Uchwała Nr 380/06
Uchwała Nr 380/06
Rady Miejskiej w Świeciu
z dnia 28 września 2006 r.
w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela pracujących w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Świecie, zasad udzielania i rozmiaru zniżek o których mowa w art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, oraz przypadków, w których organ prowadzący przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, a także zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.[1]), art. 42 ust. 7
w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U.
z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.[2]), po uzyskaniu opinii Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty,
.
uchwala się co następuje:
§ 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o :
1) Burmistrzu – należy przez to rozumieć Burmistrza Świecia;
2) Gmina – należy przez to rozumieć Gminę Świecie;
3) Karcie Nauczyciela – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982r. Karta
Nauczyciela (tekst jednolity z 2003r Dz. U.. Nr 118, poz. 1112 z późn. zmianami);
4) nauczycielach – należy przez to rozumieć nauczycieli, wychowawców i innych
pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach podstawowych
i gimnazjach prowadzonych przez Gminę;
5) szkole – należy przez to rozumieć przedszkole, szkołę podstawową lub gimnazjum prowadzone przez Gminę.
§2. Określa się w granicach delegacji ustawy - Karta Nauczyciela w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały:
- tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela pracujących w szkołach dla których organem prowadzonym jest Gmina Świecie,
- zasad udzielania i rozmiaru zniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela,
oraz przypadki, w których organ prowadzący przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji
zajęć, których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela,
- zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego.
§ 3. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała Nr 391/99 Zarządu Miejskiego w Świeciu z dnia 22 listopada 1999 r. w sprawie określenia zasad wykonywania obowiązku organu prowadzącego określonego dyspozycją art.42, ust. 7 Karty Nauczyciela.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Świecia.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Przewodniczący
Rady Miejskiej
Jerzy Wójcik
Art. 42 ust. 7 ustawy - Karta Nauczyciela nakłada na organ prowadzący szkoły lub placówki, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, obowiązek określenia:
1) zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, dla nauczycieli,
dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku
szkolnego (np. nauczycieli szkół zawodowych, nauczycieli uczących w klasach
maturalnych);
2) zasad udzielania i rozmiaru zniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 Karty
Nauczyciela oraz przyznawania zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć,
o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela;
3) tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół
nie wymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, nauczycieli szkół zaocznych,
nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla
stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów,
logopedów oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć
w kształceniu zaocznym.
Załącznik do uchwały nr 380/06
Rady Miejskiej w Świeciu
z dnia 28 września 2006 r.
§1
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela pracujących w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Świecie.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, prowadzonych przez nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć, określa poniższa tabela:
Lp. |
Stanowiska |
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin |
|
Pedagodzy i psycholodzy zatrudnieni w szkołach |
20 |
|
Nauczyciele prowadzący zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w tym logopedzi (z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach specjalnych) |
20 |
|
Rehabilitanci i nauczyciele prowadzący gimnastykę korekcyjną (z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach specjalnych) |
20 |
|
Nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim |
18 |
|
Nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym zatrudnieni dodatkowo w przedszkolach integracyjnych oraz w przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi (z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich) |
25 |
|
Nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym zatrudnieni dodatkowo w przedszkolach integracyjnych oraz w przedszkolach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi pracujący z grupami dzieci 6-letnich |
22 |
|
Nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym zatrudnieni dodatkowo w szkołach podstawowych i gimnazjach integracyjnych oraz w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi |
18 |
§ 2
Zasady udzielania i rozmiaru zniżek dla nauczycieli, o których mowa w art. 42 ust. 6
ustawy Karta Nauczyciela oraz przyznanie zwolnień od obowiązku realizacji zajęć
- Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, o liczbę godzin zajęć stanowiącą różnicę między obowiązującym nauczyciela tygodniowym wymiarem zajęć, a wymiarem określonym w poniższej tabeli:
Lp. |
Stanowisko kierownicze |
Tygodniowy wymiar zajęć |
|
Dyrektor przedszkola czynnego ponad 5 godzin dziennie, liczącego: do 3 oddziałów, 4 do 5 oddziałów 6 i więcej oddziałów |
10 8 6 |
|
Dyrektor szkoły każdego typu: do 6 oddziałów 7 do 8 oddziałów 9 do 15 oddziałów 16 i więcej oddziałów |
10 8 5 3 |
|
Wicedyrektor szkoły każdego typu liczącej: do 16 oddziałów 17 i więcej oddziałów |
9 7 |
Wymiar zajęć określony w ust. 1 dotyczy również nauczycieli zastępujących nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, z tym, że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powierzono nauczycielowi zastępstwo.
§ 3
Zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, dla którego plan zajęć wynikający z planu nauczania lub organizacji pracy szkoły (placówki) w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych lub przekracza ten wymiar, powinien w innych okresach danego roku szkolnego realizować taką liczbę godzin zajęć (zwiększoną lub zmniejszoną), aby średni tygodniowy wymiar zajęć w ciągu całego roku szkolnego odpowiadał tygodniowemu obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć.
- Praca wykonywana zgodnie z zasadami rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, określonymi w ust. 1 nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.
- Dla nauczycieli, którym w planie organizacyjnym na dany rok szkolny przydzielono liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć - godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć realizowane ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony według zasad ustalonych w ust. 1.
- Ustalony dla nauczyciela na zasadach określonych w ust. 1 tygodniowy wymiar godzin zajęć różny w poszczególnych okresach roku szkolnego nie może w okresach realizacji zwiększonego wymiaru godzin zajęć przekraczać 1,5 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
- Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, realizującym różny tygodniowy wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę określa się średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu odbywania zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w okresie rozliczeniowym.
- Różny w poszczególnych okresach roku szkolnego plan zajęć, do którego odnoszą się zasady ust. 1- 5, powinien być dla każdego nauczyciela określony w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- Nauczycielom zatrudnionym na stanowiskach o różnych tygodniowych wymiarach godzin ustala się obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin z wymiaru stanowiska na którym nauczyciel realizuje co najmniej ½ obowiązującego go na tym stanowisku wymiaru. W razie zbiegu do dwóch różnych wymiarów godzin przyjmuje się wymiar korzystniejszy dla nauczyciela.
[1] Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203
[2] Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 36, poz. 959 Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71, Nr 167, poz. 1397, Nr 179, poz. 1487 i Nr 181, poz. 1526.
metryczka
Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (28 września 2006)
Opublikował: Magdalena Jasińska (9 października 2006, 10:30:34)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1835