Protokół Nr VII/07

Protokół Nr VII/07  
z VII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 26 kwietnia 2007 r.
od godz. 13.00 – 16.20


                                                Otwierając obrady VII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
 
Udział w sesji wzięli:
-         Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda,
-         Zastępca Burmistrza p. Zbigniew Podgórski,
-         Skarbnik p. Marzenna Rzymek,
-         Sekretarz p. Leszek Żurek,
-         Radca Prawny p. Wojciech Górski,
-         Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,
-         Kierownik wydz. KGPPiPA p. Justyna Roszczynialska,
-         Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,
-         Kierownik OOiW p. Waldemar Fura,
-         Kierownik OPS p. Lidia Lemańska,
-         Kierownik OC p. Roman Witt,
-         Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
-         Kierownik Wydz. PS p. J. Eichler,
-         Prezes ZGM p. Paweł Bednarski,
-         Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Beata Szymańska,
-         Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski,
-         Kierownik KiS p. Ireneusz Landowski,
-         Komendant SM p. Janusz Dzięcioł,
-         przedstawiciele lokalnych mediów.
Zaproszeni goście:
- Prezes ZUK p. Jarosław Szubarga.
 
 
Porządek obrad:
 
1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2.      Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3.      Informacja Przewodniczącego o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
4.      Sprawozdanie Burmistrza o działalności międzysesyjnej.
5.      Sprawozdanie z realizacji planu gospodarki odpadami dla Gminy Świecie za lata 2005 - 2006.
6.      Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za miniony rok.
7.      Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Świecie za rok 2006:
a)      opinia Komisji Rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy,
b)      udzielenie absolutorium Burmistrzowi Świecia za rok 2006.
8.      Podjęcie uchwał w sprawie:
a)      zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie gminy Świecie,
b)      zasad udzielania zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza na terenie Gminy Świecie w ramach pomocy de minimis, udzielanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej Nr 1998/2006,
c)      zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Toruniu na realizację zadania - „Zakup samochodu pożarniczego”,
d)      zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 36/07 z dnia 18 stycznia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2007,
e)      zmiany uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 50/07 z dnia 21 lutego 2007 r. dotyczącej przystąpienia do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zawartego między ulicą Tucholską a terenami Zakładu Mondi,
f)        zmiany uchwały Nr 364/06 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 24 maja 2006 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych między ulicami Sportową, Wojska Polskiego i Jesionową w Świeciu.
9.      Interpelacje i zapytania radnych.
10.  Zakończenie
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- zgodnie z interpelacją radnego p. Pawła Knapika zgłoszoną na poprzedniej sesji w sprawie wyboru koordynatora Młodzieżowej Rady Gminy, zaproponował poszerzenie porządku obrad o ten właśnie punkt.
 
W wyniku głosowania imiennego nad zmianą porządku posiedzenia Rada jednogłośnie wyraziła opinię pozytywną do proponowanych zmian.
Wyniki głosowania stanowią załącznik do protokołu.
 
Do pkt 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

 
Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
 
Do pkt 4

Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
 
Radny p. Adam Cieślak - zapytał o pkt 2 i 3 w „IV. Inne sprawy”.
 
Radna p. Gabriela Chmiel - zapytał o listę osób zespołu ds. przygotowania Strategii Rozwoju Gminy.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda- udzielił następujących wyjaśnień:
- spotkanie w Ministerstwie Gospodarki miało na celu włączenie do strefy gospodarczej istniejącego już zakładu, co stanowi pewną komplikację, ale jest możliwe, ponieważ zakład planuje poważną inwestycję;
- zwiększono wartość budowy hali widowiskowo - sportowej o elementy nieuwzględnione w projekcie technicznym np. elewację strony zachodniej, system centralnego odkurzania a także elementy ochrony przeciwpożarowej (ze względu na zmianę przepisów);
- w skład zespołu wdrażającego zostały powołane następujące osoby:
1.      Zbigniew Podgórski - przewodniczący,
2.      Helena Ratka - Fejtko,
3.      Edyta Kliczykowska,
4.      Katarzyna Kustosz,
5.      Lidia Lemańska,
6.      Letosława Molenda,
7.      Marzenna Rzymek,
8.      Wojciech Czapka,
9.      Romuald Dworakowski,
10.  Zbigniew Iwański,
11.  Wiesław Ratkowski,
12.  Janusz Rogala,
13.  Zdzisław Lintowicz,
14.  Janusz Sobolewski,
15.  Kazimierz Wolicki.
 
