Protokół XV/03

Protokół Nr XV/03

z XV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 29 grudnia 2003r.
od godz. 13.00 - 17.30
Otwierając obrady XV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu  Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum a Rada może kontynuować obrady                 i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

Udział w sesji wzięli:
- Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda
- Z - ca Burmistrza p. Janusz Branicki
- Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke
- Skarbnik Gminy p. Marzenna Rzymek
- Radca Prawny p. Roman Kruszyński
- Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski
- Kierownik Wydz. BA, G i GG p. Wiesław Ratkowski
- Kierownik Wydz. R,OŚ  i GK  p. Edyta Kliczykowska
- Kierownik USC i SO p. Leszek Żurek
- Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy: OOiW p. Waldemar Fura, OPS p.  Lidia Lemańska, SM p. Janusz Dzięcioł
- Przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji kablowej.

Zaproszeni:
- Wicestarosta p. Barbara Studzińska
- Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej p. Stefan Wojnowski
- Prezes ZEC p Wojciech Mazur
- Kierownik ZGM  p. Paweł Bednarski
- Prezes ZWiK p. Andrzej Kozłowski
 
Gościnnie wystąpił Klub Seniora "Kociewiacy" w repertuarze nawiązującym do Świąt Bożego narodzenia.
       
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, iż radni na obecną sesję otrzymali porządek obrad wraz z projektami uchwał, po czym przedstawił wniosek Burmistrz p. Tadeusza Pogody o uzupełnienie porządku obrad o projekt uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie oraz określenia sposobu pobierania opłaty jako pkt 7g.
Rada jednogłośnie przyjęła wniosek a porządek obrad stanowi załącznik do protokołu.
 
Do pkt 2 
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik złożył informację o działaniach Rady w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Radny p. Zdzisław Kwiatkowski zapytał: kto został "Strażakiem Roku 2003"?
Kierownik USC i CO p. Leszek Żurek odpowiedział, iż jest to Naczelnik OSP w Przechowie p. Jan Szwarc.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał podziękowania i prośbę o dalszą współpracę Świeckiego Ośrodka Aikido skierowane na ręce Przewodniczącego Rady przez p. Tomasza Stożka.

Radna p. Gabriela Chmiel odczytała Apel pracowników Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu o poparcie i pomoc w próbie zapobiegnięcia likwidacji Oddziału Neurologii.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko odczytała oświadczenie powstałe z inicjatywy Komisji do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda stwierdził, iż rozmawiał z dyrektorem szpitala i że żaden pracownik nie straci pracy, ponieważ oddział nie zostanie zlikwidowany a przekształcony na Oddział Wczesnej Rehabilitacji Poudarowej. Ponadto szpitala nie stać na zakup tomografu komputerowego, który jest warunkiem przedstawionym przez NFZ do zakontraktowania dalszej działalności Oddziału Neurologii.

Radna p. Gabriela Chmiel - tomograf nie jest niezbędny dla neurologii ogólnej. Złożono ofertę do NFZ o 25 łóżek neurologii ogólnej i oświadczenie Radnych może pomóc.

Radna p. Halina Szolginia poprosiła o poparcie oświadczenia przez Radnych.
 
Radny p. Janusz Królewicz zwrócił uwagę, aby nie zaskakiwać w ten sposób Radnych, gdyż nie maja czasu na zapoznanie się ze sprawą i głosować będą jedynie nad ideą istnienia oddziału, nie wiedząc nic na temat przyczyn podjęcia takiej decyzji przez dyrekcję szpitala.

Radna p. Gabriela Chmiel - przeprosiła za tak późne dostarczenie informacji ale uzasadnione faktem, że pracownicy szpitala dowiedzieli się o likwidacji oddziału dopiero 23 grudnia.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko - w oświadczeniu chodzi o samą ideę istnienia oddziału a nie narusza ono osądu, czy oceny dyrekcji szpitala.
 
