Protokół Nr XXVI/05

Protokół Nr XXVI/05

z XXVI Sesji Rady Miejskiej w Świeciu odbytej w dniu 27 stycznia 2005r.

od godz. 13.00 – 17.00

Otwierając obrady XXVI Sesji Rady Miejskiej w Świeciu
Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik stwierdził, że na ogólną liczbę 21 radnych obecnych jest 21 radnych, czyli quorum a Rada może kontynuować obrady i podejmować prawomocne uchwały.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu.

Udział w sesji wzięli:

  • Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda,

  • Z-ca Burmistrz p. Janusz Branicki,

  • Skarbnik p. Marzenna Rzymek,

  • Sekretarz p. Krystyna Radtke,

  • Radca Prawny p. Roman Kruszyński,

  • Kierownik Wydz. Inwestycyjnego p. Ryszard Sadowski,

  • Kierownik Wydz. BAGiGG p. Wiesław Ratkowski,

  • Kierownik WPRGiPG p. Janusz Sobolewski,

  • Kierownik USC p. Leszek Żurek,

  • Kierownik Wydz. ROŚiGK p. Edyta Kliczykowska,

  • Kierownik jednostki organizacyjnej Gminy: OOiW p. Waldemar Fura, OPS p. Lidia Lemańska, OKSiR p. Romuald Dworakowski,

  • Komendant SM p. Janusz Dzięcioł,

  • Przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji kablowej.

Zaproszeni:

- Kierownik ZGM p. Paweł Bednarski.

Wszyscy obecni na XXVI Sesji RM uczcili minutą ciszy 60 rocznicę uwolnienia więźniów Obozu Koncentracyjnego Oświęcim – Brzezinka.

Do pkt 2

Rada jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniej sesji.

Do pkt 3

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik przedstawił informację o działaniach Rady
w okresie międzysesyjnym.

Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Do pkt 4

Sprawozdanie o działalności międzysesyjnej złożył Burmistrz Świecia p. Tadeusz Pogoda.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Radna p. Helena Ratka –Fejtko- zaniepokoił nas fakt zmniejszenia subwencji oświatowej i w związku z tym, czy było wiadomo o nowym algorytmie zastosowanym do obliczenia subwencji, czy dopiero teraz dowiedzieliśmy się o tym. Czy protest Łodzi przyniesie pożądane skutki?

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- nasza kalkulacja subwencji była obliczana na podstawie zupełnie innego algorytmu i mięliśmy nadzieję, że właśnie ten sposób będzie obowiązywał, niestety do tego nie doszło. Związek Miast Polskich zasugerował, by poprzeć skargę Łodzi
i jest nadzieja na pozytywne rozwiązanie.

Do pkt 5

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura- przedstawił wprowadzenie do analizy wyników zewnętrznych egzaminów gimnazjalnych. Informację uzupełniła dyrektor Gimnazjum nr 3 p. Jolanta Bednarska oraz Starszy wizytator Kuratorium Oświaty p. Krzyżanowska.

Analiza stanowi załącznik do protokołu.

Radna p. Helena Ratka –Fejtko- czy znalazł zastosowanie przepis ustawy o systemie oświaty art. 34 pkt 2 w naszej gminie?

Starszy wizytator Kuratorium Oświaty p. Krzyżanowska- taka sytuacja nie miała miejsca. Były przypadki zastosowania wycinków tego art.

Radna p. Helena Ratka –Fejtko- wyraziła ubolewanie, że w tym miejscu padła wypowiedź oparta na skrótowej informacji myślowej. Postawiono na jednej płaszczyźnie nakłady finansowe na oświatę ponoszone przez gminę oraz wyniki egzaminów. Pociągnęło to za sobą dyskusję, wiele analiz i ocen przez osoby do tego nie kompetentne. Takie ujęcie ogromnie szkodzi szkole i środowisku rodzicielskiemu, gdyż rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko chodzi do dobrej szkoły. Wprowadzanie pewnych obaw i wątpliwych stwierdzeń zaburza obraz szkoły. Ile trzeba włożyć trudu, aby osiągnąć takie wynik, wie tylko ten, który ten trud ponosi. Ocenę należy pozostawić osobom do tego uprawnionym i kompetentnym.

