Protokół Nr VII/03

Protokół Nr VII/03

VII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 24 kwietnia 2003r. od godz. 1300-  1800

                                                  
                      Otwarcia  obrad VII Sesji Rady Miejskiej w Świeciu dokonał Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik,który stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych - czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.
Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

Udział w sesji wzięli:
- Burmistrz Świecia  p. Tadeusz Pogoda,
- Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke,
- Skarbnik Gminy p. Marzenna Rzymek,
- Kierownicy wydziałów:
- Budownictwa, G i GG p. Wiesław Ratkowski,
- Rolnictwa, OŚ i GK p. Edyta Kliczykowska,
- Przedsiębiorczości i Współpracy z Zagranicą  p. Janusz Sobolewski,
- Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,
- U S C  i Spraw Obywatelskich p. Krystyna Koczorska,
- Komendant Straży Miejskiej p. Janusz Dzięcioł,
- Kierownik Referatu Wojskowego i OC p. Leszek Żurek,
- Koordynator ds. Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych   p. Justyna Roszczynialska - Wąsowska,
- Sołtys sołectwa Polski Konopat  p. Zygmunt Janaszek,
- Sołtys sołectwa Czaple p. Leszek Krzemniecki,
- Sołtys sołectwa Sulnówko p. Wiesław Pukropp,
- Sołtys sołectwa Chrystkowo p. Ewa Walkowiak,
- Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy :
- Ośrodka Oświaty i Wychowania  p. Waldemar Fura,
- Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji p. Romuald Dworakowski,
- Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej p. Paweł Bednarski,
- Ośrodka Pomocy Społecznej p. Lidia Lemańska.

Zaproszeni:
- Kierownik Biura Powiatowego Inkubatora Przedsiębiorczości p. Marek Ulatowski.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad wraz projektami uchwał i informacjami.
Głos zabrał radny p. Józef Pawłowski, który proponował skreślenie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie ustalenia diet dla sołtysów Gminy Świecie.

Z kolei radny p. Tadeusz Zawiasiński zgłosił wniosek o oddalenie w/w projektu uchwały na kolejną sesję Rady, ponieważ zachodzi potrzeba jego uzupełnienia, jak wykazała dyskusja w komisjach Rady.

W wyniku głosowania Rada jednogłośnie oddaliła wniosek radnego p. Józefa Pawłowskiego, natomiast większościa głosów ( 7a, 8 przeciw, 5 wstrzym.) przyjęła wniosek radnego p. Tadeusz Zawiasińskiego.

Porządek obrad VII Sesji Rady Miejskiej stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 2
Rada jednogłosnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji Rady.

Do pkt 3
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik złożył informację o działaniach Rady podejmowanych w okresie między sesjami.
Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 4
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 5
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że w związku z ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego Statutu Gminy zachodzi potrzeba dokonania zmiany trzech Komisji Rady z doraźnych na stałe oarz przewodniczących tych komisji, dlatego też przedstawił projekty uchwał w sprawie:
1. powołania stałej Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 100/03 w przedmiotowej sprawie,

2. powołania stałej Komisji Oświaty i Kultury,
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 101/03 w przedmiotowej sprawie.

3. powołania stałej Komisji do Spraw RodzinyRad, Zdrowia i Opieki Społęcznej,
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 102/03.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że dalsza część tego punktu  zostanie wznowiona po pkt 8 porządku obrad

Do pkt  6
Przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa p. Jan Grudziński stwierdził, że Komisja na swym posiedzeniu w dniu 17 kwietnia br zaopiniowała pozytywnie informacje o sytuacji w Gminie ŚWIECIE przed  przystąpieniem do Unii Europejskiej, która to informacja jest przedmiotem dyskusji na obecnej sesji.

Informacje o sytuacji w Gminie Świecie.. przedstawili:
- Kierownik Wydziału Przedsiębiorczości i Współpracy z Zagranicą p. Janusz Sobolewski,
- Kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Srodowiska i Gospodarki Komunalnej p. Edyta Kliczykowska.

Informacje stanowi załączniki do protokołu.Radny p. Zbigniew Rydziel -  zapytał co się stanie z krajem i gminą, jeżeli nie wejdziemy do Unii?

Radny p. Zdzisław Plewa -  wyraził zadawolenie, iż z inicjatywy Komisji Gospodarki Przestrzennej, OŚ i R  temat  dot. " UE "  wszedł pod obrady sesji.
Zauważył, że ujęte w  informacji problemy są realizowane przez gminę prawidłowo ale wiele przed nami i od nas zależy  jak zaistniejemy  w UE a skutki  będą w najbliższej przyszłości.
Dużo uwagi poświęcił Inkubatorowi Przedsiębiorczości, które prowadzi Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej - organizacji pozarządowej, a głównym celem jest wspieranie przedsiębiorczości.

