postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia OOŚ dla przedsięwziecia "Budowa stacji paliw płynnych wraz z myjnią samochodową "

Świecie, dnia 2011-02-17

ROŚiGK – 7625/21/4/2010/2011  
 

POSTANOWIENIE
 
 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 35 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 


  BURMISTRZ ŚWIECIA po rozpatrzeniu wniosku:
 

 

ZAKŁADU BUDOWLANO – REMONTOWEGO
„BUDREM” SP. J.
R. WILCZEWSKI, W. ZDZIABEK 
ul. Poznańska 87
63 – 400 Ostrów Wielkopolski
  
 

w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

„BUDOWA STACJI PALIW PŁYNNYCH WRAZ Z MYJNIĄ SAMOCHODOWĄ
W ŚWIECIU, NA DZIAŁKACH O NUMERACH EWIDENCYJNYCH
1370/16 i 1374/73 (OBRĘB ŚWIECIE)”
(wprowadzono nową numerację działek ze względu na podział terenów budowlanych)
 

po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
 

postanawia:
 

stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
 

UZASADNIENIE
 
           

 W dniu 2010-09-03 Zakład Budowlano – Remontowy „BUDREM” Sp. J. zwrócił się do Burmistrza Świecia z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną budową stacji paliw płynnych wraz z myjnią samochodową i obiektami towarzyszącymi. Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie w bliskim sąsiedztwie zespołu handlowego „Kaufland” w Świeciu. Na projektowanej stacji paliw przewiduje się sprzedaż: benzyn bezołowiowych Pb95 i Pb98 (opcja U95), ON oraz LPG. Paliwo magazynowane będzie w zbiornikach podziemnych, o pojemnościach komór: 50 m³ (ON), 10 m³ (Pb98), 40 m³ (Pb95), 20 m³ LPG. Na stacji projektowane są 2 dystrybutory 6 wężowe, zaopatrzone w system odsysania oparów. Myjnia stanowić będzie obiekt otwarty i samoobsługowy.
           
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, poświadczone przez właściwy organ kopie map ewidencyjnych, obejmujących przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmujące obszar, na który będzie ono oddziaływać, projekt zagospodarowania terenu, wypis z rejestru gruntów, a także wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/A/0182.
 
Podczas prowadzonego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nastąpił podział terenu objętego planowanym przedsięwzięciem. Z działek Nr: 1374/70 i 1370/14 (obręb Świecie), wskazanych we wniosku o wydanie przedmiotowej decyzji - wyodrębnione zostały m.in. działki Nr: 1374/73 i 1370/16 (obręb Świecie), które stanowić będą obszar planowanej lokalizacji stacji paliw płynnych wraz z myjnią samochodową i obiektami towarzyszącymi. Wobec powyższego, w sentencji postanowienia, jako teren lokalizacji planowanego przedsięwzięcia, wymienione zostały działki ewidencyjne wyodrębnione podczas podziału.  
 
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 35 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku
w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedmiotowe przedsięwzięcie zakwalifikowano do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (instalacje do magazynowania lub dystrybucji produktów naftowych).
 
Teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr 171/03 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia
27 listopada 2003 r. o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul. Wodnej w Mieście Świeciu, publikacja: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 12 marca 2004 r. Nr 32, poz. 473). Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu – teren objęty planowaną inwestycją znajduje się w jednostce strukturalnej 2 UR, UH, P, S, która posiada następujące przeznaczenie: teren usług z zakresu rzemiosła produkcyjnego, handlu, przemysłu usługowego oraz magazynów i składów. Lokalizacja inwestycji jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie - podano do publicznej wiadomości dnia 2010-09-21 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu, a także w miejscu realizacji przedsięwzięcia.
 
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2010-09-20 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
 
W dniu 2010-09-28 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię znak: N.NZ-4200-80/201/10 o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Dokument ten zarejestrowany został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0012.
 
W dniu 2010-10-11 do Burmistrza Świecia wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: RDOŚ-04.OO.6613-1249/10/JM, wzywające do przekazania wyjaśnień informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia o następujące treści:
 
-        podanie informacji o oddziaływaniu wnioskowanego przedsięwzięcia na klimat akustyczny
z uwzględnieniem zabudowy mieszkaniowej;
-        podanie danych na temat zastosowanych maszyn i urządzeń, z określeniem ich mocy akustycznej i planowanych adaptacji akustycznych;
-        przedstawienie przepływu środków transportu na dobę i w skali roku wraz
z rozgraniczeniem na pojazdy osobowe i ciężarowe;
-        przedstawienie obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym;
-        przedstawienie informacji o ilości projektowanych stanowisk dla myjni samochodowej;
-        podanie opisu warunków geologicznych i hydrogeologicznych terenu, w tym warstw wodonośnych i ich izolacji;
-        podanie lokalizacji studni lub miejsc poboru wody podziemnej, w pobliżu usytuowania inwestycji;
-        określenie kierunku wpływu wód podziemnych;
-        przedstawienie mapy w czytelnej skali z zaznaczeniem miejsc poboru wód podziemnych (studni) w pobliżu planowanej inwestycji i kierunku spływu wód podziemnych.
 
Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych
o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0013.
 
Pismem z dnia 2010-12-21 Wnioskodawca uzupełnił dokumentację sprawy o w. wym. treści.


Z uwagi nie uzupełnienie karty informacyjnej przedsięwzięcia w stopniu wystarczającym
i czyniącym zadość wezwaniu - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 50 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) ponownie wezwał Wnioskodawcę do udzielenia odpowiedzi na w. wym. zagadnienia.
 
