Postanowienie Burmistrza Świecia o braku konieczności przeprowadzenia OOŚ dla przedsięwzięcia pn. "Budowa zakładu z zapleczem administracyjno-socjalnym dla produkcji nanotechnologicznych materiałów izolacyjnych dla budownictwa"

Świecie, dnia 2012-03-26

ROŚiGK 6220.2.4.2012  


 
POSTANOWIENIE
 
 


 
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 52 lit. b) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku
w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)


 
   
BURMISTRZ ŚWIECIA

 

po rozpatrzeniu wniosku:


 
„BART-EKO” Sp. z o.o.
Łańkowice 49
89-240 Kcynia


 
w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

 


„BUDOWA ZAKŁADU Z ZAPLECZEM ADMINISTRACYJNO-SOCJALNYM
DLA PRODUKCJI NANOTECHNOLOGICZNYCH MATERIAŁÓW IZOLACYJNYCH DLA BUDOWNICTWA”


 
 
po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy


p o s t a n a w i a:
 


stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko


 
UZASADNIENIE


 
Dnia 2012-02-16 wpłynął do Burmistrza Świecia wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną produkcją surowców (aerożeli krzemowych), a następnie materiałów o najwyższej izolacyjności, całkowicie odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie w budowanej hali o powierzchni ok. 1,28 ha, na terenie Strefy Rozwoju Gospodarczego Vistula Park I. Miejscem lokalizacji przedsięwzięcia są działki Nr : 49/29, 49/32, 50/5, 50/6, 50/11, 51/6, 51/9, 51/17, 51/18, 51/22, 54/4, 54/5, 54/6 (obręb Wielki Konopat), na których będą również posadowione: budynek administracyjny i ekspozycyjny o powierzchni ok. 500 m2 każdy, a także parking dla pojazdów osobowych (100 miejsc postojowych).
 
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, kopia mapy ewidencyjnej, a także wypis z rejestru gruntów.
 
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 103/2012.
 
Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 i pkt 52 lit. b) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) przedmiotową inwestycję zakwalifikowano do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (instalacje do wytwarzania produktów przez mieszanie, emulgowanie lub konfekcjonowanie chemicznych półproduktów lub produktów podstawowych oraz zabudowa przemysłowa lub magazynowa, wraz z towarzyszącą infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 1 ha  (…)).  
 
Teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego:
· Uchwałą Nr 475/2002 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 26 września 2002 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych
do Frantschach w Świeciu, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 8 listopada 2002 r. Nr 128, poz. 2530). Zgodnie
z zapisami miejscowego planu obszar objęty projektowanym przedsięwzięciem znajduje się w jednostce bilansowej 10 P/S/U – teren przeznaczony pod funkcje podstawowe: produkcyjną, składową, usługową, z dopuszczeniem funkcji drugorzędnej - przebieg infrastruktury technicznej.
· Uchwałą Nr 272/05 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 31 marca 2005 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu strefy rozwoju gospodarczego we wsi Dworzysko, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 czerwca 2005r. Nr 76, poz. 1418). Zgodnie z zapisami miejscowego planu obszar objęty projektowanym przedsięwzięciem znajduje się w jednostce bilansowej 10 P/U – teren przeznaczony pod funkcje podstawowe: produkcyjną, składową, usługową (w tym obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży do 2000 m2).
 
Zgodnie z art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami) Burmistrz Świecia, pismem znak: ROŚiGK 6220.2.1.2012 zawiadomił wszystkie strony o wszczęciu przedmiotowego postępowania.
 
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2012-02-20 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenie ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
 
W dniu 2012-03-01 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię znak: N.NZ-4200-16/40/12 o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Dokument ten zarejestrowany został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 196/2012.
 