Radny p. Janusz Królewicz – wszystkie wypowiedzi wskazują na to, że nie można oceniać pracy nauczyciela - nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Każdy ma prawo oceniać nauczyciela. Te oceny mogą być różne, ale zależeć to będzie od informacji jakie dana osoba będzie posiadała. Chciałby znaleźć w opracowaniu dane na temat tzw. vatu uczniowskiego bo to byłoby miarą kompetencji nauczyciela i szkoły.

Radny Józef Pawłowski – gdyby miał oceniać nauczyciela musiałby się szczegółowo zapoznać z danymi liczbowymi i to nie tylko z jednym wskaźnikiem i dlatego, gdy pojawia się dyskusja to należy wiedzieć o czym się mówi a nie opierać się na jednym wskaźniku. Sam by się takiej oceny nie podjął.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- jako autor tej wielkiej dyskusji na temat oświaty pozwoli sobie odnieść się nie tylko do dzisiejszych wypowiedzi ale i do tego co się stało po sesji. Stwierdził iż został oskarżony o upolitycznienie. Tak jak poprzednio uważał, że wydatki na oświatę są słuszne tak teraz stwierdza, że są bardzo celowe i słuszne. Czytając prasę znajdujemy różne rankingi i prezentacja, którą umieściła gazeta na temat wyników nie wywołała wówczas komentarzy a powinny były się one pojawić.

Pojawiły się wątpliwości co do porównywania nakładów – można je porównywać,
ale zachowując porządek – plan do planu.

Wielka szkoda, że wokół tej dyskusji pojawiło się tyle wątków osobistych a nie stwierdzeń merytorycznych. Zgadza się z opinią p. Królewicza, że w gazetach powinien ukazać się komentarz i wyjaśnienia dotyczące wyników egzaminów.

Materiał, który otrzymaliśmy powinien zawierać odniesienie do powiatu, gdyż informacje
o których mówił odnosiły się do powiatów. Warto słuchać nauczycieli i dyrektorów, gdyż
w jednym z innych artykułów opisano sytuację Romów, których dzieci nie uczęszczały do szkoły i w tym samym artykule dyrektor jednej ze szkół podał rozwiązanie problemu. Ogromnym sukcesem promocyjnym dla naszej gminy byłoby właściwe przedstawienie sytuacji naszych szkół. Podziękował wszystkim zaangażowanym rodzicom, nauczycielom
i dyrektorom, którzy pomogli mu ten temat zagłębić.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda- jesteśmy politykami lokalnymi i w tym przypadku możemy mówić o polityce oświatowej. Nie byłoby tego całego niesmaku, gdyby nie moment poruszenia tego tematu , w momencie przyjmowania budżetu. Było pół roku na poruszenie tej dyskusji. Nawet na tej sesji kilkakrotnie wyjaśnialiśmy, że nie można porównywać planu budżetu na 2004r., który wiadomo było, że będzie w ciągu roku zmieniony z planem na rok 2005r. Błąd pojawił się również w prasie i wynika, z tego, że było to celowe działanie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 p. Wiesław Andrys – pracuje 25 lat w szkolnictwie
i stwierdza, że sprawa jest bardzo poważna. Przez całe 25 lat pracuje na autorytet podobnie jak inni nauczyciele. Potyczki słowno - medialne spowodowało, że spora część rodziców nie rozumie co się wydarzyło. Rodzice oczekują dobrych warunków dla swoich dzieci. Tą dyskusję możnaby zakończyć już po pierwszym zdaniu wypowiedzi p. Burmistrza, który stwierdził, że ocenę nauczycieli należy pozostawić odpowiednim do tego osobom, czyli dyrektorom
i organowi nadzorującym. Po to tworzy się prawo aby je przestrzegać.

