postanowienie NURTPOL Wielki Konopat

                                                                                          Świecie, dnia 2009-02-05
 
 
 
ROŚiGK – 7625/29/7/2008/2009
 
 
 

POSTANOWIENIE
 
 


            Na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz
o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), w związku z pkt 10 a) załącznika II Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne
na środowisko oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami)
 
 

BURMISTRZ ŚWIECIA  
po rozpatrzeniu wniosku:
 

 

Przedsiębiorstwa “NURTPOL”
Zakład Przetwórstwa Drzewnego
Henryk Wiśniewski
Wielki Konopat 35
86-105 Świecie
 

dotyczącego uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.:
 

„BUDOWA WIATY MAGAZYNOWEJ W CELU SKŁADOWANIA SUROWCA SUCHEGO ORAZ PRODUKCJI DESKI PODŁOGOWEJ I BOAZERYJNEJ
NA DZIAŁCE NR 228/2 (OBRĘB WIELKI KONOPAT)”.

 

po uzyskaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu oraz Starosty Świeckiego
 
postanawia:
 
stwierdzić, że dla w. wym. przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, pod warunkiem ograniczenia uciążliwości przedsięwzięcia do granicy działki ewidencyjnej, na której wykonywane będzie przedsięwzięcie
 

UZASADNIENIE
 
 

Przedsiębiorstwo „NURTPOL” Zakład Przetwórstwa Drzewnego w Wielkim Konopacie zwróciło się z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
w związku z planowaną budową wiaty magazynowej do składowania surowca suchego oraz produkcji deski podłogowej i boazeryjnej. Wiata zlokalizowana zostanie na terenie działki
Nr 228/2 w Wielkim Konopacie, w obrębie Zakładu.
 
Do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach załączona została informacja o planowanym przedsięwzięciu, a także wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym nastąpi realizacja przedsięwzięcia wraz z terenem działek sąsiednich oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.  
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zamieszczony został
w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie, prowadzonym na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu www.bip.um-swiecie.pl pod Nr 2008/A/0357. Informację o wszczęciu niniejszego postępowania oraz o zamieszczeniu wniosku w publicznie dostępnym wykazie podano do publicznej wiadomości drogą ogłoszenia na stronach www.bip.um-swiecie.pl (zakładka: decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach) oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu  Miejskiego, określając 21 – dniowy termin składania uwag i wniosków w sprawie prowadzonego postępowania.

Zgodnie z pkt 10 a) załącznika II Dyrektywy Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca
1985 r. w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne
i prywatne na środowisko naturalne (Dz. Urz. WE L 175 z dnia 5 lipca 1985 r.) niniejsza inwestycja zaliczona została do przedsięwzięć inwestycyjnych infrastrukturalnych, realizowanych na obszarach przemysłowych, dla których konieczne jest przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Dnia 2008-12-19 Burmistrz Świecia zwrócił się do Starosty Świeckiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu o wyrażenie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Organy opiniujące odstąpiły od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świeciu znak: N.NZ – 4200-1/1/09 z dnia 2009-01-06, opinia Starosty Świeckiego znak: OŚ - 7633/134/2008 z dnia 2008-12-30). Starosta Świecki w swojej opinii, przy odstąpieniu od konieczności sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko wniósł warunek ograniczenia uciążliwości przedsięwzięcia do granicy działki ewidencyjnej, na której będzie ono wykonywane.


Ponadto, Burmistrz Świecia zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o udzielenie informacji na temat ewentualnego znaczącego oddziaływania przedsięwzięcia na siedliska lub gatunki chronione w ramach obszarów Natura 2000.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w piśmie znak: RDOŚ 04.PN.6636/39/09/SD z dnia 2009-02-03 wyraził opinię, iż planowana inwestycja będzie realizowana na poza terenami objętymi ochroną na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zmianami). Prace związane z realizacją inwestycji będą miały charakter krótkotrwały nie powodując trwałych zmian w środowisku.


Planowana inwestycja zlokalizowana zostanie na terenie przeznaczonym pod funkcje podstawowe: produkcyjną, składową, usługową, z dopuszczeniem funkcji drugorzędnej: infrastruktury technicznej. Obszar objęty planowanym przedsięwzięciem jest terenem
o niewielkich walorach przyrodniczo – krajobrazowych, znajdującym się poza wyznaczonymi oraz potencjalnymi obszarami Natura 2000 przekazanymi do Komisji Europejskiej, a także poza innymi formami ochrony przyrody, ustanowionymi zgodnie z zapisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 ze zmianami). Najbliżej zlokalizowane obszary chronione Natura 2000 (Dolina Dolnej Wisły PLB040003, Solecka Dolina Wisły PLH040003, Zamek Świecie PLH040025) położone są w odległości pow. 3 km od miejsca realizacji planowanej inwestycji. Przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na cele ochrony najbliższych obszarów Natura 2000. Prace wykonywane w ramach prowadzonej inwestycji nie będą powodować niszczenia cennych siedlisk przyrodniczych oraz nie będą powodować niszczenia gatunków i ich siedlisk, dla których ochrony powołano lub przekazano do Komisji Europejskiej obszary Natura 2000. Przedmiotem planowanego przedsięwzięcia są działania, które nie stanowią zagrożenia, jakie określono dla obszarów Natura 2000 i zapisano je w Standardowych Formularzach Danych. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji nie występują obszary podlegające prawnej ochronie, ustanowionej zgodnie z przepisami o ochronie zabytków oraz ustawy prawo wodne.
 
Odstąpienie od konieczności sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko poprzedzone zostało analizą przesłanek, wynikających z § 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257 poz. 2573 ze zmianami) oraz art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227).

Na podstawie informacji zawartej w charakterystyce przedsięwzięcia ocenia się, iż w związku z realizacją planowanej inwestycji nie powinno dojść do kumulacji negatywnych oddziaływań na środowisko. Emisja zanieczyszczeń, hałasu i drgań do powietrza może wystąpić na etapie prowadzenia prac budowlano – montażowych i transportu materiałów budowlanych, a także podczas produkcji elementów drewnianych. Zastosowane rozwiązania techniczne zminimalizują negatywne oddziaływanie na środowisko. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia powinien zostać ograniczony do granic działki ewidencyjnej, na której będzie ono realizowane. Przedsiębiorstwo “NURTPOL” Zakład Przetwórstwa Drzewnego w Wielkim Konopacie nie jest zakwalifikowany do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. Nr 58, poz. 535 ze zmianami). Przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać transgranicznie.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska orzeczono, jak w sentencji.
                       
* Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy, wniesione za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma.
 
Otrzymują:

1.        Przedsiębiorstwo “NURTPOL” Zakład Przetwórstwa Drzewnego
           Henryk Wiśniewski
           Wielki Konopat 35
            86-105 Świecie
      2.   Powiat Świecki
            ul. Wojska Polskiego 173
            86 – 100 Świecie
      3.   Powiatowy Zarząd Dróg 
            ul. Laskowicka 3
            86 – 100 Świecie
      4.   BIP UM Świecie   
      5.   tablica ogłoszeń na parterze budynku UM Świecie
      6.    a/a
Do wiadomości:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu ul. Sądowa 5
    86 – 100 Świecie

2. Starostwo Powiatowe w Świeciu Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
    ul. Sienkiewicza 2
    86 – 100 Świecie

3. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ul. Konarskiego 1
    85 – 066 Bydgoszcz
 

metryczka


Wytworzył: Aleksandra Arczyńska - Lisek (5 lutego 2009)
Opublikował: Aleksandra Arczyńska - Lisek (5 lutego 2009, 15:17:56)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2172