Radny p. Józef Pawłowski -  wyraził przekonanie, że wejście do UE będzie z korzyścią dla Polski i dla nas. Powiedział również o zorganizowanym spotkaniu w SP w Terespolu i jego zdumieniu o dużym zainteresowaniu młodzieży szkolnej o UE.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda -  podkreślił, że najwięcej obaw budzi to, iz nie będzie pieniędzy na projekty -  Gmina Świecie nie ma takich obaw ponieważ budżet  jest w dobrej kondycji.
Jest w opracowaniu reforma finasów publicznych, co oznacza, że będzie więcej pieniędzy dla gmin.
Wiele spraw zależy od aktywności gminy, zdaniem burmistrza przystąpienie Polski do Unii będzie korzystne i trzeba głosować za.

Radny p. Zbigniew Rydziel -  zauważył, że" nic nie ma  za darmo, jeden zaborca nas opuścił a drugi nas weźmie"  Zdaniem radnego przecież to Unia zniszczyła naszą Cukrownię. Poza tym bezrobocie występuje w krajach Unii to nie należy łudzić się, że nas wezmą.

Radny p. Jan Grudziński  stwierdził, że w dyskusji należy się skupić, co zrobiono w gminie i jakie przygotowania jeszcze należy czynić.
Powinniśmy być dumni z zrealizowanych już zadań np. droga Ernestowo - Czaple, ścieżka rowerowa Lizbona - Moskwa, gdzie część ścieżki przechodzi przez naszą gminę, i wiele innych podobnych zadań.

Radna p. Helena Ratka - Fejtko - zwróciła uwagę, że UE to nie tylko rolnictwo, istniejej eszcze inna sfera jak np. zachowania polskości  w zakresie kultury, prawa, ducha i tu czeka nas wszystkich bardzo duże zadanie nie tylko ekonomiczna konieczność.

Do pkt 7 a i b
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda  przedstawił  ( skrótowo )  sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy za rok 2002.
Stanowiska Klubów Radnych:
- S L D - za przyjęcie sprawozdania i udzieleniem absolutorium,
- Centroprawica Ziemi Świeckiej - swoje stanowisko wyrazi w głosowaniu indywidualnym,
- O P S - za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium.
Komisje Rady wyraziły opinie p o z y t y w n ą  do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Świecie za 2002 rok.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik - stwierdził, że w dniu 4 kwietnia br Komisja Rewizyjna analizowała wykonanie budżetu   Gminy za 2002 rok i wyraziła swoją opinię.
Jednocześnie Komisja wystąpiła do Rady Miejskiej z wnioskiem o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Świecia.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa przedstawił opinię pozytywną dot. wykonania budżetu Gminy za 2002r tj. 3 głosy za, jeden z członków Komisji nie brał udziału w głosowaniu.
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że Kolegium Orzekające Nr 2 RIO w Bydgoszczy, zgodnie z uchwałą Nr 46 pozytywnie zaopiniowało sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy za rok 2002 oraz uchwałą Nr 46A uznało wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Burmistrza Świecia za rok 2002   jako prawidłowy w świetle  obowiązujących przepisów prawa.
Radnym doręczono treść obu uchwał i stanowią załączniki do protokołu.

Wobec braku dyskusji - Rada większością głosów  ( 20 za, jeden radny nie brał udziału w głosowaniu )  podjęła uchwałę Nr 103/03 w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Świecia za rok 2002.

Do pkt 8 i 8a    
Sekretarz Gminy p. Krystyna Radtke przedstawiła projekt uchwały w sprawie utworzenia dodatkowych obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej i domu pomocy społecznej w referendum ogólnokrajowym.

Kluby Radnych uwag nie wniosły a opinię pozytywną wyraziła Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich.

Rada jednogłosnie podjęła uchwałę Nr 104/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 8b
Przewodniczący Klubu Radnych Centroprawiza Ziemi Świeckiej p. Tadeusz Zawiasiński stwierdził, że w związku z uwzględnionymi uwagami do projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości diety dla sołtysów Gminy Świecie zgłosił poprawki do niniejszego projektu m.in.
- § 1 pkt 1  - po słowie: miesięcznie dodać : " w sołectwach liczących do 1.000 mieszkańców , 500 zł. powyżej 1.000 mieszkańców"
- § 1 pkt 2  przy pierwszym myślniku skreślić słowo " obligatoryjny",
- § 1 pkt 2  przy drugim myślniku skreślić słowo " Przewodniczącego "   a słowa Rady Miejskiej zastąpić słowami - Rady Miejskiej -
- § 1 pkt 2 przy czwartym myślniku skreślić słowa  " i koszty ubezpieczenia od następstw zdarzeń związanych z  pełnieniem funkcji sołtysa",
- wprowadzić nowy § o treści: "Traci moc uchwała Nr 347/97 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 1997r w sprawie zasad ustalenia diety oraz zwrotu kosztów podróży dla sołtysów "
Zwrócił się do Rady z apelem o przyjęcie propektu uchwały. Jednocześnie zgłosił wniosek aby w sprawie projektu uchwały Rada udzieliła głosu p. Ewie Walkowiak sołtysowi sołectwa Chrystkowo.

