Mamy 45% wkładu własnego i możemy uzyskać 55% dotacji - jeżeli nam się nie uda to, w jakim stopniu wspomoże nas Wojewódzki Fundusz a w jakim Ochrona Środowiska?
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – odpowiedział, iż inną sprawą jest porozumienia a inna wybranie podmiotów zarządzających spółką. Na czas, gdy nie możemy do końca porozumieć się z innymi gminami, dla potrzeb projektu, musimy powołać spółkę pod zarządem dwóch gmin, ale nie widzi przeszkód by w przyszłości inne gminy również dołączyły. Nie rodzi to żadnych dodatkowych kosztów. Gdybyśmy nie znaleźli się na liście indykatywnej to wówczas możemy wziąć udział w postępowaniu konkursowym ogłoszonym przez Regionalny Program Operacyjny. Jaka jest szansa, że nam się powiedzie, tego nie wiemy, ale projekt jest na tyle dobry, że zawsze się obroni. WFOŚr będzie mógł udzielić nam jedynie pożyczki na udział własny, jednak nie ma możliwości na pozyskanie dotacji, ponieważ fundusz ich nie udziela, w szczególności na działania, które mają w przyszłości przynosić zysk.
 
Rada większością głosów (18 za, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 112/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 d
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały
w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działek przy ul. Cisowej w Sulnowie.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Radny p. Leszek Piotrowski - poprosił po raz kolejny p. Ratkowskiego o podanie w uzasadnieniu dat złożenia wniosków oraz nazwisk wnioskodawców.
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski - wytłumaczył, że nigdy do żadnej uchwały nie dodawaliśmy takich informacji z powodu ochrony danych osobowych a ponadto nie rozumie, czemu miałoby to służyć. Wystarczy, że z wnioskami zapoznał się Burmistrz i uznał je za zasadne oraz korzystne dla Gminy i jej mieszkańców. Nie ma takiego przepisu, który nakazywałby umieszczanie takich informacji w uzasadnieniu a jeśli taki przepis istnieje to poprosił, aby go podać, wówczas się do niego zastosuje.
 
Radny p. Leszek Piotrowski – odpowiedział, że tu nie chodzi o przepis a uzasadnienie. Dlaczego, mimo, że jest ochrona danych osobowych to w sprawozdaniu Burmistrza są wymienione nazwiska? Nie chce, aby wymieniano nazwiska w treści uchwały tylko w uzasadnieniu.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – dodał, że bierze odpowiedzialność za treść uzasadnienia, pisze uzasadnienie i jeśli nie ma takiego wymogu prawnego to nie będzie wniosku realizował. Ten temat jest objęty uchwałą budżetową na 2008 r. jako zadanie rzeczowe i nie ma potrzeby podawania nazwisk. Wnioskodawca nie jest jeden a jest ich więcej, bo jest to ich wspólny interes.
 
Radny p. Leszek Piotrowski- moje pytanie jest proste o podanie dat. Co do wniosku
i zapytanie w budżecie było: na co te pieniądze idą skoro przewidziane było w budżecie na 2008 r., to, jakie działki obejmuje wymieniona suma skoro nie ma jeszcze uchwały w sprawie działek.
 
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski – są to wnioski z 2007 r.
 
Rada większością głosów (18 za, 1 przeciw) podjęła uchwałę Nr 113/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 e
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały
w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych między ulicami Laskowicką i Chmielnikami w Mieście Świeciu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 114/08 w przedmiotowej sprawie.                
 
Ad. 7 f
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków wraz z autopoprawką.
Autopoprawka stanowi załącznik do protokołu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S – opinia klubu jest pozytywna,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – będziemy głosowali za przyjęciem projektu.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Oświaty i  Kultury – opinia komisji jest pozytywna,
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 115/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 g
Sekretarz p. Leszek Żurek przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Świecie z Organizacjami Pozarządowymi na 2008 rok.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S –będziemy głosowali za przyjęciem projektu uchwały,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska - wydała opinię pozytywną.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała, czy profilaktyką wymienioną w pkt 2 ppkt 1 można objąć uzależnienia?
 
Sekretarz p. Leszek Żurek – wyjaśnił, że oczywiście można i został już ogłoszony konkurs obejmujący przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 116/08 w przedmiotowej sprawie.
 
Ad. 7 h
Sekretarz p. Leszek Żurek przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S –będziemy głosowali za przyjęciem projektu uchwały,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Oświaty i  Kultury – opinia komisji jest pozytywna.
 