Do pkt 5
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska przedstawiła Sprawozdanie z realizacji planu gospodarki odpadami dla Gminy Świecie za lata 2005 - 2006.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel - zapytał, czy w związku z remontem mostu w Chełmnie odpady z budowy wożone są na wysypisko w Sulnowie? Stwierdził, że jest zbyt mały odzysk surowców wtórnych. Kiedyś dzieci w szkołach zbierały butelki oraz papier i było to opłacalne a w tej chwili ceny skupu są zbyt niskie by ktokolwiek chciał to robić. Cena powinna być inna za te odpady. Ponadto zasugerował, by zając się miejscem, gdzie wybierany jest żwir w Grupie, które nadawało by się na wysypisko odpadów.
 
Radny p. Jerzy Adrych - zapytał czy wiemy ile gospodarstw nie jest objętych zorganizowaną zbiórką śmieci w naszej Gminie?
 
Radny p. Paweł Knapik - zgadza się z tym, że ponosimy klęskę w zakresie zbiórki opakowań i stąd pytanie: mieliśmy zakładane na lata 2005- 2006 wydatki na zakup pojemników do surowców wtórnych 632 tys. zł a wydaliśmy 12 tys. i w tej sytuacji trudno mówić o rozwijaniu gospodarki odpadami. Niezależnie jaki wariant zostanie wybrany czy nasze wysypisko, czy to w Osnowie, ale czy jest rozważana możliwość wejścia w partnerstwo publiczno - prywatne w zakresie gospodarki odpadami, gdyż to temat funkcjonujący i dobrze sprawdzający się w całej Europie w tej dziedzinie gospodarki.
 
Radny p. Bogdan Tarach - zapytał o wykorzystanie biogazu, który nie został wykorzystany z pierwszej kwatery ze względu na złe gospodarowanie. Czy z drugiej kwatery będzie wykorzystany biogaz na energię elektryczną, gdyż wiemy, że na pierwszą kwaterę była osoba zainteresowana?
 
Radny p. Zbigniew Rydziel - jadąc szosą w stronę kościoła w Sartowicach widoczne są stale pełne worki na śmieci, to jest teren naszej gminy i należy się tym zająć.
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska - odpowiedziała w następujący sposób:
- na ceny skupu odpadów nie mamy wpływu. Nie rozumie, dlaczego wykorzystanie surowców wtórnych u nas się nie opłaca;
- lokalizacje w innym miejscu składowiska - nie chodzi o to by wypełnić dziurę, ale by wykorzystać nagromadzone odpady. Osnowo czy my to nie alternatywa, oba miejsca wchodzą w rachubę, chodzi tylko o to by nie tworzyć dodatkowych miejsc.
- pracuje nad tym, które gospodarstwa nie mają umowy z firmą wywozową i jest to sprawdzane. Planuje zakupić program komputerowy, który zbilansuje wszystkie informacje.
- jeśli chodzi o zakupy pojemników - to był plan w 2004 r. i był bardzo optymistyczny. Sadzi, że miejsca, gdzie są duże skupiska ludności zostały zaopatrzone w odpowiednie pojemniki. Część z nich została zakupiona przez Zakład Usług Komunalnych. Ponadto ma nadzieję, że kiedyś dojdzie do sytuacji, gdzie ludzie staną się odpowiedzialni za segregowanie odpadów, bo jak na razie pojemniki nie są wykorzystywane we właściwy sposób. Postawienie większej ilości pojemników na dzień dzisiejszy nie ma sensu.
- jeśli chodzi o partnerstwo publiczno - prywatne - gdy będzie wiadomych więcej konkretów i znajdzie się chętny partner to całkiem możliwe, że skorzystamy z takiej opcji;
- w pierwszej kwaterze były robione badania biogazu i nie była jego odpowiednia ilość. Zarówno w pierwszej kwaterze jak i drugiej odpady składowane są w taki sposób, że powstaje zbyt mała ilość biogazu by inwestycja była opłacalna, ale nie wykluczamy w przyszłości, że jakaś prywatna firma wykorzysta powstały biogaz.
- za worki przy szosie odpowiada Zarząd Dróg, my tych odpadów nie wywozimy.
- nikt z nami nie ustalał nic na temat wywozu odpadów z remontowanego mostu Chełmińskiego.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel - jeśli nawet nie jest to nasz rewir może należałoby zwrócić uwagę by częściej je wywozili. A jeśli chodzi o tą dziurę, to nie chodzi o to by ją zasypać, ale jest to taki zbiornik, że na kolejne 20 lat by wystarczył.
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska - rekultywacja nie polega na zasypywaniu odpadami, zwykle ma jakiś kierunek leśny, czy rolny a nie polega na wykorzystaniu takich wyrobisk do celów składowisk.
 
