postanowienie o braku potrzeby ooś - przebudowa sieci wodociągowej na terenie Wojewódzkiego Szpitala

Świecie, dnia 2011-01-24

ROŚiGK – 7625/23/4/2010/2011
 

POSTANOWIENIE
 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 
 

BURMISTRZ ŚWIECIA po rozpatrzeniu wniosku:
 

„AQUA – PROJEKT”
Zakład Inżynierii Wodno – Ściekowej
ul. Chodkiewicza 15
85 – 065 Bydgoszcz 

posiadającego pełnomocnictwo :
 

Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.
ul. Parkowa 3
86 – 100 Świecie
 

w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

„PRZEBUDOWA PRZEWODU WODOCIĄGOWEGO WRAZ Z WYMIANĄ PRZYŁĄCZY WODOCIĄGOWYCH DO BUDYNKÓW, HYDRANTAMI
I UKŁADEM ZASUW, W REJONIE WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA DLA NERWOWO I PSYCHICZNIE CHORYCH W ŚWIECIU”
 

po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
 

postanawia:
 

stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
 

UZASADNIENIE
 

„AQUA – PROJEKT” Zakład Inżynierii Wodno – Ściekowej ul. Chodkiewicza 15, 85 – 065 Bydgoszcz zwrócił się do Burmistrza Świecia z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną przebudową przewodu wodociągowego na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.
Zakres projektowanego przedsięwzięcia obejmie przebudowę przewodu wodociągowego o średnicy DN 200 mm z rur PE wraz z hydrantami p.poż., układem zasuw i wymianą istniejących przyłączy wodociągowych do budynków objętych zakresem inwestycji.
Teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie w całości objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr 135/08 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny zawarte między ulicami Wojska Polskiego, Wodną, Nadbrzeżną oraz teren „Starego Miasta” położony za rzeką Wdą w Świeciu, publikacja: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 1 sierpnia 2008 r. Nr 102, poz. 1633). Zgodnie z zapisami cyt. uchwały – teren objęty planowaną inwestycją znajduje się w następujących jednostkach bilansowych: D016 KDZ, E1 UZ, E17 UZ, E18 U, E15 MW/U, E24 MW/UZ-KP, E25 MW/U, E26 KP, E27 KP, E28 U, E29 KP, E30 UK/UO, E31 MW/MN-U, E002 KDD, E011 KDD i E009 KDW. Lokalizacja inwestycji jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, a także wypis uproszczony z rejestru gruntów, wykaz działek, dla których zaprojektowano wymianę przyłączy wodociągowych, mapa ewidencyjna, obejmująca przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich, plan orientacyjny i projekt zagospodarowania terenu, opis warunków technicznych wykonania sieci wodociągowej, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz pełnomocnictwo.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/A/0197.
Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie - podano do publicznej wiadomości dnia 2010-11-29 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach), na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu oraz na tablicy ogłoszeń w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (rurociągi wodociągowe magistralne do przesyłania wody).  
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2010-11-26 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
 
 
W dniu 2010-12-14 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wyraził opinię znak: N.NZ-4200-105/264/10 o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Dokument ten zarejestrowany został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0007.
W dniu 2010-12-30 do Burmistrza Świecia wpłynęło pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: RDOŚ-04.OO.6613-1501/10/HR, wzywające do przekazania wyjaśnień informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia o następujące treści:
 
-        podanie szacowanych ilości i rodzajów odpadów, które będą powstawać na etapie realizacji inwestycji;
-        opis sposobów gromadzenia i magazynowania poszczególnych rodzajów odpadów,
w szczególności odpadów niebezpiecznych;
-        opis dalszego postępowania z odpadami, z uwzględnieniem ich transportu, odzysku lub unieszkodliwiania;
-        ilość i parametry drzew (gatunek, stan zdrowotny, pierśnica) pozostających w zasięgu inwestycji oraz przewidzianych do wycinki;
-        termin wycinki;
-        przewidziane działania minimalizujące oraz kompensacyjne, w przypadku stwierdzenia gatunków chronionych;
-        rozwiązania mające na celu zabezpieczenie rosnących drzew czasie prowadzenia prac;
-        wskazanie, czy możliwa jest wariantowa realizacja zadania, z uwzględnieniem ograniczenia lub zaniechania wycinki drzew.
 