Rada jednogłośnie przyjęła apel i oświadczenie.
Apel stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 4
Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Radny p. Paweł Knapik - poprosił o rozszerzenie informacji na temat spotkania z Dyrektorem Izby Celnej w Toruniu w sprawie funkcjonowania Posterunku Celnego w Świeciu po 1 maja 2004r.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej będzie mniej odpraw a więc i mniej pracy, ale pracownicy tutejszego posterunku będą nadal zatrudnieni. Posterunek zostanie przekształcony w filię Oddziału Celnego w Bydgoszczy.

Radny p. Zbigniew Myrda zapytał o:
1) ogłoszenie konkursu na twórcze prace projektowe dotyczące hali i czy uwzględnione zostaną wcześniejsze postanowienia komisji;
2) niepokojącą nazwę "budowa Hali Widowiskowo - Sportowej przy SP Nr 1" - czy to nie będzie miało konsekwencji prawnych w przyszłości?

Radny p. Bogdan tarach- szczegóły dotyczące przetargu ogłoszonego przez Związek Miast i gmin Rzeki Wdy.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda:
- opracowania komisji są materiałem merytorycznym a konkurs został ogłoszony w takiej formie ze względu na zmianę przepisów w ustawie o zamówieniach publicznych.
- Sformułowanie "...przy SP Nr 1" w przyszłości nie będzie funkcjonować, obecnie jest używane w celach informacyjnych.
- Związek Miast i Gmin Zlewni Rzeki Wdy uzyskał grant w wysokości 30 tys. Euro na opracowanie projektu turystycznego wykorzystania Wdy. Na terenie naszej gminy projektowane są cztery obiekty: Kozłowo, Przechowo koło Młyna, stanica Wodna i zamek Krzyżacki, łącznie takich obiektów ma powstać ponad 40. W tej chwili jest to tylko projekt ale związek planuje wybudować niezbędne obiekty.
 
Do pkt  5
Prezes ZEC p. Wojciech Mazur przedstawił Informację na temat działalności spółki dotyczącą miedzy innymi przeprowadzonej modernizacji, zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz obniżenia kosztów.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński zapytał o wartość nakładów inwestycyjnych w latach 2002, 2003.

Radny p. Jan Grudziński:
- na jednej z poprzednich sesji pytał, czy zmniejszenie nakładów na remonty nie spowoduje utrudnień w sieci, odpowiedź p. Prezesa ZEC była negatywna, ale do Świąt nie wszyscy odbiorcy byli zadowoleni z dostaw ciepła. Czy nowoczesne kotły nie spowodowały, że obsługa nie jest w stanie ich obsługiwać prawidłowo?
- Przycięto komin - kiedy zostanie z powrotem wydłużony?
- Dlaczego mają miejsce problemy dotyczące kontaktu telefonicznego ze spółką?

Radny p. Janusz Królewicz - "czy po dokończeniu modernizacji systemu ciepłowniczego na szpitalu i na budynku wielorodzinnym  koło szpitala dotrzyma Pan parametrów koniecznych jeśli chodzi o temperaturę i przepływ z jednej tylko przepompowni z Marianek?"

Prezes ZEC p. Wojciech Mazur udzielił następujących wyjaśnień:
- wartość nakładów inwestycyjnych wynosi : w 2003 r. przekroczone zostaną 3 mln zł, w 2002 r. poniżej poziomu amortyzacji nie przekroczyły 600 tys. zł.
- na przyszły rok jest zaplanowana wymiana całego komina.
- W każdym systemie zdarzają się awarie i miejmy nadzieję, ze po uruchomieniu ciepłowni na osiedlu Marianki problemy się skończą i sytuacja się poprawi.
- Przy obecnej temperaturze powietrza ZEC podaje więcej ciepła niż wymagałyby tego warunki atmosferyczne.
- Przy systemie SP ZOZ węzeł jest mało sprawny, dlatego obiekty mogą być mało dogrzane, dlatego gdy będzie bezpośredni przepływ z sieci ZEC, wtedy temperatura będzie odpowiednia.
 