Radny p. Paweł Knapik - rozumie, że uczymy się tej dojrzałości ekologicznej i na zachodzie również początki nie były łatwe, ale musimy iść za ciosem, próbować uświadamiać mieszkańców i ułatwiać im segregowanie odpadów. Pewnie, że nikt nie będzie się utożsamiał z pojemnikiem stojącym 500 m dalej, bo większości nie będzie się chciało do niego dojść. Gdybyśmy zwiększyli ilość tych pojemników, rozbudowali tę sieć to mogłoby się to udać a nie od razu przekreślać całą sprawę.
 
Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska - w ochronie środowiska istnieje zasada - zanieczyszczający płaci. My jako gmina wydajemy sporo pieniędzy na ten cel, oczywiście można wydać więcej, ale czy będzie efekt taki, jaki byśmy chcieli - wątpi. Myśli, że bardziej skuteczne będzie działanie przez portfel tego co śmieci. Chciałaby by wszystkie śmieci były segregowane i może kiedyś do tego dojdzie.
 
Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda - dodał, że jeśli chodzi o segregacje odpadów to chyba jakieś nieporozumienie to 12 tys. zł, bo z WFOŚr i GW wydaliśmy 120 tys. zł a efekty z tego odzysku są mizerne. Bardzo ważne jest edukowanie już od wieku przedszkolnego aż do dorosłego życia. Ten program, który Polska pod dyktando UE będzie musiała realizować jest nieubłagany. Lokalizacja zakładów utylizacji musi być w centrum obszaru, na którym ma funkcjonować i stąd zostało wybrane Świecie, Sulnówko i Osnowo. Gospodarka odpadami nie cieszy się popularnością społeczną, ale będzie trzeba taką decyzje podjąć. Najlepszym wyjściem z sytuacji są spalarnie, ale najprawdopodobniej nie da się tego zrealizować ze względu na brak akceptacji społecznej. Dlatego będzie trzeba pójść w stronę drogich zakładów utylizacyjnych. Wspomniana wcześniej opłata marszałkowska ustalana jest przez Ministra i jeśli wzrośnie o 50% to spadnie na mieszkańców i na razie do 2012 roku to jedyny koszt, z którym trzeba będzie się zmierzyć. Rozpatrujemy partnerstwo publiczno - prywatne. Może ktoś prywatny będzie chciał się tym zainteresować. Wszystko będzie zależne od akceptacji społecznej.
 
Radny p. Józef Pawłowski - ma wątpliwość, co do podniesienia cen dla mieszkańców, gdyż może spowodować to zwiększenie ilość dzikich wysypisk. Może nastąpić masowa rezygnacja z pojemników na wsiach.
 
Radny p. Andrzej Komasiński - prędzej, czy później od utylizacji odpadów nie uciekniemy i sądzi, że nie jesteśmy w stanie nawet wspólnie z Powiatem Chełmińskim wybudować takiej spalarni. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby współpraca z zakładem Modni, który jeśli wybuduje nową maszynę papierniczą będzie produkował większą ilość odpadów. Już jest rozważana budowa kolejnego kotła fluidalnego i to mógłby być jeden z kierunków.
 
Do pkt 6
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Adam Cieślak przedstawił Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za miniony rok.
 
Do pkt 7a i b
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2006 r.
oraz uchwałę Nr 14/S/2007 Składu Orzekającego Nr 2 Regionalnej Izby Obrachunkowej
z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Burmistrza Świecia sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2006 rok, w której stwierdza się: zaopiniować pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Świecie za 2006 r.
Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Świecie za 2005 r. oraz uchwała RIO stanowią załączniki do protokołu.

Stanowiska Klubów Radnych:
- NŚ – będą głosowali za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium,
- PiS- będą głosowali za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium,
- PO i Centroprawica - będą głosowali za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium,
- O P S – będą głosowali za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium.
 
