Postanowienie o braku konieczności OOŚ dla przedsięwzięcia pn. " PRZEBUDOWA DROGI POWIATOWEJ NR 1286C MORSK-ŚWIECIE-DWORZYSKO"

Świecie, dnia 2012-08-20

  
ROŚiGK 6220.4.4.2012


 
 
POSTANOWIENIE


 
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)


 
BURMISTRZ ŚWIECIA

 

po rozpatrzeniu wniosku:

 
Pana Michała Zasady


 
reprezentującego:


 
Pe-Polska Sp. z o.o.
Al. Grunwaldzka 19/23
80-236 Gdańsk
 


posiadającego pełnomocnictwo:


 
POWIATOWEGO ZARZĄDU DRÓG
UL. GEN. JÓZEFA HALLERA 9
86-100 ŚWIECIE
 


w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:


 
„PRZEBUDOWA DROGI POWIATOWEJ NR 1286C
MORSK – ŚWIECIE - DWORZYSKO”


 
po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy


 
postanawia:


 
stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko


 
UZASADNIENIE


 
Pan Michał Zasada, reprezentujący Pe-Polska Sp. z o.o., Al. Grunwaldzka 19/23, 80-236 Gdańsk, zwróciła się do Burmistrza Świecia z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną przebudową drogi powiatowej nr 1286C na odcinku Morsk-Świecie-Dworzysko (długość odcinka – 4 184 m). Przebudowywany fragment drogi przebiega od skrzyżowania z łącznicą węzła drogi krajowej nr 1 oraz z  drogą  wojewódzką  nr  240 ul. Chełmińską  w  miejscowości Przechowo do węzła z drogą krajową nr 5 w miejscowości Dworzysko. Zakres projektowanej inwestycji obejmie m.in.:

1. Wzmocnienie jezdni poprzez wykonanie nowych warstw z betonu asfaltowego (warstwa ścieralna i wiążąca).
2. Wymianę warstw nawierzchni istniejących zjazdów (nawierzchnia z betonowej kostki brukowej).
3. Wymianę warstw istniejących chodników (nawierzchnia z betonowej kostki brukowej).
4. Wymianę warstw nawierzchni istniejących zatok autobusowych oraz chodników usytuowanych przy tych zatokach (nawierzchnia z betonowej kostki brukowej).
5. Regulację poboczy (0,75 m – pobocze utwardzone z kruszywa 0/31,5 mm oraz 0,5 pobocze gruntowe).
6. Renowacja rowów przydrożnych. Przebudowywana droga zaliczać się będzie do dróg o kategorii ruchu KR6.
 
Przedsięwzięcie realizowane będzie na następujących działkach ewidencyjnych: 27/4, 375/5, 388/1, 123/1 (obręb Przechowo), 160/1, 161/1 (obręb Przechówko), 91, 92, 165, 172 (obręb Wielki Konopat), 21/4 (obręb Dworzysko).
 
Ocena zgodności analizowanej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest konieczna z uwagi na fakt, iż przedmiotowe zamierzenie dotyczy przebudowy drogi publicznej, która w myśl art. 80 ust. 2  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami), nie wymaga stwierdzenia zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami w. wym. planu, jeżeli został on uchwalony.
 
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, a także wypis z rejestru gruntów, wyrysy z mapy ewidencyjnej, obejmujące teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich.
 
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 285/2012.
 
Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu niniejszego postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie - podano do publicznej wiadomości dnia 2012-05-24 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu oraz na sołeckiej tablicy ogłoszeń w miejscowości Wielki Konopat.
 
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku
w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (drogi o nawierzchni twardej (…)). 
 
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2012-05-24 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
 
W dniu 2012-06-11 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię znak: N.NZ-4200-42/111/12 o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Dokument ten zarejestrowany został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 345/2012.

