Protokół Nr X/03
Protokół Nr X/03
z X Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 17 lipca 2003r od godz. 1500 - 1900.
Otwarcia obrad X Sesji Rady Miejskiej w Świeciu dokonał Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik, który stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych, obecnych jest 19 radnych - czyli quorum, a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.
Radny nieobecny usprawiedliwiony : Zdzisław Kwiatkowski
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony : Janusz Rogala
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.
Udział w sesji wzięli :
- Burmistrz p. Tadeusz Pogoda
- Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke
- Skarbnik Gminy p. Marzenna Rzymek
- Radca prawny p. Roman Kruszyński
- Kierownik wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski
- Kierownik wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski
- Kierownik wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska
- Kierownik wydz. GRiWZ p. Janusz Sobolewski
- Kierownik USCiSO p. Krystyna Koczorska
- Kierownik OPS p. Lidia Lemańska
- Komendant Straży Miejskiej p. Janusz Dzięcioł
- Inspektor wydz. BAGiGG p. Jan Adamczyk
Zaproszeni :
- Dyrektor Miejsko - Gminnej Przychodni p. Barbara Porankiewicz - Dybowska
- przedstawiciel Frantschach Świecie S.A. p. Piotr Jarowski
- Politechnika Łódzka Wydz. Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska - p. Grzegorz Wielgosiński
- Zastępca Dyrektora Generalnego "Saturn Menagment" - p. Marek Cecerko
- Przedsiębiorstwo "Hydromex" - p. Adam Nowicki
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że radni
otrzymali porządek obrad wraz z projektami uchwał i informacjami będącymi tematem obrad.
Porządek obrad sesji stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt 2
Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.
Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik złożył informację o działaniach Rady podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt 4
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.
Do pkt 5a
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Miejskiej w Świeciu Nr 45/02 z dnia 27 grudnia 2002r o uchwaleniu budżetu Gminy Świecie oraz zatwierdzeniu planu przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2003.
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag. Klub Radnych Centroprawicy - głosowanie indywidualne, brak prognozy skutków finansowych.
Opinia Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej pozytywna.
Rada większością głosów ( 16-za, 3-wstrzymujące się) podjęła uchwałę Nr 119/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5f
Inspektor wydz. BAGiGG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie odrzucenia protestu wniesionego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu obejmującego działki nr 105/62, 105/63, 105/64, 105/65, 105/68, 105/69 położonego przy ul. Bydgoskiej w Świeciu.
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag.
W imieniu Klubu Radnych Centroprawicy głos zabrał radny p. Tadeusz Zawiasiński : nasz Klub wstrzyma się od głosowania nad tym punktem porządku obrad.
Opinia Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich jest pozytywna.
Rada większością głosów (15 - za, 4 - wstrzymujące się) podjęła uchwałę Nr 120/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5g
Inspektor wydz. BAGiGG p. Jan Adamczyk przedstawił projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego działki nr 105/62, 105/63, 105/64, 105/65, 105/68 i 105/69 w mieście Świeciu.
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag.
Opinia Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pozytywna.
W imieniu Klubu Radnych Centroprawicy głos zabrał radny p. Tadeusz Zawiasiński : Klub jest za tym aby w Świeciu powstał kocioł fluidalny, w którym spalane będą kora, trociny i węgiel, ale równocześnie uważamy, że szkodliwe byłoby spalanie odpadów z przerobu makulatury oraz szlamów i dlatego swoje stanowisko członkowie Klubu zajmą po dyskusji.
W dyskusji głos zabrali :
Radny p. Tadeusz Zawiasiński : swoją wypowiedź oparł o dane zawarte w "Prognozie oddziaływania na środowisko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego", z której wynika, że ta inwestycja jest uznana za inwestycję mogącą znacząco wpływać na środowisko oraz sygnalizuje się jej nie najlepsze położenie terytorialne w odniesieniu do dwóch miast : Świecia i Chełmna. Kocioł fluidalny jest takim urządzeniem, w którym węgiel oraz inne komponenty mogą być spalane w przedziale od 0 do 100 % ( może w szerokim zakresie spalać dowolne rzeczy).