Porównywania nakładów finansowych z wynikami egzaminów nie rozumie. Dzięki tym nakładom, mimo 147 lat nasza szkoła jest w bardzo dobrym stanie technicznym. W jego opinii radny nie może oceniać nauczycieli i tworzyć kryteriów tej oceny, gdyż tym zajmuje się prawo podobnie jak on nie może oceniać pracy np. chirurga. Podanie wyników i porównanie średnich ze szkoły podstawowej do średniej z gimnazjum nie można. Sprawa Romów była znana p. Furze i dzięki podjętym przez nas działaniom udało się nam nakłonić ich do chodzenia do szkoły.

Radny p. Janusz Królewicz- nie zgadza się z tą opinią, gdyż pracę każdego ma prawo oceniać każdy, kształtując w ten sposób swój pogląd o danej osobie. Poprosił o uzupełnienie materiałów pozostałe dane na temat wyników, czyli wskaźników przyrostów w celach porównawczych.

Z przedstawionej przez p. Bednarska informacji wynika, że jedna klasa jest słabsza a druga silniejsza i w związku z tym, czy nie możnaby “wymieszać” uczniów przydzielając ich do poszczególnych klas tak by wyrównać poziom.

Dyrektor Gimnazjum nr 3 p. Jolanta Bednarska- kryteria przydziału dzieci do poszczególnych klas w każdej szkole są inne. W jej szkole dzieci i rodzice decydują o przydziale do danej klasy często na podstawie wieloletnich przyjaźni.

Radny p. Tadeusz Zawiasiński- ten został podjęty o tej porze, gdyż właśnie teraz dodarły do niego materiały na ten temat. Rozwiązania problemu Romów szczerze gratuluje i to jest ten efekt promocyjny, o którym mówił.

Starszy wizytator Kuratorium Oświaty p. Krzyżanowska- wartość dodana jest swego rodzaju propozycją ale w formie propozycji egzaminu zewnętrznego, gdyż ocenianie zewnętrzne jest czymś zupełnie innym niż wystawianie ocen na koniec roku. Wartości dodane w formie egzaminu zewnętrznego nie zostały jeszcze opracowane.

Jako ludzie mamy prawo do tylko osobistej oceny danej osoby, ale to nie znaczy, że ta ocena będzie oceną większości i że będzie oceną merytoryczną.

Radny p. Michał Lar- czy my jako Rada Miejska moglibyśmy dostarczyć środków, aby poziom edukacji był wyższy. Czy szkoła nie może w jakiś sposób zmusić rodziców do angażowania się w edukację dziecka? Jest obowiązek szkolny i może należałoby wyznaczyć nadzór kuratorski nad tymi uczniami.

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura- z wypowiedzi p. Bednarskiej wynika, że nakłady finansowanie oświaty nie daje efektów edukacyjnych wprost. Finansowanie nie przekłada się bezpośrednio ale w złych warunkach źle pracuje się nauczycielom i źle uczy się uczniom. Ponadto wyjaśnił w jaki sposób rozkłada się poziom wiedzy w poszczególnych klasach oraz niemożności wyrównania tego poziomu.

Jest obowiązek szkolny ale nie ma obowiązku kontaktów rodziców ze szkołą. Próbujemy różnych środków, które przynoszą różne efekty.

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik – okazuje się, że to p. Fura wywołał dzisiejszą dyskusje próbując wyjaśnić, że wyniki analizy, które pojawiły się w prasie nie są adekwatne do rzeczywistości. Dzisiejsze wyjaśnienia nie dały wszystkim odpowiedzi ale są to wyjątki. Polityka naszej gminy stosowana wobec szkół jest pozytywna i powinna być kontynuowana. Podziękował osobom, które przygotowały materiały na sesję oraz próbowały wyjaśnić dręczące nas kwestie.