W dniu 2011-03-07 do Burmistrza Świecia wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: WOO.4240.154.2012.DB, wzywające do przekazania wyjaśnień informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia m.in.:
 
- opisanie szaty roślinnej na terenie planowanej inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków chronionych roślin,
- przedstawienie działań minimalizujących, ze względu na występowanie na terenie inwestycji cieku wodnego oraz pastwisk i gruntów ornych stanowiących potencjalne siedliska chronionych gatunków płazów oraz ptaków. W przypadku braku możliwości ich zastosowania należy podać zakres i sposób przeprowadzenia działań kompensacyjnych lub uzasadnić brak stosowania powyższych działań,
- przeanalizowanie, czy projektowane przedsięwzięcie może znacząco negatywnie wpłynąć na możliwość migracji zwierząt korytarzem ekologicznym wyznaczonym przez ZBS PAN pn. KPn Kaszuby-Dolina Wisły, w którego granicach zostało zlokalizowane,
- przedstawienie bilansu zużycia surowców i materiałów do produkcji w skali dobowej i rocznej,
- podanie godzin pracy w projektowanym Zakładzie,
- wskazanie i opisanie miejsc magazynowania poszczególnych odpadów na terenie Zakładu,
- wyjaśnienie rodzaju oraz źródła powstawania odpadów o kodzie 07 06 99.
 
Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 197/2012.
 
Wobec uzupełnienia przez Wnioskodawcę karty informacyjnej przedsięwzięcia o wymagane informacje – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w dniu 2012-03-21 wydał postanowienie znak: WOO.4240.154.2012.DB.1 (data wpł. 2012-03-22), w którym wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji. Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 198/2012.
 
Po uzyskaniu w. wym. opinii oraz dokładnej analizie przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) Burmistrz Świecia odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
 
Etap realizacji planowanego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu prac budowlanych, związanych z posadowieniem budynków: produkcyjnego, administracyjnego i ekspozycyjnego oraz parkingu dla pojazdów osobowych (100 miejsc postojowych). Realizacja inwestycji wiąże się uruchomieniem instalacji do produkcji nowoczesnych materiałów o najwyższych właściwościach izolacyjnych na bazie związków krzemu, o następującej charakterystyce:
 
- niewielkie zużycie wody i ograniczona ilość ścieków sanitarnych,
- brak ścieków technologicznych na etapie realizacji,
- minimalne emisje zanieczyszczeń do powietrza na etapie realizacji przedsięwzięcia (plac budowy),
- budowa instalacji nie powoduje przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, na którym będą prowadzone prace budowlane (teren budowy),
- na terenie budowy nie będą prowadzone procesy technologiczne, które ze względu na ich rodzaj i skalę, mogłyby powodować znaczne zanieczyszczenia poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości,
- w trakcie planowanej budowy zakładu wytwarzane odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne będą selektywnie gromadzone i odbierane przez uprawnione jednostki gospodarcze,
- planowane przedsięwzięcie nie obejmuje działań w zakresie przemieszczenia znacznych ilości mas ziemnych. Masy ziemne z wykopów pod fundamenty i zbiorniki zostaną wykorzystane do niwelacji terenu i wykonania dróg dojazdowych,
- incydentalny hałas będzie występował w czasie realizacji przedsięwzięcia – praca maszyn
i narzędzi,
- realizacja przedsięwzięcia nie wymaga likwidacji zieleni i nie wpłynie na zmianę wykorzystania działek graniczących z działkami, na których będzie realizowane przedsięwzięcie.
 
Oddziaływania związane z fazą przygotowania przedsięwzięcia i budowy będą miały charakter odwracalny oraz będą występowały w relatywnie krótkim czasie. Wielkość tych oddziaływań nie spowoduje trwałych skutków w środowisku. Po zakończeniu budowy nie powinny występować negatywne oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi. Prace wykonywane będą w porze dziennej. Odpady, powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 527 ze zmianami).
 
