POstanowienie Burmistrza Świecie - brak konieczności przeprowadzenia OOŚ "REWITALIZACJA MIASTA ŚWIECIA, STWORZENIE CENTRUM TURYSTYCZNO - REKREACYJNEGO I GOSPODARCZEGO (...)"

Świecie, dnia 2009-09-30  

ROŚiGK – 7625/16/6/2009
 

POSTANOWIENIE
 

Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) oraz § 3 ust. 1 pkt 56 i 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 

BURMISTRZ ŚWIECIA  
po rozpatrzeniu wniosku:
 

Gminy Świecie
ul. Wojska Polskiego 124
86-100 Świecie
 

dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: 
 

„REWITALIZACJA MIASTA ŚWIECIA. STWORZENIE CENTRUM TURYSTYCZNO – REKREACYJNEGO I GOSPODARCZEGO POPRZEZ ODNOWĘ, POPRAWĘ FUNKCJONALNOŚCI I WŁAŚCIWE ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENI ŚRÓDMIEJSKIEJ” NA DZIAŁKACH EWIDENCYJNYCH NR: 869/1, 881/10, 882/2, 884/3, 886, 903/7, 1022, 1023/1, 1041/1, 1049/1, 1050/1, 1051/2, 1057, 1066/1, 1094/1, 1105, 1120/1, 1129, 1133, 1134, 1149/4 (OBRĘB ŚWIECIE)
 

po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu, Starosty Świeckiego oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy
 
postanawia:
 
stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko
 

UZASADNIENIE
 

Gmina Świecie zwróciła się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w związku z planowaną rewitalizacją części śródmiejskiej miasta Świecia.
W ramach przedmiotowej inwestycji projektuje się m.in. wymianę nawierzchni infrastruktury drogowej, odwodnienie ulic, budowę kanalizacji deszczowej, likwidację napowietrznych linii energetycznych, wymianę oświetlenia, instalację elementów małej architektury, ograniczenie natężenia ruchu samochodowego poprzez wprowadzenie zmian w organizacji ruchu (ruch jednokierunkowy na wybranych odcinkach ulic), zmianę lokalizacji istniejących i organizację nowych miejsc parkingowych, przebudowę wjazdu z ul. Sądowej do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, adaptację istniejącej oficyny zlokalizowanej przy Małym Rynku na toaletę publiczną, uporządkowanie terenów zielonych itp.
 