Do pkt 6a

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik przedstawił projekt planu pracy Rady Miejskiej w Świeciu na 2005 r. i poprosił o sugestie oraz propozycje tematów.

Wysłuchano propozycji radnych i wyniku dyskusji naniesiono zmiany.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 261/05 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 6b

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa przedstawił projekt uchwały
w sprawie przyjęcia protokołu z przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli problemowej w Straży Miejskiej.

Radny p. Paweł Knapik – poprosił o wyjaśnienie sformułowania: SM wykonuje zadania własne gminy zgodnie z planem zatwierdzonym corocznie przez RM?

Radny p. Józef Pawłowski – w budżecie gminy są zadania, które rada corocznie zatwierdza.

Radny p. Paweł Knapik- dotyczy to więc budżetu, w takim przypadku należy dodać, że budżet nie jest tożsamy z planem pracy.

Radny p. Józef Pawłowski – w budżecie w dziale dotyczącym SM wymienione są zadania
i fundusze na nie przeznaczone, które rada zatwierdza.

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik- poprosił o dyskusję nad wymienionymi w protokole wnioskami i dodał, że realizacja ich w tym roku jest już niemożliwa ze względu na fakt, iż budżet na ten rok został już uchwalony.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa- przedstawione wnioski nie są wnioskami kardynalnymi, są to wnioski na przyszłość, które nie są wiążące do budżetu tegorocznego.

Komendant SM p. Janusz Dzięcioł- są to wnioski perspektywiczne ale prędzej czy później trzeba będzie je poruszyć, gdyż SM ma coraz większy zakres zadań. Monitoring by był wykorzystywany powinien zostać przeniesiony i dobrze byłoby go unowocześnić a nowy samochód zwiększyłby mobilność SM.

Radny p. Jan Grudziński – wnioski można przedyskutować w marcu, gdy będzie omawiany stan bezpieczeństwa w gminie a protokół dotyczy zakresu wydatków za 2003r. a wnioski są do 2007r. i na tym dyskusje należy zakończyć.

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik- stwierdził, że w takim razie należy dopisać do wniosków wykonanie na rok 2006.

Radny p. Janusz Królewicz – nikt nie wspomniał o fotoradarze i SM zasłużyła by otrzymać nowy samochód. Proponuje dopisanie “zgodnie z planem budżetowym”. Zgłosił wniosek, by we wnioskach odnieść się do roku 2006.

Radny p. Józef Pawłowski – zgodził się z poprawieniem zapisu na plan budżetowy oraz poinformował, że jest zamysł zakupu samochodu za pieniądze uzyskane z fotoradaru. Temat monitoringu poruszy Komisja PPPiSO i prawdopodobnie temat w 2006r. zostanie zrealizowany.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Zdzisław Plewa- protokół i wnioski nie mówi o dacie kardynalnej. Potwierdził słowa p. Grudzińskiego i dodał, że przewodniczący może wyznaczyć datę omawiania tematu.

Radny p. Janusz Królewicz – w protokole napisano – rozważyć a wiec zapis nie jest zobowiązujący.

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik- przeprowadził głosowanie nad wnioskiem: “kto jest za tym by wpisać datę?” Następnie zapytał “kto jest za tym żeby nie wpisywać daty?”

Radny p. Janusz Królewicz – zapytał, nad czym głosowała rada i jakie były wyniki.

Przewodniczący p. Jerzy Wójcik- poinformował, że głosowano nad ty czy wpisać datę do wniosków i w pierwszym głosowaniu było 6 głosów za, 6 przeciw i 8 wstrzym. W drugim 10 głosów przeciw.

Radny p. Paweł Knapik – w związku z tym nieporozumieniem poprosił o powtórzenie głosowania.

Rada przegłosowała wniosek p. Knapika w następujący sposób 6 za, 5 przeciw i 8 wstrzym. W związku z powyższym przeprowadzono reasumpcje głosowania.