W dniu 2012-06-08 do Burmistrza Świecia wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: WOO.4240.416.2012.ADS z dnia 2012-06-06 wzywające Wnioskodawcę do przekazania wyjaśnień informacji, zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, dotyczących m.in.:
- istniejących szlaków migracyjnych zwierząt i ich znaczenia dla występujących populacji zwierząt na przebiegu planowanej przebudowy, a w szczególności odcinków drogowych graniczących z terenami leśnymi,
- działań minimalizujących potencjalne kolizje użytkowników drogi z migrującymi zwierzętami, przemieszczającymi się po powierzchni drogowej na odcinkach graniczących z terenami leśnymi,
- rodzajów odpadów, ich szacowanych ilości, konkretnych sposobów zagospodarowania na etapie prowadzenia planowanych prac, a także postępowania z masami ziemnymi,
- terenów przyległych do planowanej inwestycji (mając na względzie zabudowę chronioną przed hałasem),
- działań ograniczających i minimalizujących oddziaływanie inwestycji na klimat akustyczny na etapie jej eksploatacji.

Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 343/2012
 
Po uzupełnieniu przez Wnioskodawcę wymaganych informacji, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał postanowienie znak: WOO.4240.416.2012.ADS.2 z dnia 2012-08-02 wyrażające opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Niniejsze postanowienie zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 344/2012.
 
Odstąpienie od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało dokładną analizą przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami).
 
Etap realizacji planowanego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu prac budowlanych, związanych z przebudową istniejącej drogi powiatowej klasy „G”. Na podstawie analizy karty informacyjnej przedsięwzięcia ocenia się, iż negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia związane będzie z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Ocenia się, iż emisja hałasu i zanieczyszczeń do powietrza nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm oraz pogorszyć standardów jakości środowiska. Nie przewiduje się wpływu czynności realizacyjnych na zwiększenie zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby. Organizacja prac oraz zastosowane rozwiązania techniczne powinny zminimalizować negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. Wody opadowe i roztopowe odprowadzane będą powierzchniowo za pomocą spadków podłużnych i poprzecznych do istniejących rowów lub istniejących kanalizacji deszczowych poprzez wpusty deszczowe (w obrębie skrzyżowania). Prace wykonywane będą wyłącznie w porze dziennej. Ocenia się, iż wszelkie emisje, jakie wystąpią podczas przebudowy istniejącej drogi, można zaliczyć do krótkoterminowych, nie stanowiących zagrożenia dla środowiska. Odpady powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 527 ze zmianami).  
 
Lokalizacja przedsięwzięcia pokrywa się z istniejącym przebiegiem drogi powiatowej 1286C.
W związku z tym nie przewiduje się na danym terenie wystąpienia znaczącej kumulacji zanieczyszczeń, nie zmieni się także istniejące zagospodarowanie i użytkowanie przedmiotowego terenu.
 
W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne
o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne,  obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk, lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną itp. Najbliżej położone obszary chronione to: Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu, Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, obszar specjalnej ochrony Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003, obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Zamek Świecie PLH040025. Z uwagi na skalę oraz rodzaj planowanej inwestycji, ocenia się, że jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono w. wym. obszary chronione. W związku z realizacją projektowanej inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew i krzewów. W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia znajdują się budynki mieszkalne.   

Przedsięwzięcie usytuowane jest w obszarze dorzecza Wisły, dla którego opracowano Plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły, przyjętą Uchwałą rady Ministrów z dnia 22 lutego 2011 r. (M.P. z dnia 21 czerwca 2011 r., Nr 49, poz.549). Z uwagi na skalę, zakres
i lokalizację przedsięwzięcia stwierdza się, że jego realizacja nie wpływa na ryzyko nieosiągnięcia celów środowiskowych zawartych w w. wym. dokumencie.
 
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.
 
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje stronom zażalenie, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami)
 
Otrzymują:

1. Wnioskodawca
2. BIP Urzędu Miejskiego
3. tablica ogłoszeń w budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu

4. Sołtys Mieczysław Topoliński – z prośbą o niezwłoczne wywieszenie na sołeckiej tablicy ogłoszeń
5. a/a
 
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu           

ul. Sądowa 5
86 – 100 Świecie
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
ul. Dworcowa 63
85 – 009 Bydgoszcz 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Marta Karolczak (20 sierpnia 2012)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (20 sierpnia 2012, 12:04:01)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1367