Dopuszczając tego typu plan dopuszczamy do dalszego zanieczyszczania naszego środowiska. Ta instalacja nie jest w stu procentach pewna jeśli chodzi o awaryjność - może być to pożar, wybuch ewentualnie wyciek. Możliwość zaistnienia awarii jest szczególnie istotna. Gromadziliśmy głosy przeciwne budowie kotła i mamy zebranych 960 podpisów z terenu naszej Gminy. Wnoszę, aby w projekcie uchwały dopuścić spalania biopaliw i węgla oraz wyeliminować, wykreślić inne substancje, które mogą być źródłem zanieczyszczenia tzn. pozostałości z przerobu makulatury zawierające tworzywa oraz szlamy z oczyszczalni ścieków. Chodzi o zapis § 2 od słów : "także dodatkowych nie niebezpiecznych odpadów produkcyjnych z zakładu Frantschach Świecie w ilości do 40% całkowitej ilości spalanego paliwa" i potem w dalszej treści wszelkie tego samego typu stwierdzenia.
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda : w trakcie planowania przestrzennego każdy może swobodnie swoje uwagi wnieść w ramach wyłożenia planu. Jest to procedura określona ustawowo. Tych 960 mieszkańców mogło na etapie wyłożenia planu wnieść swoje uwagi w sposób formalny. Natomiast przedstawienie dzisiaj, że ma się 960 podpisów jest wyjątkowym, ohydnym straszakiem. Była również mowa o naszych dwóch miastach : o Świeciu i o Chełmnie. Tutaj trzeba powiedzieć, że zła atmosfera dla tego typu decyzji była podejmowana przez niektóre osoby ze Świecia i tu siedzące na tej sali.
Radny p. Józef Pawłowski - w poprzedniej kadencji Rady na słowo "kocioł" pewne osoby reagowały " nie - bo nie". Ja też początkowo nie byłem zwolennikiem tej inwestycji dopóki nie zapoznałem się szczegółowo z tą sprawą. Nie można przedstawiać nas radnych z dwóch Klubów, że tylko jesteśmy za truciem mieszkańców. W § 7 tego projektu są zapisane zabezpieczenia dla środowiska. Na temat zbierania podpisów wiem też dużo. Radni, którzy zbierali podpisy argumentowali to w Terespolu w jeden sposób : "bo nie ma być kotła".
Radny p. Jan Grudziński - ta uchwała musi być przyjęta, ponieważ jeśli się ten proces zaczęło to należy go skończyć. Były problemy nie jasne dla nowej Rady Miasta Chełmna, a w szczególności dla Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Ochrony Środowiska, która wystąpiła do naszej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa o zorganizowanie spotkania, aby tym nowym radnym wyjaśnić na czym polega ten kocioł. Takie spotkanie odbyło się 20 lutego na terenie Frantschach Świecie, gdzie każdy mógł się zapoznać ze szczegółami tej inwestycji. Na tym spotkaniu przedstawiono m.in. że te nie niebezpieczne materiały są zgodne z Polską Normą, która jest bardziej rygorystyczna aniżeli normy europejskie.
Frantchach Świecie S.A. p. Piotr Jarowski - ta inwestycja jest przez niektórych radnych przedstawiana w złym świetle. Nasza firma nigdy nie ukrywała żadnych dokumentów w tej sprawie.
Zastępca Dyrektora Generalnego "Saturn - Menagment" p. Marek Cecerko - nasza firma buduje kocioł fluidalny, finansuje go i będzie go eksploatować. Burmistrz Chełmna wniósł protest, natomiast jako mieszkaniec Chełmna nie czuję się zagrożony z powodu tej inwestycji. Spalanie odpadów w Frantschach nie rozwiąże problemu odpadów w Gminie Świecie. Jeżeli chodzi o awaryjność to jej prawdopodobieństwo jest takie samo jak w każdym innym przypadku - każda inwestycja stwarza jakieś zagrożenie.