Niniejsze pismo zarejestrowane zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2011/I/0008.
Wobec uzupełnienia przez Wnioskodawcę karty informacyjnej przedsięwzięcia o wymagane informacje – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w dniu 2011-01-07 wydał postanowienie znak: WOO.4240.13.2011.HR (data wpł. 2011-01-17), w którym wyraził opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji.    
Po uzyskaniu w. wym. opinii oraz dokładnej analizie przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) Burmistrz Świecia odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Etap realizacji planowanego przedsięwzięcia polegać będzie na prowadzeniu prac budowlanych, związanych z przebudową sieci wodociągowej na odcinku ok. 500 m. Przewód wodociągowy zostanie wybudowany systemem tradycyjnym, w wykopie wąsko-przestrzennym. Wyjątek stanowić będzie odcinek o długości ok. 12 m (podłączenie do istniejącego przewodu wodociągowego DN 300 mm w ul. Sądowej), który zostanie wykonany przewiertem w rurze osłonowej. Negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia związane będzie z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Ocenia się, iż emisja hałasu i zanieczyszczeń do powietrza nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm oraz pogorszyć standardów jakości środowiska. Organizacja prac oraz zastosowane rozwiązania techniczne powinny zminimalizować negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. Ocenia się, iż wszelkie emisje, jakie wystąpią podczas

prowadzenia prac zaliczyć można do krótkoterminowych, nie stanowiących zagrożenia dla środowiska. Prace wykonywane będą w porze dziennej. Odpady powstające podczas budowy, przekazane zostaną podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia, ewentualnie osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym, niebędącym przedsiębiorcami, z uwzględnieniem zapisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2006 r. Nr 75, poz. 527 ze zmianami).
Obszar objęty inwestycją znajduje się częściowo w granicach strefy „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej, „B” ochrony konserwatorskiej oraz „W” ochrony archeologicznej. Projektowane przedsięwzięcie prowadzone będzie w bliskiej odległości obiektów zabytkowych, stanowiących zespół zabudowy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowoi Psychicznie Chorych (XIX w.) oraz Zespół Klasztorny Bernardynów (Kościół P.W. NPNMP 1692 – 1720 r., klasztor z 1718 r., dziedziniec krużgankowy z 1741 r.). Ocenia się, iż planowana przebudowa sieci wodociągowej nie powinna mieć negatywnego wpływu na pobliskie obiekty chronione.   
Teren przeznaczony pod planowaną inwestycję leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, dla którego obowiązują uwarunkowania, określone w Rozporządzeniu Nr 20/2005 Wojewody Kujawsko – Pomorskiego z dnia 8 września 2005 r. w sprawie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego (Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z 2005 r. Nr 108, poz. 1874 ze zmianami). Projektowana inwestycja zlokalizowana zostanie w odległości powyżej 0,5 km od obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Zamek Świecie PLH040025 oraz obszaru specjalnej ochrony Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003. Z uwagi na skalę oraz rodzaj planowanej inwestycji, ocenia się, że jej realizacja oraz eksploatacja nie spowoduje niszczenia gatunków i siedlisk, dla ochrony których wyznaczono w. wym. obszary chronione. W bliskim sąsiedztwie prowadzonych prac znajdą się obiekty wchodzące w skład infrastruktury szpitalnej m.in. zbiornik retencyjny, ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, urządzenia oczyszczalni ścieków itp.). Ocenia się, iż zastosowanie prawidłowych rozwiązań projektowych, technicznych i technologicznych, zachowanie podstawowych zasad sztuki budowlanej oraz właściwa organizacja prac budowlanych zapewni ochronę środowiska na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.
Realizacja i eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie powinna spowodować kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powinien zostać ograniczony do granic działek ewidencyjnych, na których będzie ono realizowane. Oddziaływanie nie powinno objąć zasięgiem obiektów zabudowy mieszkaniowej oraz obiektów szpitalnych. Wykorzystanie zasobów naturalnych będzie minimalne. Po przeanalizowaniu wpływu przedmiotowej inwestycji na środowisko ocenia się jednoznacznie, że zysk dla środowiska naturalnego będzie zdecydowanie większy, niż skutki negatywnych oddziaływań związanych z jej realizacją. Inwestycja umożliwi likwidację starych odcinków sieci wodociągowej oraz przyłączy wodociągowych wykonanych z rur stalowych, żeliwnych oraz azbestowo - cementowych i zastąpienie ich rurami PE. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów
w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
 
 
 
 
Otrzymują:

1. Wnioskodawca
2. BIP Urzędu Miejskiego
3. tablica ogłoszeń w budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu                                      4.  Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu – z prośbą o niezwłoczne wywieszenie dokumentu na tablicy informacyjnej
5.      a/a
 
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
    86 – 100 Świecie
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy 
   ul. Dworcowa 63
   85 – 009 Bydgoszcz
 
 

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (24 stycznia 2011)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (26 stycznia 2011, 08:16:37)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1437