Komisje Rady wyraziły opinię  p o z y t y w n ą  do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Świecie za 2006 rok.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik – stwierdził, że w dniu 4 kwietnia br wystąpił do RIO z pismem, w którym poinformował, iż na dzień 26 kwietnia 2007 r.  jest zaplanowana
VII Sesja Rady Miejskiej w Świeciu, w czasie której Rada rozpatrzy sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Świecie za rok 2006. Jednocześnie przedłożył   p o z y t y w n ą  opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu Gminy Świecie za rok 2006 wraz z  w n i o s k i e m  o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Świecia.
 
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Adam Cieślak - przedstawił Uchwałę Nr 2/KR/07 Komisji Rewizyjnej z dnia z dnia 3 kwietnia 2007 r. w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Świecia wraz z uzasadnieniem oraz pozytywną opinią dot. wykonania budżetu Gminy za 2006 r. (tj. 5 głosów za, 1 wstrzym.), stanowiącą załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
Opinia Komisji Rewizyjnej z wnioskiem o udzielenie absolutorium stanowią załącznik do protokołu.


Przewodniczący p. Jerzy Wójcik – otworzył dyskusję nad sprawozdaniem z wykonania budżetu.
 
Radna p. Helena Ratka - Fejtko - zapytała o:
- w części tabelarycznej dochodów budżetowych w dziale 758 jednym z podanych źródeł dochodów jest prywatyzacja, planowana kwota to 8.1500 zł a wykonanie 8.648 zł - wykonanie w stosunku do planu wynosi 10,6% - co było powodem tak niskiego wykonania w stosunku do założeń?
- w budżecie na 2006 r. odnośnie Świetlicy Gniazdo była założona kwota 177.700 zł z tego na wyżywienie 25.000 zł, w trakcie roku budżetowego kwota na Świetlicę Gniazdo uległa zwiększeniu 193.000 zł a kwota na wyżywienie wyraźnie się obniżyła do 18.979 zł - czym jest to spowodowane?
 
Radny p. Bogdan Tarach -  w zał. Nr 1a wykonanie planu dochodów- w planach dochodów z podatku rolnego planowane było pierwotnie 550 tys. zł po zmianach 577 tys. zł, z czego wykonanie wynosiło 557 tys. zł - czyli 96,59% - czyli umorzenie planowanego wpływu podatku wyniosło tylko 3,4 % . W ubiegłym roku zwracałem się z wnioskiem o obligatoryjne umorzenie 3 i 4 raty podatku ze względu na suszę. Wie, że nie można było przyjąć obligatoryjnego umorzenia podatku, ponieważ oficjalnie nie została ogłoszona klęska suszy. Umorzenia podatku można było oczekiwać poprzez złożenie wniosku. Umorzenie podatku było w 3 racie. Rolnicy byli informowani, że Ci którzy skorzystali z umorzenia 3 raty z 4 nie mogą skorzystać. Z kwoty umorzonego podatku wynika, że jest to niewielka suma w porównaniu ze stratami jakich doświadczyli rolnicy w ciągu tych 2 lat suszy. Porównując do podatku nieruchomości, była to niewielka kwota a ta pomoc była tak bardzo potrzebna - z czego to się wzięło?
 
Radny p. Paweł Knapik - do budżetu zeszłorocznego składał wniosek o oznakowanie dojazdu do Zamku Pokrzyżackiego. Miało to być oznakowanie mówiące o szczególnych walorach turystycznych - takiego oznakowania ani w Świeciu, ani w okolicy nie widać - co się stało z realizacją tego wniosku?
 
Skarbnik p. Marzenna Rzymek - udzieliła następujących wyjaśnień:
- plan na prywatyzację był 81 tys. wykonanie 8100 zł - tam jeśli chodzi o nasz majątek - rata dzierżawy ZUK-u oraz raty leasingowe, które są dochodowe oraz dochody ze spłaty rat mieszkań z pałacyku w Sartowicach. W roku 2006 ten majątek został wykupiony przez ZUK
i znalazł się w dochodach ze sprzedaży majątku gminy a po prostu nie płacili już dzierżawy
i rat leasingowych.
- podatek rolny:  te kwoty, o których Pan mówił dotyczą planu po zmianach, ten plan na podatek rolny został już zaniżony, ponieważ każdorazowo, co roku umarzamy ze względu na np. klęskę suszy, mrozy gradobicie itp. I te wnioski utrzymują się na pewnym poziomie. To, że nie mogliśmy umoczy obligatoryjnie wyjaśniliśmy Panu w piśmie, jednak Burmistrz powiedział, że będzie umarzał 3 ratę podatku wszystkim tym, którzy złożą wniosek i tak też się stało (nawet nie wymagaliśmy specjalnego uzasadnienia). Dlaczego to tak mało w stosunku do podatku od nieruchomości - nie można tego porównywać, gdyż podatek rolny jest liczony od hektara i jest znacznie niższy a w przypadku podatku od nieruchomości to np. od działalności gospodarczej wynosi 17 zł/ m2 i tu wychodzą spore sumy. Może zapewnić, że wszystkie wnioski na 3 ratę były rozpatrzone pozytywnie. 
 