Politechnika Łódzka Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska p. Grzegorz Wielgosiński - jako pracownik naukowy często mam do czynienia z różnego rodzaju opracowaniami podpisanymi przez różne osoby. Spotkałem się z opracowaniem podpisanym przez osobę, która miała być ekspertem od spraw związanych z budową kotła fluidalnego na terenie Frantschach Świecie. W jego ekspertyzie było tyle błędów, że ich prostowanie zajęło więcej stron niż ta opinia. Zawarte w tej opinii określenie : " Inwestycja mogąca znacząco oddziaływać na środowisko". Jest to kategoria formalna zawarta w ustawie - Prawo ochrony środowiska i do tej kategorii należy bardzo wiele przedsięwzięć, co nie oznacza, że każde z nich będzie oddziaływało negatywnie na środowisko. Jest to kategoria przedsięwzięć wymagających specjalnego postępowania ale nie oznacza to, że w rzeczywistości to oddziaływanie będzie tak istotne. Oczywiście, że teren na którym znajduje się Frantschach jest terenem zdegradowanym i to czy kocioł fluidalny tam powstanie czy też nie, tego stanu rzeczy nie zmieni. Aktualnie Zakład eksploatuje stare, wieloletnie kotły węglowe. W momencie spalania odpadów normy gwałtownie się zaostrzają - czyli ten sam strumień spalin niesie mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż w chwili obecnej. Dlatego we wszystkich dokumentach budowa kotła fluidalnego przez Frantschach Świecie traktowana jest jako inwestycja proekologiczna, czyli zmniejszająca zanieczyszczenie środowiska w tym terenie. Była tu mowa o metalach ciężkich w osadach ściekowych - wszystkie osady ściekowe zawierają metale ciężkie, zawiera je również węgiel i to w znaczących ilościach. Nadużywanie argumentu, że spalamy odpady i wprowadzamy do środowiska ogromne ilości metali ciężkich jest nieprawdziwe. Nie ma alternatywy dla wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków. Ich spalenie jest dobrą metodą, a równocześnie jest możliwością odzyskania energii zawartych w tych metalach. W przypadku zarzutu, że nie jest to technologia czysta można powiedzieć, że nie ma technologii czystych, bo każda technologia powoduje jakieś oddziaływanie na środowisko.
Radny p. Józef Pawłowski - zgłosił wniosek o zakończenie dyskusji w tym punkcie.
Radny p. Tadeusz Zawiasiński - jest przeciwny zakończeniu dyskusji.
Rada większością głosów zamknęła dyskusję nad projektem uchwały.
Rada większością głosów ( 4 -za, 14 - przeciw, 1 -wstrzymujący się ) oddaliła wniosek radnego p. Tadeusza Zawiasińskiego w sprawie zmian w projekcie uchwały oraz większością głosów ( 14- za, 4 -przeciw, 1 - wstrzymujący się) podjęła uchwałę Nr 121/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5b
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Świecie do spółki Przedsiębiorstwo Produkcyjne "EKOLAND".
Kluby Radnych SLD i OPS nie wniosły uwag.
Klub Radnych Centroprawicy : głosowanie indywidualne.
Opinie Komisji :
1. Komisja Gospodarki Przedstrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa - pozytywna,
2. Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - pozytywna
3. Komisja do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - opinia większością głosów pozytywna ( 1-za, 4-wstrzymujące się)
W dyskusji głos zabrali :
Radny p. Paweł Knapik - można mieć wątpliwości, ale bezrobotni czekają na miejsca pracy. Mieszkańcy Świecia liczą na to, że w ich imieniu i dla nich możemy zaryzykować.
Przedsiębiorstwo "Hydromex" p. Adam Nowicki - ta inwestycja pozytywnie wpłynie na stan środowiska w Gminie Świecie. Technologia HYDROMEX jest bardzo nowoczesna.
Radny p. Bogdan Tarach - jakie zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa będzie miał transport odpadów nie niebezpiecznych, chodzi głównie o kwasy, ługi i tego typu.
Przedsiębiorstwo "Hydromex" p. Adam Nowicki - te odpady będą przetwarzane w Bydgoszczy, a nie w Świeciu.
Rada większością głosów ( 15 - za, 4 - wstrzymujące się ) podjęła uchwałę Nr 122/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5c
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie podjęcia inwestycji w latach 2002 - 2008.
Kluby Radnych nie wniosły uwag.
Opinie Komisji Polityki Gospodarczej i Finansowej oraz Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa - pozytywne.
W dyskusji głos zabrali :
Radny p. Tadeusz Zawiasiński - proponuje przyjąć zasadę, że przy programach inwestycyjnych przedstawiane będą prognozy dochodów, wydatków, kosztów obsługi długu publicznego, prognoza zadłużenia na okres realizacji tych inwestycji.
Radny p. Bogdan Tarach - dlaczego nie jest ujęte Kozłowo do budowy kanalizacji ?
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda - ponieważ dla Kozłowa nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla budowy sieci kanalizacyjnej.
Rada większością głosów ( 15 - za, 3 -wstrzymujące się ) podjęła uchwałę Nr 123/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5d
Kierownik wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przejęcia od Skarbu Państwa nieruchomości położonych w Świeciu przy ul. Wodnej w Świeciu na rzecz mienia komunalnego Gminy Świecie.