Stanowiska Klubów:
- S L D -  pomimo zmian przewodniczący Klubu p. Jan Grudziński  zgłosił dużo bardzo istotnych uwag do projektu uchwały m.in. brak zapisu o zmianie w statucie sołectwa i Statucie Gminy, skreślić należy § 4 projektu uchwały - dlatego też Klub negatywnie ocenił projekt uchwały,
- Centroprawica ZŚ -  za przyjęcie projektu uchwały,
- O P S -  nawet  po korekcie projekt uchwały jest nie do przyjęcia - do sprawy trzeba podejść analitycznie.

Opinie Komisji:
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich - negatywna, uchwała Nr 347/97 obowiązuje, i nie ma przesłanek do jej zmiany,
- Polityki Gospodarczej i Finansowej - negatywna.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik proponował, aby w czasie dyskusji uwzględnić opinię radcy i burmistrza do przedstawionego projektu uchwały.

Po dyskusji, w czasie której istotną uwagę wniósł radny p. Zdzisław Plewa, który proponował, aby w obowiązującej uchwale Nr 347/97 urealnić roczną  stawkę  ( zmianę dokonać pod koniec roku )
Wyjaśnień udzielili burmistrz p. Tadeusz Pogoda i skarbnik gminy  p. Marzenna Rzymek.

Następnie głos zabrali: sołtysi p. Ewa Walkowiak sołectwo Chrystkowo, która opowiadała się za projektem uchwały i p. Zygmunt Janaszek  sołectwo Polski Konopat - przeciwny projektowi uchwały.

Radny p. Paweł Knapik złożył wniosek aby projekt uchwały skierować do Komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich celem jego dopracowania.

Rada większością głosów ( 6 za, 15 przeciw ) oddaliła wniosek radnego p. Knapika  również większością głosów  ( 6 za, 15 przeciw ) oddaliła projekt uchwały.

Do pkt 8c
Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w punktach skupu złomu metali kolowowych na terenie Gminy  Świecie obowiązku ustalania tożsamości osób dostarcaających złomu oraz rejestracji jego rodzaju i asortymentu.

Kluby radnych uwag nie wniosły a opinię pozytywną wyraziły Komisje:
- Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich,
- Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Radny p. Zdzisław Kwiatkowski  zgłosił wniosek aby w § 1 pkt 1  projektu uchwały uzupełnić o dane osobowe, w § 2 wyszczególnić asortyment.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik poinformował, że po dokonaniu przez radcę prawnego poprawek na wniosek radnego p. Kwiatkowskiego - § 1 projektu uchwały otrzymuje brzmienie:
"Wprowadza się w punktach skupu złomu metali kolorowych na terenie
gminy Świecie obowiązek prowadzenia rejestracji skupu złomu metali
kolorowych i złomu żeliwnego, zawierającego następujące informacje:
1. Dane osobowe ustalona na podstawie dowodu osobistego, poszportu
legitymacji szkolnej lub służbowej.
2. Ilość i rodzaj dostarczanego złomu z wyspecyfikowaniem asortymentu
i daty jego dostarczenia do punktu skupu.
3. Oświadczenie dostawcy o źródle pochodzenia złomu."

Rada większością głosów  ( 20 za, 1 wstrzym.)  przyjęła zmianę § 1 i podjęłą uchwałę Nr 105/03 w przedmiotowej sprawie. 

c.d.  pkt 5
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, iż w związku z wejściem w życie nowego Statutu Gminy -  należy dokonać wyboru przewodniczących stałych Komisji a uchylić uchwały o wyborze przewodniczących doraźnych Komisji, po czym przedstawił projekty uchwał:
1. o wyborze przewodniczącego Komisji Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 106/03 w przedmiotowej sprawie.

2. o wyborze przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury.
Rada jednogłosnie podjęła uchwałę Nr 107/03 w przedmiotowej sprawie.

3. o wyborze przewodniczącej Komisji do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.
Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 108/03 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 9
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przypomniał radnych o przestrzeganiu Statutu Gminy i ustawy o samorządzie gminnym, szczególnie zwrócił się do radnych:
- Pana Pawła Knapika  ( dot. skierowanych pism do ZGM ),
- Pana Tadeusza Zawiasińskiego  (  nie wzięcie udziału w głosowaniu przy udzieleniu absolutorium Burmistrzowi ).

Do pkt 10
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady VII Sesji Rady Miejskiej.

Protokolant:
Henryka Głowacka - wydz. organizacyjny UM
                                                                                                                       Przewodniczący
                                                                                                                 R a d y    M i e j s k i e j
                                                                                                                          Jerzy Wójcik 

metryczka


Wytworzył: Sesji Rady Miejskiej w Świeciu (24 kwietnia 2003)
Opublikował: Henryka Głowacka (4 grudnia 2003, 14:25:28)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2258