Na jezdniach ulic, chodnikach oraz płycie rynku projektuje się nawierzchnię z płyt i kostki granitowej z ewentualnym wykorzystaniem odzyskanego historycznego bruku. Płyta Dużego Rynku uzbrojona zostanie w media umożliwiające m.in. prowadzenie sezonowych ogródków gastronomicznych, stworzenie dogodnych warunków do organizacji imprez okolicznościowych, a także wkomponowanie istniejącego pomnika historii miasta w założenie wodne fontanny. Projektuje się zmianę objazdowego układu jezdni wokół Małego Rynku oraz lokalizację dodatkowego przystanku autobusowego na ul. Ks. Grzymisława. Właściwie zagospodarowana przestrzeń śródmiejska stanowić będzie centrum turystyczno – rekreacyjne.
Przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (uchwała Nr 135/08 Rady Miejskiej w Świeciu z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny zawarte między ulicami Wojska Polskiego, Wodną, Nadbrzeżną oraz teren „Starego Miasta” położony za rzeką Wdą w Świeciu (publikacja: Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko – Pomorskiego z dnia 1 sierpnia 2008 r. Nr 102, poz. 1633).  Znaczna część terenu objętego przedmiotową inwestycją leży w granicach strefy „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej i „W” ochrony archeologicznej. Lokalizacja inwestycji jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Do wniosku o wydanie decyzji załączona została karta informacyjna przedsięwzięcia,
a także wypisy z rejestru gruntów, kopie map ewidencyjnych, obejmujących przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich oraz wypis
i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. 
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został
w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2009/A/0135.
Z uwagi na fakt, iż liczba stron postępowania przekracza 20, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj.: Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) informację o wszczęciu niniejszego postępowania w przedmiotowej sprawie oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie podano do publicznej wiadomości dnia 2009-08-20 drogą obwieszczenia Burmistrza Świecia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach) oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu.
Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 56 i 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) przedmiotową inwestycję zakwalifikowano do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dla której przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) w dniu
2009-08-26 Burmistrz Świecia zwrócił się do Starosty Świeckiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu raportu OOŚ dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Oba organy opiniujące odstąpiły od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu znak: N.NZ – 4200-100/216/09 z dnia 2009-09-10, opinia Starosty Świeckiego znak: OŚ - 7633/66/2009 z dnia 2009-09-09). Postanowienia organów opiniujących zamieszczone zostały w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2009/I/0026 i 2009/I/0027.
Odstąpienie od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało dokładną analizą przesłanek, wynikających z art. 63 ust. 1 pkt 1 – 3) ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami).
Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż negatywne oddziaływanie na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia może być związane z emisją hałasu i zanieczyszczeń do powietrza, powstających podczas prowadzenia prac i transportu materiałów budowlanych. Oddziaływanie to będzie miało charakter lokalny i krótkotrwały (faza budowy). Organizacja robót budowlanych oraz zastosowane rozwiązania techniczne zminimalizują negatywne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko.
W zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia nie występują obszary wodno – błotne oraz inne o płytkim zaleganiu wód podziemnych, obszary wybrzeży, obszary górskie lub leśne,  obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych, obszary na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, obszary przylegające do jezior, uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej itp.
Na terenie objętym rewitalizacją występuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (kamienice) o dużej gęstości zaludnienia, budynki użyteczności publicznej oraz liczne punkty handlowo – usługowe itp. Śródmiejska część Świecia charakteryzuje się zachowaniem elementów historycznego układu przestrzennego miasta oraz występowaniem licznych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Biorąc pod uwagę ewentualny zakres i rodzaj oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko ocenia się, iż prace związane z odnową przestrzeni śródmiejskiej nie powinny pogorszyć warunków bytowych mieszkańców, funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a także stwarzać zagrożenia dla obiektów zabytkowych. Projektowana inwestycja znacznie przyczyni się do poprawy warunków ruchu drogowego na terenie śródmiejskiej części miasta oraz wpłynie na zmniejszenie emisji hałasu, drgań i zanieczyszczeń komunikacyjnych do otoczenia. Obszar objęty planowanym przedsięwzięciem znajduje się częściowo w granicach terenu Zespołu Parków Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.   
Ponadto, w toku prowadzonego postępowania Burmistrz Świecia na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania
na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zmianami) dnia 2009-08-26 wydał postanowienie nakładające na Wnioskodawcę obowiązek przedłożenia Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Bydgoszczy określonej dokumentacji sprawy,  w celu określenia przez ten organ czy planowana inwestycja może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 oraz czy wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Postanowienie to zamieszczone zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2009/B/0197. Treść postanowienia podano do publicznej wiadomości na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach) oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Świeciu. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dnia 2009-09-02 wydał postanowienie znak: RDOŚ-04.PN.6636-650-190/09/SD, w którym odstąpił od przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zamieszczone zostało w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2009/I/0028. Projektowana inwestycja realizowana będzie poza wyznaczonymi, mającymi znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej oraz potencjalnymi obszarami Natura 2000. Przedsięwzięcie nie będzie niszczyć lub naruszać cennych siedlisk przyrodniczych lub gatunków ptaków oraz ich siedlisk, dla ochrony których wyznaczono obszary Natura 2000. Najbliżej zlokalizowane obszary chronione Natura 2000 tj. Dolina Dolnej Wisły PLB 040003, Zamek Świecie PLH 040025 położone są w odległości pow. 1 km od rewitalizowanej części miasta.
Na podstawie zgromadzonej dokumentacji sprawy ocenia się, iż w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji nie powinno wystąpić zjawisko kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie spowoduje ryzyka wystąpienia poważnej awarii, ani nie będzie oddziaływać transgranicznie. Po przeanalizowaniu wpływu omawianej inwestycji na środowisko okazuje się jednoznacznie, że zysk dla środowiska naturalnego będzie zdecydowanie większy, niż skutki negatywnych oddziaływań związanych z jej realizacją.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
Otrzymują:

1. Gmina Świecie ul  Wojska Polskiego 124
86 – 100 Świecie

2. BIP UM Świecie
3. tablica ogłoszeń na parterze budynku UM Świecie
4. a/a  

Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5, 86 – 100 Świecie
2. Starostwo Powiatowe w Świeciu Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
   ul. Sienkiewicza 2, 86 – 100 Świecie
3. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ul. Dworcowa 63
   85 – 009 Bydgoszcz

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (30 września 2009)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (1 października 2009, 13:52:12)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1620