Do pkt 6
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu p. Stefan Wojnowski przedstawił informację na temat sposobów rozliczania ciepła w blokach oraz złożył podziękowanie za współpracę.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przekazał życzenia dla Rady Nadzorczej Spółki.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - przekazał na piśmie pytania do prezesa spółki będące pochodną rozmów z mieszkańcami przynajmniej 5 bloków na os. Marianki i z członkami spółdzielni, z wnioskiem o pisemną odpowiedź.

Do pkt 7a
Z-ca burmistrza p. Janusz Branicki przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia miejsc targowych na terenie Gminy Świecie oraz zasad prowadzenia działalności targowej.

Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag, natomiast Klub Radnych Centroprawica jest za, ale  w dyskusji zajmą głos.
Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Polityki Gospodarczej I Finansowej,
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i rolnictwa,
- Prawa Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.
 
Radny p. Tadeusz Zawiasiński - w projekcie uchwały powinno znaleźć się kilka punktów doprecyzowujących
1) w § 1 zmienić słowo "Gminy" na "Miasta";
2) w §1 ust. 3 dopisać przy numery przy ul. Kościuszki i Tucholskiej;
3) dopisać w §1  powinien znaleźć się kolejny punkt przewidujący okresowe place targowe przy głównych wejściach do cmentarzy
4) w §4 zmienić "miejsc targowych" na "stanowiska targowe".

Radny p. Paweł Knapik - zaproponował zmianę w regulaminie korzystania z targowisk w punkcie 1.2 - z 4 dni przed Świętem Zmarłych, na 7 dni przed i 8 dni po Święcie Zmarłych.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko zapytała, czy dzierżawca jest jednocześnie administratorem tych miejsc targowych?

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda udzielił następujących wyjaśnień:
- jesteśmy gminą jako całość więc nie możemy ograniczać się tylko do miasta
- nie jest konieczne wprowadzenie numeracji przy ul. Kościuszki i Tucholskiej ponieważ są tam zwyczajowo przyjęte place targowe;
- dzierżawa i administrowanie to dwa odrębne pojęcia, dzierżawa - do tej pory była rezerwacja ale analiza prawna wykazała, iż należy to zmienić dzierżawca to osoba, która uiści opłatę dzierżawną ma prawo na tym stanowisku prowadzić działalność handlową natomiast administrowanie jest to pobieranie opłat, utrzymanie porządku i czystości.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński zaproponował uzupełnienie do pkt 3 dopisać "miejsca zwyczajowo przyjęte".  

Przewodniczący Rady p. Jarzy Wójcik  dodał, iż w § 1 istnieje zapis "wyznacza się" więc zbędne jest dopisywanie "miejsca zwyczajowo przyjęte".

Radna p. Helena Ratka - Fejtko polemizowała, że miejsca i stanowiska oznaczają to samo i nie można stosować ich zamiennie.

Radny p. Jan Grudziński - w §4 powinno być "stanowiska" ponieważ miejsce to cały plac targowy.

W wyniku głosowania Rada:
1) większością głosów  (5 za, 13 przeciw, 1 wstrzym.) odrzuciła wniosek o zmianę w §1  "Gminy" na "Miasta"
2) większością głosów (16 za, 4 wstrzym.) przyjęła wniosek o dopisanie w §1 w pkt 3 - " w miejscach wyznaczonych"
3) większością głosów (18 za, 2 wstrzym.) przyjęła wniosek o dopisanie kolejnego pkt w §1 - "place przy głównych wejściach do cmentarzy",
4) Jednogłośnie przyjęła wniosek o zmianę w §4 słowa "miejsc" na "stanowisk".
5) Większością głosów (19 za, 1 wstrzym.) przyjęła wniosek o zmianę w pkt 1.2 regulaminu z 4 dni na 7 dni;     
6) Większością głosów (18 za, 2 wstrzym) przyjęła wniosek o dopisanie w pkt 1.2 regulaminu zapisu " 8 dni po"

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 177/03 z poprawkami w przedmiotowej  sprawie.