Etap eksploatacji przedsięwzięcia polegać będzie na produkcji nowoczesnych surowców i materiałów o różnorodnym zastosowaniu, głównie materiały o wysokiej izolacyjności termicznej i termoodporności. W wyniku innowacyjnego procesu obróbki krzemu uzyskiwany będzie 60% spirytusowy roztwór Qgelu, który z uwagi na płynną konsystencję znalazł różnorodne zastosowanie w połączeniu z produktami podkładowymi. Posiada dodatkowo wysokie właściwości izolacyjne. Na bazie Qgelu powstaną dwa produkty finalne – mata elastyczna dla izolacji rur każdej średnicy i przeznaczenia oraz mata sztywna do zastosowania w budownictwie. Dzięki technologii procesu poltrusion („wtryskiwanie przez ciągnienie”) otrzymuje się trzeci produkt stanowiący połączenie maty elastycznej i włókna szklanego – podstawowy panel do produkcji paneli ściennych i dachowych w technologii „na sucho” zastosowany do kompleksowej technologii EverHouse. Warianty paneli mają zastosowanie w przemyśle chłodniczym, izolacji komór chłodniczych przemysłowych i handlowych oraz izolacji pojazdów chłodniczych izotermicznych i mroźni. Wewnątrz hali produkcyjnej zainstalowana zostanie całkowicie zautomatyzowana linia technologiczna do produkcji maty aerożelowej elastycznej Qfrex i sztywnego płaszcza termicznego Qstiff, w skład której wchodzą:
- Reaktor nasączania Qgel.
- Tunel stabilizacji produktu UV dla Qstiff oraz uelastycznienia dla Ofrex.
Ponadto na terenie hali będzie znajdować się automatyczna linia poliwtryskiwania surowca (wtryskiwanie ciągłe) do produkcji paneli Ptrex, linia do obróbki paneli oraz linia elementów konstrukcyjnych (profilarki  usytuowane w zakładzie lub na placu budowy). W zakładzie realizowane będą również prace w zakresie produkcji innowacyjnego okna Winglass (Okno-szkło) z zastosowaniem technologii włókna szklanego, „pultrusion” i „Qfrex”. Linia technologiczna działać będzie w ruchu ciągłym w systemie 24 h. Na terenie Zakladu planuje się zatrudnić 120 osób. Ruch pojazdów będzie kształtował się na poziomie 3 samochodów osobowych i 5 ciężarowych w ciągu godziny.
Przewidywana roczna zdolność produkcyjna wynosić będzie:
· Maty aerożelowe – 16 000 000 m2,
· Panele ścienne – 720 000 m2,
· Okna „Winglass” – 600 000 m2.
 
W procesie produkcji przewiduje się zaopatrzenie w wodę na potrzeby socjalno-bytowe, porządkowe oraz ppoż. pozyskiwana będzie z gminnego wodociągu. Gospodarka ściekowa zakładu polegać będzie na odprowadzaniu ścieków sanitarnych do istniejącej sieci kanalizacji zbiorczej. Wody opadowe i roztopowe z dachów budynków odprowadzane zostaną na tereny zielone obszaru inwestycji, natomiast z dróg i parkingów po podczyszczeniu w separatorze związków ropopochodnych skierowane będą do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Nowoprojektowane obiekty będą ogrzewane z wbudowanej kotłowni wyposażonej w dwa gazowe kotły wodne o łącznej mocy cieplnej wynoszącej ok. 1500 kW.
 
Podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia zastosowane zostaną rozwiązania technologiczne i organizacyjne zapewniające ochronę środowiska przed prawdopodobieństwem zaistnienia negatywnego oddziaływania inwestycji m.in. instalacja stanowiskowych odpylaczy tkaninowych (pracujące na tzw. powietrzu obiegowym) na poszczególnych urządzeniach w celu zminimalizowania wpływu prowadzonych procesów obróbki mechanicznej stolarki okiennej. W procesie technologicznym nie będą stosowane rozpuszczalniki organicznie, a jedynie substancje wodorozcieńczalne. Zgodnie z założeniami zawartymi w przedłożonej karcie informacyjnej standardy jakości powietrza, poza terenem planowanego Zakładu, do którego Inwestor posiada tytuł prawny, nie zostaną przekroczone. Emisja tlenków azotu z energetycznego spalania gazu ziemnego w kotłach grzewczych oraz z samochodów poruszających się na terenie planowanego przedsięwzięcia, nie będzie stanowiła zagrożenia dla stanu czystości powietrza atmosferycznego w rejonie instalacji. Źródło ewentualnej uciążliwości, w fazie eksploatacji wnioskowanej inwestycji, w zakresie emisji drgań i hałasu - stanowić będą pracujące linie technologiczne wewnątrz hali, system wentylacji lub ruch pojazdów ciężarowych, osobowych i specjalnych. W celu ograniczenia uciążliwości związanych z oddziaływaniem akustycznym ściany hali będą charakteryzować się izolacyjnością akustyczną na poziomie 35 dB,a dach na poziomie 15 dB. Z przedłożonej analizy akustycznej  wynika, iż zostaną dotrzymane poziomy hałasu, zatem nie prognozuje się pogorszenia stanu klimatu akustycznego w rejonie najbliższych terenów chronionych akustycznie. Wnioskodawca zakłada, że ruch pojazdów będzie kształtował się na poziomie 3 samochodów osobowych i 5 ciężarowych w ciągu godziny.


