postanowienie o braku potrzeby przeprowadzenia OOŚ - wymiana przewodów wodociągowych w śródmieściu

Świecie, dnia 2010-04-22  

ROŚiGK – 7625/7/4/2010
 
 

POSTANOWIENIE
 
 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 
 

 BURMISTRZ ŚWIECIA

po rozpatrzeniu wniosku:
 

„AQUA – PROJEKT”
Zakład Inżynierii Wodno – Ściekowej
ul. Chodkiewicza 15
85 – 065 Bydgoszcz
  
 

 

posiadającego pełnomocnictwo:

 
 
Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.
ul. Parkowa 3
86 – 100 Świecie
 

dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 
 

„WYMIANA PRZEWODÓW WODOCIĄGOWYCH”
NA DZIAŁKACH EWIDENCYJNYCH NR 977/1, 1022, 1023/1, 1024/8, 1041/1, 1049/1, 1051/2, 1066/1, 1078/1, 1094/1, 1105, 1120/1, 1129, 1136/2, 1145/1, 1149/4
(OBRĘB ŚWIECIE)
PRZY ULICACH: MESTWINA, KLASZTORNEJ, 10-LUTEGO, MICKIEWICZA, KOPERNIKA, BATOREGO, ŚREDNIEJ, KS. GRZYMISŁAWA, POCZTOWEJ, SĄDOWEJ, MAŁY RYNEK, DUŻY RYNEK, SZKOLNEJ W ŚWIECIU
 
 


po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
 

postanawia:
 

stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
 

UZASADNIENIE
 

Pan Edward Smentek, reprezentujący Zakład Inżynierii Wodno – Ściekowej „AQUA – PROJEKT”, działający z upoważnienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Świeciu,  zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w związku z planowaną wymianą przewodów wodociągowych na terenie śródmiejskiej części Świecia. W ramach planowanej inwestycji projektuje się ułożenie nowych przewodów wodociągowych wraz z pozostawieniem w gruncie przewodów istniejących (przepięcie przyłączy). Celem planowanej inwestycji jest wymiana zużytych żeliwnych rur wodociągowych na nowe rury PE. 


Teren przeznaczony pod planowane przedsięwzięcie objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr 135/08 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego tereny zawarte między ulicami Wojska Polskiego, Wodną, Nadbrzeżną oraz teren „Starego Miasta” położony za rzeką Wdą w Świeciu, publikacja: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 1 sierpnia 2008 r. Nr 102, poz. 1633). Znaczna część terenu objętego przedmiotową inwestycją leży w granicach strefy „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej i „W” ochrony archeologicznej. Lokalizacja inwestycji jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia, a także wypisy z rejestru gruntów, mapy ewidencyjne, obejmujące przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich, plany sytuacyjno – wysokościowe, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2010/A/0084. Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu niniejszego postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie podano do publicznej wiadomości dnia 2010-03-25 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach) oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedmiotowe przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dla którego przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (rurociągi wodociągowe magistralne do przesyłania wody).
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) - w dniu
2010-03-25 Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Oba organy opiniujące odstąpiły od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu znak: N.NZ – 4200-25/59/10 z dnia 2010-04-01, opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy znak: RDOŚ-OO.6613-473/10/JM z dnia 2010-04-09). Postanowienia organów opiniujących zamieszczone zostały w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl odpowiednio pod Nr 2010/I/ 0015 i 2010/I/0016.
Odstąpienie od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało dokładną analizą przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami).
Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia może być związane z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Oddziaływanie to będzie miało charakter lokalny i krótkotrwały (faza budowy). Organizacja robót budowlanych oraz zastosowane rozwiązania techniczne zminimalizują negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko.
W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne,  obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej itp.
Na terenie objętym rewitalizacją występuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (kamienice) o dużej gęstości zaludnienia, budynki użyteczności publicznej oraz liczne punkty handlowo – usługowe itp. Śródmiejska część Świecia charakteryzuje się zachowaniem elementów historycznego układu przestrzennego miasta oraz występowaniem licznych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Biorąc pod uwagę ewentualny zakres i rodzaj oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko ocenia się, iż prace związane z wymianą przewodów wodociągowych w śródmiejskiej części miasta nie powinny pogorszyć warunków bytowych mieszkańców, funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a także stwarzać zagrożenia dla obiektów zabytkowych.  Obszar objęty planowanym przedsięwzięciem znajduje się częściowo w granicach terenu Zespołu Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.


Zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 4) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zmianami) zakazy obowiązujące na terenie parków krajobrazowych – nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego. Ocenia się, iż projektowana inwestycja zarówno na etapie realizacji (budowy) i eksploatacji (użytkowania) nie wpłynie negatywne na walory przyrodnicze, krajobrazowe oraz kulturowe parku krajobrazowego.

W związku z realizacją projektowanej inwestycji nie przewiduje się wycinki drzew. Istniejący drzewostan rośnie w bezpiecznej odległości od miejsca projektowanych prac i będzie chroniony w trakcie realizacji robót budowlanych.

Projektowana inwestycja realizowana będzie poza wyznaczonymi, mającymi znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej oraz potencjalnymi obszarami Natura 2000. Przedsięwzięcie nie będzie niszczyć lub naruszać cennych siedlisk przyrodniczych lub gatunków ptaków oraz ich siedlisk, dla ochrony których wyznaczono obszary Natura 2000. Najbliżej zlokalizowane obszary chronione Natura 2000 tj. Dolina Dolnej Wisły PLB 040003, Zamek Świecie PLH 040025 położone są w odległości pow. 1 km od śródmiejskiej części miasta.

Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż realizacja i eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie powinna spowodować kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia powinien zostać ograniczony do granic działek ewidencyjnych, na których będzie ono realizowane. Wykorzystanie zasobów naturalnych będzie minimalne. Po przeanalizowaniu wpływu przedmiotowej inwestycji na środowisko ocenia się jednoznacznie, że zysk dla środowiska naturalnego będzie zdecydowanie większy, niż skutki negatywnych oddziaływań związanych z jej realizacją.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie zwiększy ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
 
Otrzymują:

1. Wnioskodawca
2. BIP Urzędu Miejskiego
3. tablica ogłoszeń na parterze budynku Urzędu Miejskiego w Świeciu

4.      a/a
 
 
Do wiadomości:

1.      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
         86 – 100 Świecie
2.      Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy 
         ul. Dworcowa 63
         85 – 009 Bydgoszcz
 

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (22 kwietnia 2010)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (22 kwietnia 2010, 09:03:02)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1367