Wicestarosta p. Barbara Studzińska podziękowała za współpracę oraz złożyła życzenia z okazji zbliżającego się Nowego Roku.

Do pkt 7b
Z-ca Burmistrz p. Janusz Branicki przedstawił projekt uchwały w sprawie opłaty targowej.

Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag natomiast Klub Radnych Centroprawica jest za, ale uwagi przedstawią w dyskusji.
Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Polityki Gospodarczej i Finansowej
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- "w orzecznictwie dotyczącym podatków i opłat lokalnych a w szczególności w tej części dotyczącej opłat skarbowych dość mocno podkreśla się, że opłata targowa jest związana z faktem prowadzenia sprzedaży i stąd wniosek by:
- w §2 dopisać "w dniu, w którym poniesiono opłatę"
- w tabeli dziennych opłat targowych dopisać w miejscach targowych "na innych gruntach komunalnych" z opłatą 2 zł.

Radny p. Józef Pawłwoski- "dzienna opłata" w pkt 2 tabeli jest zbędna, gdyż te same słowa wymienione są w pkt 1.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko- zgłosiła uwagę co do sformułowania w uzasadnieniu "standardowe stanowisko" ponieważ, nie ma o nim mowy w uchwale.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - wszędzie jest mowa o dziennej opłacie i ten zapis powinien zostać. Ponadto kompetencja Rady jest wyznaczenie innych miejsc targowych dlatego najpierw należy wyznaczyć miejsca a potem zadecydować o cenie w zależności od standardu. Sformułowanie "standardowe stanowisko" zostało użyte dla jaśniejszego zrozumienia podanych liczb.

W wyniku głosowania Rada:
- większością głosów (4 za, 11 przeciw, 1 wstrzym) odrzuciła wniosek o dopisanie w §2 "w dniu, w którym poniesiono opłatę"
- większością głosów (4za, 11 przeciw, 1 wstrzym.) odrzuciła wniosek o dopisanie w tabeli "innych terenach komunalnych".

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 178/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7c
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 45/02 z dnia 27 grudnia 2002r. o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie oraz zatwierdzeniu planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2003.

Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag natomiast Klub Radnych Centroprawica wstrzyma się od głosowania.
Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Polityki Gospodarczej i Finansowej
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Radna p. Helena Ratka - Fejtko - poprosiła o wyjaśnienie terminów opłata produktowa i opłata depozytowa.

Wyjaśnień udzieliła Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska.

Rada większością głosów (12 za, 5 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 179/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7d
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 123/03 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 17 lipca 2003r. w sprawie podjęcia inwestycji w latach 2002 - 2008.

Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały, natomiast Klub Radnych Centroprawica wstrzyma się od głosowania..

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - "podejmowanie decyzji strategicznych jest możliwe tylko wtedy, kiedy mamy informacje o kształtowaniu się podstawowych wartości dla naszego budżetu w przyszłości. Uznajemy, że potrzeba jest aby przedstawiono nam przynajmniej planowane przychody, wydatki, obsługę kredytów, nakłady na inwestycje w latach 2005, 2006, 2007 i 2008." Podobny wniosek zgłoszony był na sesji 17 lipca 2003r. i Rada przyjęła ten wniosek by przy projektach inwestycyjnych były przedstawiane prognozy a ponieważ takich danych nie otrzymano, Klub Radnych Centroprawica wstrzyma się od głosowania.

