postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stacja paliw Przechowo

Świecie, dnia 2009-02-09  

ROŚiGK – 7625/31/4/2008/2009
 
 

POSTANOWIENIE
 

Na podstawie art. 63 ust. 1 i art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) oraz § 3 ust. 1 pkt 35 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami), w związku z art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 

BURMISTRZ ŚWIECIA  
po rozpatrzeniu wniosku:
 

 

„GENERON” Marcin Śróbka
ul. Focha 9
86 - 300 Grudziądz
 

dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

„BUDOWA STACJI PALIW PŁYNNYCH WRAZ Z BUDYNKIEM STACJI,
MYJNIĄ TRZYSTANOWISKOWĄ TYPU KARCHER, WIATĄ
I NIEZBĘDNĄ INFRASTRUKTURĄ
NA DZIAŁCE NR 389/2 W MIEJSCOWOŚCI PRZECHOWO, GMINA ŚWIECIE”
 

po uzyskaniu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Starosty Świeckiego
 
postanawia:
 
stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz wykonania raportu o oddziaływaniu na środowisko. Raport powinien zawierać treści, wynikające z art. 66 ust. 1 pkt 1-9 i pkt 11-20, ust. 2 i ust. 6 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227)
 

UZASADNIENIE

Pan Marcin Śróbka, reprezentujący firmę „GENERON” zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w związku z planowaną budową stacji paliw płynnych, myjni trzystanowiskowej, wiaty oraz niezbędnej infrastruktury na działce Nr 389/2 (obręb ewidencyjny Przechowo).
Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach załączona została informacja o planowanym przedsięwzięciu, mapa sytuacyjno – wysokościowa obejmująca przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich, koncepcja projektu zagospodarowania terenu oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został
w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2009/A/0002.
Planowany zakres inwestycji zakłada pobudowanie budynku stacji paliw płynnych, posadowienie dwóch podziemnych zbiorników magazynowych na paliwa płynne o łącznej pojemności ok. 80 m3, demontaż istniejących zbiorników naziemnych LPG, budowę 1 zbiornika podziemnego magazynowego LPG o pojemności do 10 m3, budowę samoobsługowej trzystanowiskowej myjni samochodowej, utwardzenie placu manewrowego wraz z miejscami parkingowymi i niezbędną infrastrukturą.
Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na działce ewidencyjnej nr 389/2 (obręb Przechowo), która stanowi własność Skarbu Państwa oraz znajduje się w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych. Obszar objęty inwestycją obecnie wykorzystywany jest jako teren usługowy ze stacją paliw płynnych LPG. W otoczeniu stacji zlokalizowane są m.in.: zakłady młynarskie, szkoła,  stacja paliw i drogi publiczne. Teren objęty planowanym przedsięwzięciem znajduje się w jednostce strukturalnej C 23PS, która przeznaczona jest pod wielofunkcyjną strefę produkcyjną, składową, usługową i handlową wraz z urządzeniami technicznymi i sieciami uzbrojenia terenu. Obszar ten znajduje się w strefie „ochrony konserwatorskiej B” oraz ochrony archeologicznej. Lokalizacja przedsięwzięcia jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (pismo znak: BAGiGG 7328-01/09 z dnia 2009-01-14).    
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 35 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) niniejsza inwestycja zaliczona została do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być wymagana.
Stwierdzenie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia poprzedzone zostało analizą przesłanek, wynikających z § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) oraz po uwzględnieniu uwarunkowań, określonych w art. 63 ust. 1  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227).
Inwestycja zlokalizowana zostanie poza wyznaczonymi oraz potencjalnymi obszarami Natura 2000 przekazanymi do Komisji Europejskiej. Najbliżej zlokalizowane obszary chronione Natura 2000 (Dolina Dolnej Wisły PLB040003) położone są w odległości pow. 2 km od miejsca realizacji planowanego przedsięwzięcia. Prace wykonywane w ramach prowadzonej inwestycji z uwagi na lokalizację nie będą powodować niszczenia gatunków i ich siedlisk, dla których ochrony powołano lub przekazano do Komisji Europejskiej obszary Natura 2000. Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia są działania, które nie stanowią zagrożenia, jakie określono dla obszarów Natura 2000 i zapisano je w Standardowych Formularzach Danych.
W odległości pow. 200 m od miejsca lokalizacji planowanej inwestycji znajduje się 5 cisów pospolitych o obwodach 42 - 93 cm oraz głaz narzutowy o obwodzie ok. 720 cm – wpisane na listę pomników przyrody pod numerami 700 i 865 (park przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Świeciu) oraz obiekty zabytkowe. 
Za koniecznością przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, obejmującej opracowanie raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko przemawia znaczna skala przedsięwzięcia oraz jego usytuowanie w otoczeniu miejsc użyteczności publicznej oraz długotrwałego pobytu osób (zakłady pracy, szkoła, punkty usługowe itp.), a w szczególności w bliskim sąsiedztwie stacji paliw przy ul. Chełmińskiej w Świeciu. Z uwagi na zasięg potencjalnego  oddziaływania przedsięwzięcia na etapie realizacji i eksploatacji, nie wyklucza się możliwości kumulacji z oddziaływaniami pochodzącymi od pobliskiej stacji paliw. Organizacja i specyfika prac budowlanych wymagać będzie zastosowania rozwiązań technicznych minimalizujących negatywne oddziaływanie na środowisko, a także natychmiastowe usunięcie „u źródła” ewentualnych szkód związanych z jego zanieczyszczeniem. Ocenia się, iż podczas eksploatacji projektowanej stacji paliw oraz myjni samochodowej wystąpić mogą uciążliwości związane z emisją hałasu, drgań i zanieczyszczeń do powietrza. Planowane przedsięwzięcie wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie gospodarki wodno – ściekowej (podczyszczanie ścieków z myjni samochodowej).
Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 58, poz. 535 ze zmianami) stacje paliw płynnych to obiekty, które w zależności od ilości występujących w nim substancji niebezpiecznych mogą zostać zaliczone do zakładu o dużym lub zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Dnia 2008-12-30 Burmistrz Świecia zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Starosty Świeckiego o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz określenie ewentualnego zakresu raportu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu w piśmie znak: N.NZ – 4200-2/6/09 z dnia 2009-01-15 stwierdził, iż nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, natomiast Starosta Świecki w postanowieniu znak: OŚ - 7633/2/2009 z dnia 2009-01-27 wyraził konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wraz z wykonaniem raportu, który powinien obejmować zakres określony w art. 66 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227).


Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
 
* Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa
w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy, wniesione za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma.
 
  
Otrzymują:
 

1. GENERON” Marcin Śróbka ul. Focha 9
 86 - 300 Grudziądz        

2.   Zakłady Młynarskie „Polskie Zakłady Zbożowe” Sp. z o. o.
            ul. Fabryczna 2
            86 – 100 Świecie
3.   Anna Klorek 
      Waldemar Klorek 
   
4.   Krystyna Klorek 
5.   BIP UM Świecie
6.   tablica ogłoszeń na parterze budynku UM Świecie
7.   a/a
             
Do wiadomości:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu             ul. Sądowa 5
            86 – 100 Świecie

Starostwo Powiatowe w Świeciu             Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
            ul. Sienkiewicza 2
            86 – 100 Świecie

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (12 lutego 2009)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (12 lutego 2009, 14:57:47)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 3731