Odpady z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia zostaną zagospodarowane w ramach systemu gospodarki odpadami, szczególnie odpady niebezpieczne zgodnie z obowiązującymi
w tym zakresie przepisami. Źródłem odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych są prace związane z:
- montażem i magazynowaniem produktów i surowców,
- produkcją materiałów na bazie aerożeli,
- eksploatacją i konserwacją infrastruktury obiektu,
- funkcjonowaniem budynku socjalno-biurowego,
Minimalizacja odpadów realizowana będzie poprzez  ograniczanie ilości składowanych odpadów w środowisku, dzięki wdrożeniu segregacji odpadów i przekazaniu do gospodarczego wykorzystania lub unieszkodliwienia.
 
W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne
o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne, obszary strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne.
 
Zamierzenie realizowane będzie poza granicami Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego,
na którym obowiązują uwarunkowania, określone w Rozporządzeniu Wojewody Kujawsko – Pomorskiego Nr 20/2005 z dnia 8 września 2005 r. w sprawie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego (Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego Nr 108,
poz. 1874 ze zmianami) oraz poza obszarami chronionymi w myśl ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 151, poz.1220 z późn. zm), w odległości około 2,8 km od obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000: PLB040003 Dolina Dolnej Wisły oraz w granicach korytarza ekologicznego wyznaczonego przez ZBS PAN pn. KPn Kaszuby-Dolina Wisły. Istniejący na terenie inwestycji rów melioracyjny zostanie przebudowany i odsunięty o około 30 m w kierunku północnym. Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Zamek Świecie PLH040025 leży poza zasięgiem planowanego przedsięwzięcia. Z uwagi na skalę oraz rodzaj planowanej inwestycji, ocenia się, że jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono w. wym. obszary chronione.
 
Przedsięwzięcie realizowane będzie w sąsiedztwie obszaru Strefy Przemysłowej „Mondi Świecie S.A.”, ustanowionej Rozporządzeniem Nr 10 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 20 czerwca 2008 r. Na terenie strefy istnieje możliwość przekraczania wartości odniesienia następujących substancji: merkaptanów, siarkowodoru i dwutlenku azotu, jednakże niedotrzymanie standardów jakości środowiska oraz wartości odniesienia nie może dotyczyć substancji działających mutagennie lub rakotwórczo. Standardy jakości środowiska nie mogą być przekraczane poza granicami tej strefy. Z uwagi na skalę oddziaływania projektowanego przedsięwzięcia na środowisko, rodzaj emitowanych zanieczyszczeń do powietrza oraz zasięg ich rozprzestrzeniania - wyklucza się możliwość wystąpienia zjawiska kumulacji negatywnych oddziaływań w odniesieniu do pobliskiego terenu Strefy Przemysłowej „Mondi Świecie S.A.”. Ponadto ocenia się, iż nie istnieje ryzyko wystąpienia kumulacji oddziaływań w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność w obrębie Strefy Rozwoju Gospodarczego Vistula Park I.
 
Inwestycja nie stwarza potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia powierzchni ziemi, wód podziemnych i powierzchniowych, przekroczenia dopuszczalnych wartości progowych w zakresie emisji hałasu, wibracji, promieniowania elektromagnetycznego itp. Ocenia się, iż realizacja przedsięwzięcia nie powinna pogorszyć standardów jakości środowiska poza terenem, do którego Inwestor posiada tytuł prawny. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.
 
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje stronom zażalenie, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami)
 
Otrzymują:

1.Wnioskodawca                                                                                                          2. Strony wg wykazu
3. a/a
 
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu                                                     ul. Sądowa 5
86 – 100 Świecie       
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
ul. Dworcowa 63
85 – 009 Bydgoszczy
 
Sporządziła Marta Karolczak w dniu 2012-03-26

metryczka


Wytworzył: Marta Karolczak (26 marca 2012)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (26 marca 2012, 09:55:04)

Ostatnia zmiana: Aleksandra Arczyńska - Lisek (26 marca 2012, 10:14:29)
Zmieniono: zmiana redakcyjna

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1542