Rada w wyniku głosowania ( 6 za, 6 przeciw, 7 wstrzym.) nie rozstrzygnęła głosowania nad wnioskiem o wpisanie daty do protokołu.

Rada w wyniku głosowania ( 11 za, 6 przeciw, 2 wstrzym.) przyjęła wniosek o nie wpisanie daty do protokołu.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 262/05 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 6c

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia inwestycji
w latach 2004 – 2008.

Kluby Radnych: SLD, SDPL i OPS nie wniosły uwag a Centroprawica będą głosowali indywidualnie.

Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska oraz Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Obywatelskich wyraziły opinię pozytywną do projektu uchwały.

Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 263/05 w przedmiotowej sprawie.

Do pkt 7

Radny p. Paweł Knapik zapytał czy prawdą jest zmniejszenie liczby godzin wychowania fizycznego na basenie?

Radny p. Zbigniew Rydziel – czytając ostatnie wypowiedzi grupy inicjatywnej Ratujmy Szpital- czy te działania coś dały?

Kierownik OOiW p. Waldemar Fura- liczba godzin na basenie rzeczywiście zmalała ze względów finansowych, gdyż koszty wzrosły a rabat nie jest już tak korzystny jak dotychczas. W celu skorzystania z rabatu musielibyśmy zapłacić z góry a na to nas nie stać.

Radny p. Bogdan Tarach – było dużo kontrowersji odnośnie odstąpienia od referendum i było oświadczenie, którego nie opublikowała prasa a umieszczono tylko komentarze. Działania jednak są podejmowane i przystąpiliśmy do uchylenia uchwały Rady Powiatu, która jest naszym zdaniem niezgodna z prawem.

Radna p. Gabriela Chmiel – my nie występowaliśmy jako radni tylko jako mieszkańcy Świecia i nie występowaliśmy w imieniu gminy.

Radny p. Bogdan Tarach - nie chcieliśmy narażać gminy na koszty i wszystkie koszty ponosimy z własnych składek.

Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik- poruszył temat, który wyniknął ze współpracy naszych komisji z komisjami Rady Miasta Chełmna.

Kierownik OKSiR p. Romuald Dworakowski- przedstawił program imprez związanych
z obchodami Walentynek i Nocy Świętojańskiej.

Radny p. Jerzy Kapuściński – stwierdził, że nie zadawala go odpowiedź p. Fury, gdyż gmina przekazuje duże pieniądze na ten cel.

Radny p. Janusz Królewicz – chciałby przypomnieć, że basen należy do gminy i może Komisja Oświaty i Kultury powinna się zająć tym tematem.

Burmistrz p. Tadeusz Pogoda – basen jest wydzierżawiony ale gmina ponosi koszty technicznego utrzymania budynku i pływalni, aby obniżyć ceny biletów, gdyż eksploatacja
i amortyzacja takiego obiektu jest na tyle kosztowna, iż bez pomocy z naszej strony ceny biletów musiałby znacząco podrożeć ograniczając dostęp dla mieszkańców Świecia. Przez lata byliśmy traktowani łagodniej niż inni użytkownicy i nadal jesteśmy, jednak rabat nam udzielany nie jest już tak korzystny. Szczegółowe materiały zostaną przedstawione w marcu.

Radny p. Zbigniew Myrda – poinformował o zawodach w piłkę halową oraz siatkową, które zostaną rozegrane między Świeciem i Chełmnem.

Do pkt 8

Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady p. Jerzy Wójcik zamknął obrady XXVI Sesji Rady Miejskiej.

Protokolant:
Magdalena Jażdżewska – Wydz. Organizacyjny UM

Przewodniczący

R a d y M i e j s k i e j

Jerzy Wójcik

metryczka


Wytworzył: Rada Miejska w Świeciu (24 lutego 2005)
Opublikował: Magdalena Jasińska (4 marca 2005, 09:54:56)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2700