Kluby Radnych nie wniosły uwag.
Opinia Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pozytywna.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 124/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5e
Kierownik wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski przedstawił projekt uchwały w sprawie przejęcia od Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Grucznie na rzecz mienia komunalnego Gminy Świecie.
Kluby Radnych nie wniosły uwag.
Opinia Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pozytywna.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 125/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5h
Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Miejsko - Gminnej Przychodni w Świeciu oraz przyjęcia jednolitego tekstu Statutu.
Kluby Radnych nie wniosły uwag.
Opinie Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich oraz do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - pozytywne.
Rada większością głosów ( 17 - za, 1 - wstrzymujący się ) podjęła uchwałę Nr 126/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5i
Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie udzielenia upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.
Kluby Radnych nie wniosły uwag.
Opinie Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich oraz do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej - pozytywna.
Radna p. Helena Fejtko - w związku z tym, że zakres zadań OPS z roku na rok wzrasta utworzyć etat zastępcy kierownika OPS.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 127/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 5j
Przewodniczący Rady Miejskiej p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania zespołu do przedstawienia Radzie Miejskiej opinii o zgłoszonych kandydatach na ławników.
Kandydatów w imieniu Klubów Radnych zgłosili :
Radny p. Jan Grudziński : zgłosił radnego p. Józefa Pawłowskiego oraz radnego p. Zbigniewa Podgórskiego,
Radny p. Tadeusz Zawiasiński : zgłosił radną p. Gabrielę Chmiel oraz radnego p. Pawła Knapika,
Radna p. Helena Fejtko : zgłosiła radną p. Helenę Fejtko oraz radnego p. Edwarda Brücknera.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 128/03 w przedmiotowej sprawie.
Do pkt 6
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że nikt z radnych nie złożył interpelacji, jednocześnie zapoznał z odpowiedzią na zapytanie zgłoszone przez radnego p. Tadeusza Zawiasińskiego na poprzedniej sesji.
Radny p. Jan Grudziński - gdzie można znaleźć w Świeciu tablicę informującą o naszym zamku ? Poza tym w okresie letnim na terenie zamku nie można nawet kupić wody sodowej. Czy wydział "promocji" podejmuje jakieś działania w tym kierunku.
Kierownik wydz. Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej p. Janusz Sobolewski - przy drodze do Świecia umieszczenie jakiejkolwiek tablicy wymaga zgody Dyrekcji Dróg, a wymogi są takie, że tablica taka musiałaby być umieszczona 20 m od krawędzi drogi. Przy szybkościach z jakimi samochody wjeżdżają do Świecia widoczność mniejszej tablicy jest praktycznie żadna, natomiast ustawienie dużego bilbordu to koszt ok. 30 - 40 tys. zł Trzeba się zastanowić czy taka informacja o zamku nie jest zbyt kosztowna. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą na terenie zamku to inicjatywa należy do podmiotów gospodarczych.
Radny p. Michał Lar - czy wyjaśniła się sprawa oświetlenia Jednostki Wojskowej ?
Radny p. Paweł Knapik - droga łącząca Marianki z Sulnówkiem, a konkretnie wiadukt pod obwodnicą. Jesienią i zimą droga jest zalewana wodą. Czy zostało to już zrobione ?
Kierownik wydz. Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej p. Edyta Kliczykowska - oświetlenie Jednostki Wojskowej jest w trakcie załatwiania. Sprawa odwodnienia drogi pod wiaduktem nie jest taka prosta. Odwodnienie tego terenu następuje do jednego z oczek wodnych. Poziom wód gruntowych jest obecnie wyższy i miejsce wylotu wód gruntowych jest poniżej lustra wody tego zbiornika wody. Podejmowane są działania w celu połączenia tego zbiornika z drugim, który znajduje się w sąsiedztwie za pomocą drenarki, ale nastąpi to dopiero po żniwach.
Do pkt 6
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady X Sesji Rady Miejskiej w Świeciu.
Protokolant :
Dorota Zacharska - wydz. organizacyjny UM
Przewodniczący
R a d y M i e j s k i e j
Jerzy Wójcik
metryczka
Wytworzył: Sesji Rady Miejskiej w Świeciu (17 lipca 2003)
Opublikował: Henryka Głowacka (5 grudnia 2003, 13:13:50)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 3567