Radny p. Józef Pawłowski- zaproponował, by w § 8 Statutu w pkt 3 wykreślić słowo „ogłoszenia”, gdyż Młodzieżowa Rada Gminy działa podobnie jak Rada Miejska na podstawie ustawy o samorządzie gminny.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – zapytał Radcę Prawnego, czy można taką poprawkę przyjąć i czy ta forma będzie zgodna z prawem?
 
Radca Prawny p. Wojtek Górski – odpowiedział, że skoro Rada ma takie życzenie to można taką poprawkę nanieś a co do zgodności z prawem to wszystko zależy od jego interpretacji.
 
Rada jednogłośnie przyjęła wniosek p. Pawłowskiego.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 117/08 w przedmiotowej sprawie.

Ad. 7 i
Sekretarz p. Leszek Żurek przedstawił projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy w Świeciu.
 
Stanowiska Klubów Radnych do projektu uchwały:
-        Nasze Świecie – opinia klubu jest pozytywna,
-        P i S –będziemy głosowali za przyjęciem projektu uchwały,
-        PO i Centroprawica – opinia klubu jest pozytywna,
-        OPS – opinia klubu jest pozytywna.
 
Opinie Komisji do projektu uchwały:
-        Oświaty i  Kultury – opinia komisji jest pozytywna.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 118/08 w przedmiotowej sprawie.

 
Ad.  8
Zapytania:
Radny p. Adam Cieślak - zadał pytanie odnośnie powołania spółki zarządzającej Halą Widowiskowo – Sportową. Ponadto poprosił, by w przyszłości informować radnych z pewnym wyprzedzeniem o pewnych zamierzeniach zanim pojawią się informacje w mediach.
 
Radna p. Helena Ratka – Fejtko – zapytała o sprawę wymiany dowodów osobistych?
 
Radny p. Zbigniew Rydziel – w imieniu rolnika za Śliwiczek złożył podziękowania za zbiórkę pieniędzy, dzięki której otrzymał protezy. Poza tym zapytał o możliwość organizowania studniówek na terenie Hali Widowiskowo – Sportowej.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – pokazał Radnym Puchar, który za zwycięstwo w meczu piłki nożnej Rada Powiatu – Rada Gminy otrzymała nasza drużyna a ponadto dodał, że w trakcie imprezy łącznie zebrano 3680 zł na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i ma nadzieją, że w przyszłości również będą organizowane podobne akcje.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – wyjaśnił, iż nie została powołana żadna nowa spółka a zarządzaniem hala zajmie się istniejąca już spółka Vistula Park, która w statucie ma wpisane takie zadania. Nie widzi potrzeby tworzenia odrębnej spółki i ponoszenia kosztów jej utworzenia. W ramach możliwości stara się przekazywać wszystkie informacje Radnym, ale nie zawsze jest to wykonalne. W rozmowie z prezesem spółki poruszył temat studniówek i w tym roku jest to już niemożliwe, ale w przyszłym roku będzie istniała taka możliwość, jeśli uda się to pogodzić z rozgrywkami Dominet Basket Ligii.
 
Sekretarz p. Leszek Żurek – odpowiedział, iż w Świeciu sytuacja wymiany dowodów osobistych nie jest najgorsza, jednak sporo osób zgłosiło się dopiero pod koniec roku. Część osób, które nie wymieniły jeszcze dowodów przebywający na stałe za granica i nie są tym zainteresowane. Z Urzędu Wojewódzkiego przyszło pismo mówiące o tym by informować indywidualnie wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli wniosku i w tej sprawie będzie musiał porozmawiać z Kierownikiem USC, czy istnieje taka możliwość. Informacje o konieczności wymiany dowodów są również umieszczane w lokalnej prasie. Podsumowując stwierdził, że sytuacja w Świeciu na chwilę obecna jest dobra.
 
Radny p. Józef Pawłowski – poinformował, że we „Wspólnocie” napisano, iż za nie złożenie oświadczenia lustracyjnego w terminie nie traci się mandatu.
 
Ad. 9

Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XV Sesji Rady Miejskiej.
            
 
Protokolant:        
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny U. M.                            
  

Przewodniczący Rady Miejskiej
 
Jerzy Wójcik

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (24 stycznia 2008)
Opublikował: Magdalena Jażdżewska (Biuro Rady Miejskiej) (12 marca 2008, 12:48:01)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (3 grudnia 2014, 13:04:53)
Zmieniono: przeniesienie do katalogu archiwum

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1653