Wobec uzupełnienia przez Wnioskodawcę karty informacyjnej przedsięwzięcia o wymagane informacje – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w dniu 2011-02-09 wydał postanowienie znak: WOO.4240.66.2011.JM (data wpł. 2011-02-15), w którym wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji.    
 
Po uzyskaniu w. wym. opinii oraz dokładnej analizie przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) Burmistrz Świecia odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
 
Etap realizacji planowanego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu prac budowlanych, związanych z budową i instalacją obiektów projektowanej stacji paliw, myjni samochodowej i infrastruktury towarzyszącej. Negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia związane będzie z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Ocenia się, iż emisja hałasu i zanieczyszczeń do powietrza nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm oraz pogorszyć standardów jakości środowiska. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powinien zostać ograniczony do granicy działek ewidencyjnych, na których będzie ono realizowane. Organizacja prac oraz zastosowane rozwiązania techniczne powinny zminimalizować negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. Ocenia się, iż wszelkie emisje, jakie wystąpią podczas prowadzenia prac zaliczyć można do krótkoterminowych, nie stanowiących zagrożenia dla środowiska. Prace wykonywane będą w porze dziennej. Odpady powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami,
z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r.
w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 527 ze zmianami).
 
Etap eksploatacji przedsięwzięcia polegać będzie na użytkowaniu obiektu stacji paliw, myjni samochodowej oraz infrastruktury towarzyszącej. Podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia zastosowane zostaną rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne zapewniające ochronę środowiska przed prawdopodobieństwem zaistnienia negatywnego oddziaływania inwestycji m.in. uszczelnienie podłoża, systematyczną kontrolę jakości wód podziemnych (piezometry), wyposażenie zbiorników paliw w króćce kontroli przestrzeni międzypłaszczowej, (czujniki kontroli przecieków), rury odwadniające, rury zlewcze z syfonem i bezpiecznikiem przeciw przelaniu zbiornika, izolacje antykorozyjne, hermetyzację procesów tankowania i przepompowywania gazu LPG z autocystern do zbiornika (wahadło gazowe o wysokiej skuteczności redukcji emisji par węglowodorów oraz urządzenia do odsysania par). Obiekty podłączone zostaną do sieci wodociągowej. Na przyłączu wody zainstalowany zostanie filtr siatkowy i zwrotny zawór antyskażeniowy. Ścieki sanitarne m.in. z myjni, płyty betonowej przy dystrybutorach oraz ze studzienek rewizyjnych zbiorników paliw - odprowadzone zostaną do kanalizacji sanitarnej po uprzednim oczyszczeniu na separatorze substancji ropopochodnych i osadniku piasku. Wody opadowe i roztopowe z terenów narażonych na zanieczyszczenie skierowane zostaną przez system separatorów do kanalizacji deszczowej. Podczas fazy eksploatacji przedsięwzięcia, podstawowe źródło uciążliwości stanowić będzie emisja zanieczyszczeń do powietrza (spaliny, tankowanie samochodów, rozładunek paliwa itp.) oraz hałas komunikacyjny. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań zabezpieczających przed negatywnym oddziaływaniem projektowanych instalacji na środowisko – ocenia się, iż wielkość emisji będzie stosunkowo niska. Wnioskodawca zakłada, że stacja obsługiwać będzie w ciągu doby ok. 230 samochodów osobowych. Przepływ samochodów ciężarowych dotyczyć będzie wyłącznie dostaw paliwa (45 dostaw rocznie).  Wszystkie odpady, wytworzone w związku z prowadzona działalnością - będą selektywnie zbierane, a następnie przekazywane wyspecjalizowanym jednostkom, posiadającym stosowne zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami, z zastosowaniem ewidencji jakościowej i ilościowej (karty ewidencji i przekazania odpadów).


Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie w znacznej odległości od terenów zabudowy mieszkaniowej. Otoczenie terenu objętego inwestycją stanowią tereny zabudowy handlowej, parkingi samochodowe, zespoły garaży oraz infrastruktura drogowa. W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne, obszary objęte ochroną, obszary ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary o znacznej gęstości zaludnienia, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej, obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk, lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną itp. Planowane przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane poza obszarami chronionymi w myśl ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zmianami). Najbliżej położone obszary chronione to: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego (0,5 km), Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003 (1,7 km), obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Zamek Świecie PLH040025 (1,2 km), Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu (2 km). Z uwagi na skalę oraz rodzaj planowanej inwestycji, ocenia się, że jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono w. wym. obszary chronione. Realizacja i eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie powinna spowodować kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko. Inwestycja nie stwarza potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia powierzchni ziemi, wód podziemnych i powierzchniowych, przekroczenia dopuszczalnych wartości progowych w zakresie emisji hałasu, wibracji, promieniowania elektromagnetycznego itp. Ocenia się, iż realizacja przedsięwzięcia nie powinna pogorszyć standardów jakości środowiska poza terenem, do którego Inwestor posiada tytuł prawny. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.
 
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje stronom zażalenie, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami)
 
 
Otrzymują:

1. Wnioskodawca – z prośbą o niezwłoczne wywieszenie dokumentu w miejscu realizacji przedsięwzięcia 
2. BIP Urzędu Miejskiego (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach) 
3. tablica ogłoszeń w budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu                                       4.      a/a
 
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
    86 – 100 Świecie
2.      Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
    ul. Dworcowa 63
   85 – 009 Bydgoszcz
 
 

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (17 lutego 2011)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (18 lutego 2011, 09:29:31)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2137