Komisja Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa wyraziła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - w projekcie uchwały Radni otrzymali prognozę; takie opracowanie było przygotowane w przypadku emisji obligacji i jest nadal aktualne. Poza tym zmiany w uchwale są tak daleko idąc, że trudno bardziej precyzyjnie określić problemy z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - ponieważ zmieniają się przepisy i nawet jeśli będzie to system uproszczony, tego typu informacja Radnym się należy. Na str. Protokołu z 17 lipca 2003 r. taki wniosek został przyjęty więc kolejne głosowanie jest zbędne.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- dane dotyczące dochodów są umieszczone w projekcie budżetu, taka prognoza już istnieje i czy jest konieczne tworzenie nowych dokumentów.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - uchwała budżetowa na ten rok była zmieniona 13 razy, że wielkości o których wspomniałem zmieściłyby się na kartce i każdy z Radnych powinien otrzymać tego typu informację.

Radny p. Bogdan Tarach - zapytał o ścieżki rowerowe w pkt 9 harmonogramu.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda odpowiedział, iż wniosek ten był rozpatrywany w poprzedniej kadencji.

Rada większością głosów (14 za, 5 wstrzym) podjęła uchwałę Nr 180/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7e
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2003.
 
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały, natomiast Klub Radnych Centroprawica wstrzyma się od głosowania..

Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa
- Polityki Gospodarczej i Finansowej
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.

Rada większością głosów (14 za, 5 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 181/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7f
Skarbnik p. Marzenna Rzymek przedstawiła projekt uchwały w sprawie  zmiany uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 167/03 z dnia 27 listopada 2003r. w sprawie opłaty administracyjnej za czynności urzędowe nie objęte przepisami ustawy o opłacie skarbowej.

Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag do projektu uchwały, natomiast Klub Radnych Centroprawica jest za przyjęciem projektu, ale zwracają uwagę o większe doprecyzowanie prawa żebyśmy tak często nie zmieniali uchwał oraz o zwrócenie się do RIO o pisemna interpretacje przepisów.

Opinie pozytywne wyraziły Komisje:
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa
- Polityki Gospodarczej i Finansowej
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 182/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7g
Kierownik Wydz. ROSiGK p. Edyta Kliczykowska przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie oraz określenia sposobu pobierania opłaty.
Pismo z biura prawnego Wojewody Kujawsko - Pomorskiego stanowi załącznik do protokołu.

Rada większością głosów (15 za, 3 przeciw, 1 wstrzym.) podjęła uchwałę Nr 183/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 8
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik odczytał dwie interpelacje zgłoszone przez Radnego p. Pawła Knapika.

Radny p. Paweł Knapik - prośba do Burmistrza o wyjaśnienia dotyczące przyznania nagród sportowcom, jakie przesłanki kierowały wybraniem osób i dlaczego na rozdaniu nagród zabrakło bokserów.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - udzieli pisemnej odpowiedzi na interpelacje.
Wyboru nagrodzonych sportowców dokonał p. Zbigniew Iwański. Bokserów zgłoszonych do nagrody było czternastu i nie wiadomo dlaczego na rozdanie nagród przyszło tylko trzech na dziesięciu nagrodzonych, gdy pozostali odebrali nagrodę w kasie. Takie zachowanie przeczy idei sportu i postawie fair play.
Ponadto Radny p. Zawiasiński przesłał do RIO informację, iż zostały popełnione 22 błędy w uchwale dotyczącej podatku od środków transportowych. RIO stwierdziło poprawność powyższej uchwały a poza tym nie jest w stanie wszystkim udzielić pisemnej odpowiedzi na temat interpretacji przepisów.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński - przesłany do RIO wniosek dotyczył sprawdzenia zgodności z prawem.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcie złożył życzenie z okazji zbliżającego się Nowego Roku.

Do pkt 9
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XIV Sesji Rady Miejskiej.

Protokolant:
Magdalena Jasińska - Wydz. Organizacyjny UM

                                                                                               Przewodniczący
                                                                                          R a d y   M  i e j s  k i e j
                                                                                                  Jerzy Wójcik

metryczka


Wytworzył: XV Sesji Rady Miejskiej w Świeciu (29 grudnia 2003)
Opublikował: Magdalena Jasińska (5 lutego 2004, 08:02:15)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2635