Radny p. Bogdan Tarach -  w ramach sprostowanie dodał, że nie ma nic przeciwko umorzeniom podatnikom od nieruchomości tylko chodziło o porównanie 70 a 200 tys., chodziło o to, czemu została wprowadzona ta bariera 4 raty - dlaczego tylko ta 3 rata była umarzana. Rolnicy są w różnych sytuacjach i można było dać szanse, chociaż niektórym z nich.
 
 Skarbnik p. Marzenna Rzymek - dlatego tłumaczy, że nie można porównywać, ponieważ te podatki mają różny wymiar - podatek od nieruchomości od jakiejś niewielkiej działki wynosi 900, 1000, 1500, 2000 zł na rok a podatek rolnika wynosi 200 - 300 zł na rok i jeśli umorzymy cały podatek rolnikowi a tylko część podatku od nieruchomości to są wysokie kwoty. Jeśli chodzi o 4 ratę podatku rolnego, to też nie było tak, że było to zablokowane. Rolnicy, którzy składali wniosek na umorzenie 4 rat to tu już wymagaliśmy opisu gospodarstwa i opisu sytuacji od sołtysa, tak jak to się dzieje w przypadku złej sytuacji finansowej. Na pewno takie przypadki były i często pozytywnie rozpatrywane i naprawdę nie było problemu z umorzeniem.
 
Kierownik wydz. KGPPiPA p. Justyna Roszczynialska - odpowiedziała, iż plan świetlicy uległ zmianie ze względu na pozyskanie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego na zakup komputerów oraz zakup artykułów żywnościowych dla dzieci w świetlicach i dlatego ten plan został podwyższony. Wydatki związane z wyżywieniem dzieci, dzięki dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi i pozyskaniu od nich środków żywnościowych, środki zostały zaoszczędzone.
 
 Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - dodał, iż plan z podatku rolnego jest 34 razy niższy niż plan z podatku od nieruchomości, ale my się tymi kryteriami nie sugerowaliśmy. Plan został zmniejszony, ponieważ sugerowaliśmy się właśnie umorzeniem tej 3 raty a i tak plan nie został wykonany, więc pomoc była wymierna. Oczywiście, jeśli by się powiedziało, że jest zasada umarzania tych dwóch rat to nie  byłoby żadnego moralnego uzasadnienia żeby jednej osobie udzielić tego umorzenia a innej nie. W każdym przypadku, gdy ktoś ma ciężką sytuację z różnych przyczyn to naprawdę nie było cienia wątpliwości by takiej pomocy udzielić. Taką zasadą się kierowałem i sądzi, że jest to sprawiedliwa zasada.
Jeśli chodzi o oznakowanie - na tym etapie odbudowy zamku jakim jesteśmy, uznaliśmy, że ten wniosek został wyczerpany. Jest taka tablica od strony wjazdu z Bydgoszczy do Świecia z makietą zamku a jak już się wjeżdża do Świecia to kierunek dojazdu jest oznakowany. Faktem jest, że dzierżawca zamku z jednego oznakowania się w tamtym roku nie wywiązał, ale w tym roku go do tego zmusimy.
 
Radny p. Zbigniew Rydziel -  dodał jeszcze do podatku rolnego, że w naszej gminie ta kwota jest niższa niż w gminach sąsiednich i nie miał żadnych skarg ze strony rolników w tym temacie.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że Kolegium Orzekające Nr 2 RIO
w Bydgoszczy, zgodnie z uchwałą Nr 14/Kr/2007 z dnia 19 kwietnia 2007 r. uznało wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Burmistrza Świecia za rok 2006 jako prawidłowy w świetle obowiązujących przepisów prawa.
Uchwała RIO stanowi załącznik do protokołu.
 
Wobec wyczerpania głosów w dyskusji – Rada jednogłośnie w głosowaniu jawnym imiennym podjęła uchwałę Nr 55/07 w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Świecie za rok 2006 oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Świecia.
Wyniki głosowania imiennego stanowią załącznik do protokołu.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - pogratulował Burmistrzowi uzyskania absolutorium.
 
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - podziękował wszystkim, którzy brali udział w głosowaniu nad absolutorium.
 
Do pkt 8a
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie gminy Świecie.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej, Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich oraz Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 56/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8b
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zasad udzielania zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza na terenie Gminy Świecie w ramach pomocy de minimis, udzielanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej Nr 1998/2006.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej, Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 57/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8c
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na realizację zadania - „Zakup samochodu pożarniczego”.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej, Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Radny p. Andrzej Komasiński - dodał, że z uzasadnienia wynika, iż samochód obchodzi właśnie swój jubileusz i to jest doskonała okazja na zakup nowego.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 58/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8d

Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 36/07 z dnia 18 stycznia 2007 r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie na rok 2007.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Polityki Gospodarczej i Finansowej wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 59/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8e

Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 50/07 z dnia 21 lutego 2007 r. dotyczącej przystąpienia do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zawartego między ulicą Tucholską a terenami Zakładu Mondi.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 60/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8f
Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych miedzy ulicami Sportową, Wojska Polskiego
i Jesionową w Świeciu, przyjętego Uchwałą Nr 364/06 z dnia 24 maja 2006 r. i opublikowaną w Dz. U. Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 86 poz. 1362 z 2006 roku polegającej na zmianach ustaleń dla jednostek bilansowych J13ZP/U-KP, J54KDZ, J52KDZ, J62KDD, J19MW/MN/KG-WZ oraz I27MN-U.
 
Kluby Radnych: Nasze Świecie, PiS, PO i Centroprawica oraz OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały.
Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska wyraziła opinię pozytywną do projektu uchwały.
 
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 61/07 w przedmiotowej sprawie.
 
Do pkt 8g

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - poprosił o zgłoszenie kandydatów na koordynatora Młodzieżowej Rady Gminy.
 
Radny p. Andrzej Komasiński - w imieniu klubu OPS zgłosił kandydaturę radnej p. Heleny Ratki - Fejtko.
 
Radna p. Helena Ratka - Fejtko - wyraziła zgodę na kandydowanie.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - stwierdził, że p. Fejtko bardzo angażowała się w prace Młodzieżowej Rady Gminy i doskonale sprawdzała się w tej funkcji.
Więcej kandydatów nie zgłoszono.
 
W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła kandydaturę p. Heleny Ratki - Fejtko.
 
Radna p. Helena Ratka - Fejtko - podziękowała za ponowne powierzenie jej tej funkcji.
 
Do pkt 9
Wiceprzewodniczący p. Waldemar Wysocki odczytał interpelację p. Pawła Knapika.
 
Radny p. Piotr Ciemny - zaprosił wszystkich radnych na zawody siłaczy organizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, które odbędą się 6 czerwca 2007 r. na Zamku.
 
Radna p. Helena Ratka - Fejtko - zapytała jak w tym roku będą wyglądały obchody Święta 3 maja?
 
Sekretarz p. Leszek Żurek - udzielił wszelkich wyjaśnień dotyczących obchodów Święta 3 maja.
 
Radny p. Bogdan Trach - zapytał się, czy Przewodniczący przeczyta odpowiedzi na złożone przez niego interpelacje.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - odpowiedzi Pan otrzymał, no ale faktycznie powinny zostać  odczytane zgodnie ze Statutem Gminy, na następnej sesji dopilnujemy formalności.
 
Radna p. Helena Ratka - Fejtko - poinformowała o spotkaniu Komisji Oświaty i Kultury
21 maja 2007 r. o godz. 15.00 w Akademii Sztuk Plastycznych.
 
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - przypomniał o oświadczeniach majątkowych oraz o dostarczeniu zdjęć do legitymacji.
 
Do pkt 10
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady VII Sesji Rady Miejskiej.
 
Protokolant:
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny UM                                                

Przewodniczący
Rady Miejskiej
 
Jerzy Wójcik

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (4 czerwca 2007)
Opublikował: Magdalena Jasińska (Biuro Rady Miejskiej) (12 czerwca 2007, 10:47:17)

Ostatnia zmiana: Krystyna Sopońska (Biuro Rady Miejskiej) (3 grudnia 2014, 13:06:28)
Zmieniono: przeniesienie do katalogu archiwum

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1837